e
sv

Mercedes-Benz EQA Tanıtıldı

tekno deha
avatar

Semih Boran

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mercedes-Benz ‘in yeni modellerinden EQA geçtiğimiz günlerde resmen tanıtıldı. Mercedes-Benz EQA nasıl ve ne zaman tanıtıldı ? Bu soruların cevabından önce Mercedes-Benz tarihini öğrenelim.

tekno deha

Mercedes-Benz Tarihi

Mercedes-Benz, 1926 yılında Karl Benz’in şirketi Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler’in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft’in birleşmesi sonucu kurulmuş otomotiv ve motor markası. Almanya`nın Stuttgart şehrinde kurulmuştur.

 

Mercedes-Benz EQA Tanıtıldı

2019 senesinde Mercedes-Benz ‘in yeni elektrikli kompakt crossover modelini ilk kez görmüştük. Fotoğraflardan sonra Alman markadan resmi açıklama gelmiş ve “EQA” adını alacak bu modelin 12 ay içerisinde tanıtılacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde tanıttılar. Elektrikli olacak model, Mercedes-Benz’in “EQ” adını verdiği elektrikli crossover ailesinin giriş versiyonu olacak.

tekno deha

 

Aramıza katılacak ilk EQA modeli, 250 takısı ile dikkat çekecek. Tek motora sahip olan model, 190 HP güç üretebiliyor. 66.5 kWh‘lık lityum iyon batarya paketi sayesinde 486 kilometre menzil sunacak araç, ilerleyen günlerde daha performanslı versiyonlara kavuşacak. Bu versiyonlara geçmeden önce açıklanan menzilin çok daha az güvenilir olan NEDC döngüsü ile test edildiğini belirtmekte fayda görüyoruz. Performanslı versiyonlar ise çok daha dikkat çekici. Çift motorlu bir versiyonun yolda olduğunu ifade eden Mercedes, bu aracın 270 bg güç üretebileceğini ve 500 kilometre menzil ile geleceğini belirtiyor.

tekno deha

EQA’in ortalama tüketiminin ise 100 kilometrede 15.7 kWh olduğunu ifade edelim. Modelin, kendi segmentinde bile bu kadar az tüketime sahip olmasının nedeni ise 0.28 olarak ölçülen sürtünme katsayısı.

EQA’in görsel anlamda içten yanmalı motora sahip kardeşi GLA’yı andırdığını görebiliyoruz. Mercedes, GLA’dan yola çıkılarak tasarlanan elektrikli otomobilin kendine has bir dizayna sahip olması için elinden geleni yapmış. İki modeli direkt olarak ayırt etmemizi sağlayan ilk detay tabii ki EQA’in ihtiyacı olmayan ızgara tasarımı oluyor.

tekno deha

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Mercedes-Benz EQA Tanıtıldı