e
sv

MediaTek liderliği ele geçirdi, işlemci rekabeti kızıştı

mediatek liderligi ele gecirdi islemci rekabeti kizisti tYg6gGVM | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İşlemci pazarının kızıştığı tek alan bilgisayarlar değil. Son yıllarda akıllı telefonlara olan ilginin artması, taşınabilir işlemci pazarını da etkilemiş durumda. Pazar liderliğini şimdiye kadar elinde bulunduran Amerikalı silikon üreticisi Qualcomm, son raporlara nazaran tahtı devretti. Tayvanlı işlemci üreticisi MediaTek, yeni yıla girerken taşınabilir işlemci pazar hissesi liderliğini Qualcomm’dan aldı.

5G teknolojisinin yaygınlaşması ile buna bağlı üretilen işlemcilerin, önümüzdeki yıllarda pazar hissesini büyük oranda etkilemesi bekleniyor.

Şirket aşınabilir işlemci pazar hissesi liderliğini Qualcomm’dan aldı

Araştırma şirketi Counterpoint’in raporuna nazaran, taşınabilir işlemci pazarındaki liderlik tacı el değiştirmiş durumda. Counterpoint’in dataları, 2020 yılının 3. çeyreğinde 100 milyondan fazla MediaTek işlemcili akıllı telefonun satıldığını gösteriyor. Qualcomm liderliğini 5G pazarında korusa da MediaTek, bilhassa düşük fiyatlı akıllı telefonların satışı sayesinde liderliği ele geçirdi.

mediatek islemci pazar payi ile qualcomm gecti 1 | Tekno Deha

Counterpoint’in raporu, MediaTek’in açıkladığı kar raporuna kimi içerikler ekledi. Bu rapora nazaran Mediatek, 97.275 milyon NT (şirketlerin çıkarını ölçen ve dolara karşılık gelen para birimi) dolarlık gelir bildirdi. Bu tabloya nazaran MediaTek, yararını bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 50 artırdı. Şirketin 2020 yılında büyümesine tesir eden en büyük faktör ise Çin, Latin Amerika ve Hindistan’da satılan 100-250 dolar fiyat bandındaki akıllı telefonlar oldu. Böylelikle MediaTek yüzde 31’lik işlemci pazar hissesi ile liderliği ele geçirirken, Qualcomm ise yüzde 29’a geriledi.

Ünlü firmanın büyümesine neden olan etkenlerden birisi de Kirin işlemciler oldu. ABD ile ortası gerilen Huawei’den oluşan pazar boşluğu, MediaTek tarafından yeterli değerlendirildi.

Ünlü firma en fazla deniz çok ülkelerde hisse sahibi olurken, ABD pazarında da yol kat etti. Lakin, Qualcomm‘un ezici üstünlüğü ABD pazarında hala devam etmekte.

 

Makalemiz hakkında görüşlerinizi aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Web sitemizde bulunan benzer makaleler için buraya tıklayın.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI