e
sv

Microsoft, binlerce kübiti denetim etmenin yolunu buldu

microsoft binlerce kubiti denetim etmenin yolunu buldu EswiVsMy | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Teknoloji devi Microsoft, kuantum bilgisayarlar ile farklı işler yapmaya devam ediyor. Avustralya’daki Sidney Üniversitesi‘nden araştırmacılar ile birlikte çalışan Microsoft araştırmacıları, son derece düşük sıcaklıklarda klasik bir bilgisayardaki ikili bitlere muadil, temel kuantum bilgi üniteleri olan binlerce kübiti denetim etmenin bir yolunu bulduklarını açıkladı.

Araştırmacılar kübit eşevriliğine tahlil üretmiş olabilir

Kuantum bilgisayarlar ile ilgili en büyük zorluklardan birinin, kübit eşevriliği olduğu düşünüldüğünde araştırmacıların bulduklarını tez ettiği bu durum hayli kıymet arz ediyor.

Ek olarak kübit eşevriliğinin, kuantum hesaplamadaki birçok yanlışın nedeni ve ortamın kuantum durumlarını değiştirecek formda kübitlerle etkileşime girmesinden kaynaklandığını belirtelim.

Microsoft Kuantum Sydney Baş Araştırmacı David Reilly yaptıkları buluşu şöyle pahalandırıyor;

Microsoft, binlerce kübiti denetim etmenin yolunu buldu

“Her kübitin, oda sıcaklığında elektronik raflarından seyreltme buzdolabının sonundaki kübitlere kadar uzanan, 0.01 derece kelvin, (ki bu mutlak sıfıra yakın) olan bir küme tel tarafından denetim edilmesi gerekiyor. Bu formda kübitleri denetim etmek, yaklaşık 50 kübite denk gelir. Binlerce kübiti ve ötesini denetim etmeye yönelik bir yaklaşım olarak ölçeklenemez. Elektronik raflardan kablo çekmek, bugün sahip olduğumuz entegre devre yongalarından çok 1940’ların birinci elektronik bilgisayarlarına benziyor.” dedi

Bu meseleye yenilikçi bir tahlil geliştiren araştırmacılar, buluşlarına “Goosberry” ismini verdiler. Bu buluş, denetim sisteminin ölçeklenmesini sağlayan ve aksi takdirde var olan denetim tellerinin, sinyallerin ve darboğazını hafifleten bir denetim çipinden oluşuyor. Ayrıyeten denetim çipi çok az ölçüde güç tüketiyor ve bu sayede kübitler kendisini ısıtamıyor.

Ek olarak Reilly “Çip, bu sıcaklıkta çalışan en karmaşık elektronik sistem bu, 100.000 transistörlü karma sinyalli bir çipin birinci defa 0,1 kelvin,  yani -273,05-Santigrat derece ile çalıştırılması. Bu çalışmanın kuantum teknolojisi için ileriye yanlışsız “büyük bir adımı” temsil ediyor. Lakin sahiden kullanışlı bir kuantum bilgisayarın geliştirilebilmesi için hala yapılması gereken “daha fazla sıçrama” var. Fakat bunu yaptığında, umarım onu ​​o noktaya getiren tüm araştırma ve geliştirme uğraşları buna bedel olacaktır.” dedi.

 

Benzer makaleler için: teknodeha.com