e
sv

Minecraft Forge Nasıl Kurulur?

minecraft forge nasil kurulur tekno deha | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

17Minecraft Forge Nasıl Kurulur?

İlk olarak 2009 senesinde Markus Persson (Notch) tarafından sadece 1 hafta gibi oldukça kısa bir süre içerisinde yazılan bu oyunun tam hali resmi olarak 2011 senesinde kullanıcılara sunulmuştur. Minecraft dünya genelinde fazlasıyla bilindik bir oyundur. Yaklaşık olarak 60.000.000 oyuncuya sahip olan Minecraft çocuklar için de gayet iyi bir oyundur.

Bloklar ile hayal ettiğiniz yapıtları oluşturmak değil çocukları yetişkinleri bile geliştiriyor. Minecraft içerisinde tonlarca içerik barındırması sebebiyle oldukça geniş bir yaş kitlesine hitap ediyor. Ancak oyunu çok fazla oynadıktan sonra oyunun içerisindeki içerikler size yeterli gelmeyebilir. Bu durumda da oyuna ekstradan modlar kurarak oyunu çok daha çeşitli bir hale getirebilirsiniz. Ancak kurduğumuz modları çalıştırmamız için bizlere Forge yazılımı gerekiyor. Minecraft forge nasıl kurulur makalemizi okuduktan sonra rahatlıkla Forge kurup mod yüklemeye başlayabileceksiniz.

minecraft forge nasil kurulur tekno deha 1 | Tekno Deha

Forge Nereden İndirilir?

Uzun yıllardır neredeyse her oyuncu tarafından files.minecraftforge.net sitesi kullanılır. Gayet güvenli ve ara yüzü basit olan bir sitedir. Siteye ilk girdiğinizde karşınıza o günün en güncel versiyonu çıkar. Ancak siz hangi versiyonda oynamak istiyorsanız o versiyona uyumlu olan Forge’u indirip kurmanız gerekiyor. Biz örnek olması açısından 1.16.3 sürümünü ele alalım. Sol taraftaki listeden 1.16.3’ü seçtikten sonra bizlere bir adet son sürüm Forge ve bir adet önerilen Forge gösterecek. Her Forge her mod ile uyumlu olmadığı için Forge seçerken internet üzerinden iyi bir araştırma yaparak seçtiğiniz modların aynı Forge üzerinde desteklendiğinden emin olun. Önerilen Forge bir çok mod ile uyumlu olarak çalıştığı için öneriliyor, dolayısıyla sitenin önerilerini dikkate alın.

Minecraft Forge Nasıl Kurulur?

Uğraşmak istemezseniz internet üzerindeki mod paketlerini indirebilirsiniz. Mod paketlerinin bulunduğu platformda hangi Forge ile uyumlu olduğu belirtir. Diğer versiyonlara ulaşmak için ise “+ Show all Versions” butonuna tıklamanız yeterli olur.

Minecraft Forge Nasıl Kurulur?

Yazımızın ana konusu olan Minecraft Forge nasıl kurulur kısmına geldik. Forge kurma işlemi oldukça basittir. Site üzerinden indirdiğimiz dosyayı çift tıklayarak açıyoruz. Ardından karşımıza çıkan pencerede “Install Client” butonuna tıklayın. Bunun ardından Forge, .minecraft klasörüne otomatik olarak kurulacak.

Minecraft Forge Nasıl Kurulur?

Oyun İçerisinde Forge Olan Versiyon Nasıl Seçilir?

Forge’u indirip kurduktan sonra yazılımı kullanmak için geriye sadece bir işlem kalıyor. Bu işlem de Minecraft’ı açtıktan sonra “Versiyonlar” bölümünden Forge yazan versiyonu seçmek olacak. Bu işlemi de yaptıktan sonra kurduğunuz Forge ile uyumlu olan modları indirerek oyunun keyfini çıkartabilirsiniz. Son olarak şunu da eklemekte fayda var, modlarla uğraşmak kolay değildir. Forge ile uyumlu olan bir mod bulsanız bile bazı modlar birbiriyle çakışabilir. Bu da sil-tekrar yükle işlemleriyle baya bir uğraşmanız demek oluyor. O yüzden tavsiyemiz mümkün olduğunca hazır mod paketlerini kullanmanız yönünde olur.

Minecraft Forge nasıl kurulur adındaki yazımız buraya kadardı, sizin Forge hakkındaki görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Minecraft Forge Nasıl Kurulur?