e
sv

Microsoft, Kimi Uygulama ve Hizmetleri Sonlandırıyor

microsoft kimi uygulama ve hizmetleri sonlandiriyor 6pwiwNyb | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft, Kimi Uygulama ve Hizmetleri Sonlandırıyor

Windows 10’a Windows Update ve Store aracılığıyla daima olarak yeni özellikler ve uygulamalar ekleniyor. Microsoft birebir vakitte uygulamaların yahut hizmetlerin kullanılmadığını yahut daha âlâ alternatiflerin mevcut olduğunu anladığında bunları işletim sisteminde uzun mühlet barındırmadan çabucak kaldırıyor. Bu dinamik süreçte, Windows 10’dan kaldırılması planlanan yeni uygulamalar ve hizmetler muhakkak oldu.

Her yıl olduğu üzere, Microsoft artık de müşterilerine birtakım Windows 10 uygulamaları ve kurumsal hizmetleri için dayanağı 2021’de sona erdireceğini hatırlatıyor. Bunlar hangi uygulamalarmış liste formunda tek tek bakalım.

Office Lens

Tahminen de dayanağı kesilen en dikkat alımlı Windows 10 uygulaması Office Lens olabilir. Bildiğiniz üzere Office Lens, yazılı malzemelerin fotoğraflarını çekip ve akabinde manzaradaki basılı sözleri OCR aracılığıyla metine dönüştürmenize yardımcı oluyordu. Fizikî metinleri çarçabuk sanallaştırmamızı sağlayan bu uygulama, Microsoft Store’dan kaldırıldı. Şayet hala bilgisayarınızda yüklüyse kullanabilirsiniz ancak bulut depolamalara kaydetme süreçlerini artık gerçekleştiremezsiniz. Bu uygulama yerine artık OneDrive kullanabilirsiniz. Geliştiriciler Office Lens’den en yeterli formda yararlanmak için iOS ve Android ile kullanılmasını tavsiye ediyor.

Eski Microsoft Edge

Microsoft, Kimi Uygulama ve Hizmetleri Sonlandırıyor

Windows 10’un tüm sürümleriyle evvelce yüklenmiş özgün Microsoft Edge tarayıcısının eski versiyonu artık Mart 2021’den sonra desteklenmeyecek. Microsoft, yönetici portalına gönderdiği bir yazıya nazaran, Chromium açık kaynak platformu kullanılarak tekrar tasarlanmış Edge’in yeni sürümünü kullanmalarını tavsiye ediyor. Şayet manuel olarak Chromium Edge’e geçiş yapmazsanız, sistem otomatik olarak güncelleme yapıyor.

Internet Explorer 11

Microsoft, Kimi Uygulama ve Hizmetleri Sonlandırıyor

17 Ağustos 2021’den itibaren artık Office web uygulamaları, Outlook üzere hizmetlere erişmek için Internet Explorer’ı kullanamayacaksınız ve birçok Microsoft hesabı özelliği bu eski tarayıcıda artık kullanılamayacak. Kullanıcılara Windows 10 ile en düzgün formda çalışan Edge’e yükseltmeyi tavsiye ediliyor.

Takviyesi Kalkan Kimi Kurumsal Hizmetler

Bu yılın ilerleyen günlerinde aşağıdaki kurumsal hizmetler için dayanağın sona ermesi planlıyor:

 • TLS 1.0 ve TLS 1.1
 • Skype Kurumsal Çevrimiçi Bağlayıcı Hizmeti
 • Visio Web Erişimi

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI