e
sv

Mercedes, multimedya sistemi MBUX Hyperscreen’i tanıttı

mercedes 141 cmlik devasa multimedya sistemi mbux hyperscreeni tanitti dSgPrMqi | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mercedes, multimedya sistemi MBUX Hyperscreen’i tanıttı

MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) ismini verdiği yenilikçi multimedya sistemini birinci kere 2018 yılında karşımıza çıkaran Alman üretici, ortadan geçen süreçte kelam konusu sistemi daha da geliştirdi ve bugün “MBUX Hyperscreen” ismiyle karşımıza çıkardı.

Üstteki görselden de anlayabileceğiniz üzere Mercedes-Benz’in yeni sistemi isminin hakkını veriyor. Yapılan açıklamada kelam konusu ekranın rastgele bir seri üretim Mercedes-Benz modelinde kullanılan en büyük ekran olacağı belirtildi. Aslına bakılırsa tüm konsolun MBUX Hyperscreen’den oluşacağını söylemek mümkün çünkü hava menfezleri bile bu cam panele entegre olacak biçimde tasarlanmış.

Uçtan uca 141 santimetre uzunluğunda ve kavisli bir yüzeye sahip olduğu açıklanan MBUX Hyperscreen aslında üç farklı OLED ekrandan oluşuyor. 650 dereceye varan sıcaklıklarda geliştirilen ve çeşitli çarpışma testlerine tabi tutulan bir cam panel içerisine yerleştirilen ekranlardan birincisi şoförün önündeki dijital gösterge ekranı. Kelam konusu ekranda sistemin yerleştirildiği elektrikli araçla ilgili tüm sürüş bilgilerini görmek mümkün.

mercedes 141 cm lik devasa multimedya sistemi mbux hyperscreen i tanitti128659 1 | Tekno Deha

MBUX Hyperscreen’in merkezinde ise büyük bir bilgi-eğlence ekranı yer alıyor. Navigasyon, medya ayarları ve öteki uygulamalara erişimin mümkün olduğu bu ekran üzerinden klima ve koltuk ayarları üzere pek çok işlevi da denetim etmek mümkün. Hyperscreen’de son olarak ön yolcunun önünde de ona özel bir ekran bulunuyor. Yolcu bu ekrandaki navigasyon erişimiyle şoföre yardımcı olabilirken tıpkı vakitte görüntü üzere içerikler de izleyebiliyor. Yapılan açıklamada birtakım pazarlarda bu ekran üzerinden televizyon izlemenin de mümkün olacağı belirtildi.

MBUX Hyperscreen’in epeyce süratli öğrenen bir yapay zekaya sahip olması ve bu kapsamda sunduğu ferdileştirme seçenekleri bu sistemin en dikkat cazibeli özellikleri ortasında. 7 farklı şoför profilinin kaydedilebildiği sistem, şoförün tercihlerini öğrenip kayıt altında tutuyor. Böylece kendi profilinizi seçtiğinizde rastgele bir ayar yapmanıza gerek kalmıyor. Ayrıyeten, MBUX Hyperscreen’deki yapay zeka aracın adaptif süspansiyon sistemine de direkt müdahale edebiliyor.

mercedes 141 cm lik devasa multimedya sistemi mbux hyperscreen i tanitti128659 2 | Tekno Deha

Mercedes’in MBUX Hyperscreen sisteminde rutinler de hayli değerli bir yere sahip. Örneğin şoför Salı akşamları daima bir arkadaşını arıyorsa sistem bunu öğrenip bir sonraki etapta tıpkı kişiyi arama konusunda teklifte bulunuyor. Şoför belirli şartlarda masaj yahut ısıtma özelliğini açıyorsa yeniden birebir şartlar oluştuğunda bu özelliklerin açılması konusunda otomatik teklifte bulunuyor. Üstelik tüm bu teklifler o an faal olan şoför profili göz önüne alınarak yapılıyor.

8 çekirdekli işlemci, 24 GB RAM ve 46.5 GB/s bellek bant genişliği Mercedes’in MBUX sisteminin kimi teknik özellikleri ortasında gösteriliyor. MBUX Hyperscreen birinci olarak Alman markanın elektrikli sedan modeli EQS’te opsiyon olarak sunulacak. Akabinde elektrikli EQ ailesinin başka modellerinde görmemiz de mümkün.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI