e
sv

Matrix 4 Hakkında Bildiğimiz Her Şey

matrix 4 hakkinda bildigimiz her sey | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Matrix 4 Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Distopik yapısı ve felsefi yaklaşımı bir yana, sahip olduğu aksiyon sahneleriyle de izleyenleri kendine hayran bırakan sinema serisi Matrix, 2021 yılında yeni sineması ile vizyonda yerini almaya hazırlanıyor. Matrix 4 ’ün Covid- 19 sebebi ile sinemalarda gösterilip gösterilmeyeceği ise şimdi aşikâr değil.

Matrix 4’ün gösterimi ile alakalı yapılan planlamalar ise sinemanın hem sinema da hem HBO MAX’te yayınlanması üzerine. Bu plana nazaran sinema vizyona girdikten sonra hem sinema hem de HBO MAX platformunda gösterilecek.

Matrix 4 Beyaz Perde İle Birlikte HBO MAX’te de Gösterime Girecek

 

Ana mevzuya geçmeden evvel, bu bahse değinmek istiyorum. Sinemaların vizyon tarihlerinin sona ermesinin akabinde, bu üretimleri çeşitli dizi ve sinema platformlarında görmeye alışkınız. Fakat Covid 19’un da getirdiği özel sebeplerden ötürü artık bu durum değişmeye başlayabilir ve tahminen de Matrix 4 bir değişimin, endüstriyel bir ihtilalin öncüsü olabilir. Bu tabir her ne kadar epeyce argümanlı üzere görünse de kanımca epey geçerli.

Sinema tarihinde yüksek gişelere sahip rastgele bir sineması, çıktığı gün, rastgele bir platformda görme talihine şimdi erişebilmiş değiliz. Kült olmuş ya da üretiminde önemli paraların harcandığı sinemalar birinci gösterimlerini ve gişelerini sürekli beyaz perdede yaparlar. Bunun sebebi ise bir sinema kültürü oluşturma amacının yanı sıra, ticari açıdan epey avantajlı ve yararlı olmasıdır.

Matrix 4 ‘ün beyaz perde ile tıpkı anda HBO MAX platformunda yayına girmesi ise hayli değerli dijital bir imtihan. Buna dijital imtihan diyorum, zira; şayet Matrix 4 HBO MAX platformunda âlâ bir muvaffakiyet elde edebilirse bu öbür sinemalar için hoş bir örnek olabilir. HBO MAX’in elde edeceği muhtemel bir muvaffakiyet sinema bölümündeki pek çok yayıncı markanın algısını değiştirebilir ve sinema tarihini yayıncılık manasında baştan yazabilir.

Matrix Serisiydi Neydi, Ne Oldu?

Matrix 4 Tekno Deha

Matrix serisi bilhassa 90’lar jenerasyonu için özel yere sahip sinema serilerinden biri. Sinema dalında kült olarak tabir edilen bu seri, periyodunda izleyicileri kendine hayran bırakmayı ve heyecan ile insanların nefesini kesmeyi başarmıştı. Seri bana nazaran ise, hala günümüzde nazaran epey başarılı bir üretim.

Distopik ve felsefi bir yapıya sahip olan Matrix serisi, sevenleri ve sinema eleştirmenleri tarafından, bilhassa serinin ikinci sinemasından itibaren ağır tenkide maruz kalmıştı. Bunun temel sebebi ise popülerlik kazanan serinin ikinci ve üçüncü sinemalarının birinci sinemada olduğu kadar felsefi yapıyı içerisinde barındırmıyor olmasıydı. Varoluşsal meselelere ve toplum kurallarına değinen, göndermeler yapan ve bunları işleyen Matrix, eleştirmenlere nazaran ikinci sinemadan itibaren entelektüel yapısını tanınan kültüre ve popülist bir yaklaşıma bıraktı. Matrix artık beşerler için içinde uygun aksiyon sekansları barındıran entelektüel bir sinemadan fazla, âlâ bir aksiyon sinemasına dönmüştü.

Bu yazdıklarım o devir için yüklü olarak sineması eleştiren insanların hayıflandıkları noktalar. Fakat seri bana nazaran her bir sinemasında başka farklı tatları izleyiciye vermiş başarılı bir imal. Sinemada yer alan ana karakterlerin ve yan karakterlerin göstermiş olduğu performansı da her vakit başarılı bulmuş bir izleyiciyim. Elbette sinema konusunda rastgele bir mercii değilim. Bana nazaran hoş olan ve beğendiğim şeyi diğer insanların beğenmemesi çok olağan.

Pekala yıllar evvel geride bıraktığımız ve çokça konuşulan ve eleştirilen bu üretimin yeni sineması hakkında ne biliyoruz?

Öncelikle Matrix 4‘ün artık kesin bir çıkış tarihine sahip olduğunu belirtmekte yarar var. Matrix 4 için kararlaştırılmış ve çıkması planlanan tarih 22 Aralık 2021. Bu da demek oluyor ki sinemanın vizyona çıkmasına neredeyse 1 yıl var. Lakin buna karşın sinema şimdi bir alt başlığa sahip mi, değil mi kesin bir bilgi yok.

Matrix serisi birinci sinemanın akabinde, sonraki iki sinemasına de bir alt başlık koymayı eksik etmedi. Serinin sinemalarını kronolojik olarak sıralayacak olursak şayet, Matrix (1999), Matrix Reloaded (2003), Matrix Revolutions (2003) formunda. Hem kronolojik açıdan hem de senaryonun geçmişten günümüze kadarki kısmına nazaran bakacak olursak ben sinemanın kesinlikle bir alt başlığa sahip olmasını bekliyorum. Bu noktada tahminen de yeni isim ‘’Matrix New World’’ olabilir. Ayrıyeten belirtmemde yarar var bu noktadan sonra yazının pek çok noktasında spoilerlara denk gelebilirsiniz. Şayet seriyi izlemediyseniz bu yazıyı okumaktan kaçınmanızı tavsiye ederim.

