e
sv

MG Türkiye’de: Satılacak İlk Model ZS MESKEN

mg yine turkiyede satilacak birinci model zs mesken isimli bir elektrikli suv mMQXKbn3 | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

MG Türkiye’de: Satılacak İlk Model ZS MESKEN

2020’de hareketli bir yıl geçiren Türkiye otomotiv bölümü bu yıl daha da hareketlenecek üzere görünüyor. Yeni yılın birinci sürprizlerinden biri de İngiliz otomotiv üreticisi MG’nin Türkiye’ye gelmesi oldu. Doğan Holding şirketlerinden Doğan Trend Otomotiv’in distribütörlüğünde Türkiye’ye giriş yapan MG’nin satışa sunacağı birinci araç ZS MESKEN isimli yüzde 100 elektrikli bir SUV model olacak. Doğan Holding Otomotiv Kümesi CEO’su Kağan Dağtekin, mevzuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

Maksat Türkiye’de üretim yapmak

“Ocak ayında online satış platformumuz aracılığıyla elektrikli ZS EV’yi ön satışa sunmayı hedefliyoruz. Mayıs ayı itibariyle birinci teslimatlara başlayacağız. 2021 yılı içerisinde farklı MG modellerini Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz. Bu sene MG markasıyla bin adede yakın satış gayemiz bulunuyor. İlerleyen periyotta Türkiye’de MG fabrikası kurarak, Avrupa pazarlarına ihracat yapma hayalimiz var.”

Dağtekin, MG’nin akaryakıtlı modellerini de satışa sunacaklarını kaydederek, 2022’de sedan modelleri hem akaryakıtlı hem elektrikli seçenekler ile bayilere getireceklerini belirtti.

ZS Mesken

MG ZS KONUT özellikleri

Türkiye’de satılacak birinci model olan MG ZS MESKEN isimli SUV model sade dizaynıyla dikkat çekiyor. 143 beygir güç üreten bir elektrik motoruna sahip olan model 0-100 km/s hızlanmasını 8.5 saniyede tamamlıyor. 44.5 kWh’lık lityum iyon bataryadan beslenen ZS KONUT, WLTP’ye nazaran karma kullanımda 263 kilometre, kent içi kullanımda ise 372 kilometre menzil sunuyor.

Test için 5 adet MG ZS MESKEN modelinin getirildiği belirtilirken, arabanın satış fiyatının da şubat ayında muhakkak olacağı tabir ediliyor. MG ZS KONUT, geçtiğimiz yılki çarpışma testlerinde Euro NCAP’ten 5 yıldız almayı başarmıştı. İngilitere’de satılan MG ZS EV’nin başlangıç fiyatı – 3 bin pound teşvik ile birlikte – 25 bin 495 pound‘dan başlıyor.

2007’den bu yana Çinli SAIC bünyesinde

1924’ten bu yana otomotiv üretimi gerçekleştiren MG, 2005 yılında Çinli Nanjing Automobile Group tarafından 53 milyon pound karşılığında satın alınmıştı. 2007 yılında ise bu sefer Nanjing Automobile Çin’in en büyük otomotiv üreticilerinden Shanghai Automobile Industry Corporation (SAIC) tarafından satın alındı. Böylelikle İngiliz üretici MG de SAIC bünyesine geçmiş oldu. Bu kapsamda Türkiye’ye gelecek araçların Çin’de üretildiğini de belirtelim.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI