e
sv

Microsoft da kendi ARM İşlemcilerini Geliştirmek İstiyor

microsoft da kendi arm islemcilerini gelistirmek istiyor mTeqVppg | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft da kendi ARM İşlemcilerini Geliştirmek İstiyor

Apple’ın masa üstü bilgisayarlarında özelleştirilmiş ARM mimarili işlemcilere geçiş yapmaya başlaması yonga dünyasını derinden etkilemişe benziyor. Microsoft da kendi işlemcilerini tasarlama planları yapıyor.

Microsoft işlemci mi tasarlayacak?

Masa üstü işlemcileri pazarında Intel ve AMD en büyük iki oyuncu durumunda. Bunlar haricinde birtakım firmaların çalışmaları mevcut lakin x86 mimarisinde dizaynlar yapmak bilhassa patentli teknolojiler nedeniyle epey zahmetli.

ARM mimarisi ise taşınabilir dünyada tasarımcılara daha esnek bir yapı sunuyor. Standart çekirdek mimarileri, özelleştirilmiş mimariler yahut yarı özel mimariler seçenekler ortasında. Apple, MediaTek, UNISOC, Samsung, Qualcomm üzere dizayncılar bu seçenekler üzerine işlemcilerini inşa ediyor.

Microsoft

Apple’ın masa üstü dünyasında da dikey entegrasyon sağlayarak kendi kaynakları üzerinde devam etme isteği ARM tabanlı Apple M1 yonga setini doğurmuştu. Tüm Mac ailesini ARM tabanlı işlemcilere geçirecek olan Apple başka firmalara da örnek oldu.

Microsoft aslında ARM tabanlı masa üstü bilgisayar konseptini birinci uygulayandı lakin yonga tarafını Qualcomm üstlenmişti. Qualcomm mevcut taşınabilir mimarisinden yola çıkarak dizüstüler için özel ARM yongalar hazırladı lakin yazılım tarafında şimdi tam olgunluğa erişilememesi nedeniyle ARM tabanlı Windows dizüstü bilgisayarlar çok yaygınlaşamadı.

Microsoft

Kaynaklara nazaran Microsoft artık kendi dizaynını yapmak istiyor. Tedarik etmek yerine tasarımı kendisi yaparak Windows ve ARM mimarisini en uyumlu hale getirebilmeye çalışacak. Microsoft’un esasen Surface taşınabilir bilgisayar serisi mevcut. ARM tabanlı işlemciler buraya ahenk sağlayabilir.

Elbette Microsoft’un Surface RT hayal kırıklığı da hala akıllarda. O periyot ARM mimarisine kısıtlı bir Windows sürümü oturtulmuştu lakin Windows 8 deneyimini veremeyince proje çöpe gitmişti.

Microsoft

Apple’a bakarak Microsoft’un da eskisi üzere bir başarısızlık yaşamayacağını düşünebiliriz lakin bu noktada firmanın nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu. Apple uzun yıllar boyunca olgunlaşmış bir yonga takımına sahip. Microsoft’un süratli bir halde bu usul bir grubu oluşturması pek mümkün görünmüyor.

Kaynaklar Surface aygıtları haricinde Microsoft’un sunucular için de özel ARM yongaları planladığını belirtiyor. Yani Microsoft’un planları epeyce kapsamlı olacak. Başka taraftan Intel veİki büyük grafik kartı üreticilerinden biri olan firma yeni sunduğu NVIDIA GeForce 460.89 WHQL Game Ready şoförü ile Quake II oyununun da desteklediği yeni Ray Tracing uzantıları için gerekli takviyesi getiriyor. Kronos Group şirketinden sunulan Vulkan grafik API için yeni ray tracing (ışın izleme) uzantıları sayesinde buna nasıl bir reaksiyon verecek merak konusu.

 

Sıradaki içerik:

Microsoft da kendi ARM İşlemcilerini Geliştirmek İstiyor