Matrix 4 için Kod ismi New World Olabilir mi?

New World ismi, büsbütün benim uydurmuş olduğum bir teori. Teorimin ana çıkış noktası ise sinemanın uzun bir ortanın akabinde geliyor olması ve son sinemanın (Matrix Revolutions) sahip olduğu senaryodan kaynaklı olması.

Matrix Revolutions sinemasının sonunda Neo artık casus Smith üzere meseleleri büsbütün ortadan kaldırmış durumdaydı. Buna ek olarak yapılan mutabakatlardan sonra sinemanın cihanın yesyeni bir sisteme geçmesini bekliyorum. Kainatın yeni bir tertip içerisinde olması da artık değişik bir dünyanın da var olacağı izlenimini bende yaratıyor. Yeni düzenler ve yeni dünyalar her vakit kendi kahramanlarını ve kendi düşmanlarını yaratmaya hamiledir. Bilhassa bu sebepten ötürü Matrix 4’te alışageldiğimiz karakterlerin yanında yeni kahraman ve düşmanları görmek teorime nazaran epey muhtemel.

Elbette bu fikirler, teoriler, benim büsbütün hayali halde uydurmuş olduğum şeyler. Kelam konusu teorilerimin yanılma ihtimali epey yüksek. Fakat bu ve gibisi imaller üzerine baş yormak ve teori oluşturmak kelam konusu sinemaları beklerken o sürecin daha eğlenceli geçmesine katkıda bulunuyor.

Matrix 4 İmal Sürecinde Wachowski Kardeşlerden Yalnızca Biri Vazife Alıyor

Matrix serisisinin direktör koltuğunda görmeye alışkın olduğumuz Wachowski kardeşlerden sadece Lana Wachowski’yi bu sinemanın direktör koltuğunda göreceğiz. Lilly Wachowski’nin projede yer almıyor oluşunun sebebi ise ünlü direktörün Showtime isimli bir dizide hala etkin olarak misyon alıyor oluşu olarak gösterilmiş. Matrix 4 ‘ün senaryosunu ise David Mitcehell ve Aleksandar Hemon kaleme aldı.

Sinemanın üretimci takımında tıpkı vakitte Matrix Reloaded sinemasının orjinal yapımcılarından biri olan Grant Hill de yer almakta. Grant Hill daha evvel Titanic, V for Vendetta ve Cloud Atlas üzere başarılı üretimlerde da üretimci ve ortak üretimci koltuğunda yer almış bir isim.

David Mitchell

David Stephen Mitchell, 1969 doğumlu İngiliz edebiyatçı. David Mitchell, Booker Ödülü’ne aday olan Number9Dream (2001) ve Cloud Atlas (2004) olmak üzere toplamda dokuz romanı kaleme almış bir isim.

Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon, 1969 doğumlu Bosnalı bir edebiyatçı ve eleştirmen. Postmodernizm edebi akımından etkilenen Hemon’un en çok bilinen romanları ise Nowhere Man (2002) ve The Lazarus Project (2008). Edebiyatçı tıpkı vakitte sık sık The New Yorker’da yayınlar yapmakta.

Matrix 4 Oyuncu Takımında Kimler Yer Alıyor?

Yapılan haberlere nazaran sinemanın başrollerinde Yahya Abdul – Mateen II ve Jessica Henwick yer alıyor. Ortaya çıkan söylentilere nazaran Yahya Abdul – Mateen II Matrix 4’te genç Morpheus’u canlandıracak. Bu söylentiler ile birlikte benim devam sineması beklentim ve teorim de doğal olarak yanılgılı bir hal alıyor. Kelam konusu bu söylenti gerçek ise Matrix 4’te evvelki üç sinemanın öncesine seyahat yapacağımız epey açık. Sinemada ayrıyeten Jessica Henwick’in de Neo gibisi bir bayan karaktere can vermesi bekleniyor. Bu da demek oluyor ki seçilmiş kişi konsepti bu sefer cinsiyet değiştirerek karşımıza çıkıyor. Bayan karakter seçimin politik doğruculuk sebebi ile mi yapıldığını kestirmek ise güç.

Sinemanın takımında yer aldığı düşünülen öteki isimler ise; How I Met your Mother dizisinden tanınan Neil Patrick Harris, Frozen’dan tanınan Jonathan Groff, Sense8 takımından Toby Onwumere, Erendira Ibrra. Sinemada ayrıyeten Trinity rolünden tanıdığımız Carrie – Anne Moss  ve tabi ki Neo rolünden tanıdığımız Keanu Reeves de yer almakta.

Yahya Abdul – Mateen ıı

1896 doğumlu Amerikalı aktör bugüne kadar toplamda 14 üretimde vazife almış. Aquaman sinemasındaki Black Mantha rolü ile ününe ün katan aktör, tıpkı vakitte Watchmen dizisinden de tanınmakta. En güzel yardımcı erkek oyuncu kategorisinde Emmy mükafatı alan Mateen Morpheus’un genç halini izleyicilere aktarmak için düzgün bir seçim üzere görünmekte. Aktörün sahip olduğu karakter ve mimikler daha şimdiden rolün kendisine yakışmasına yol açmış bile.

Jessica Henwick

Asya kökenli 1992 doğumlu olan İngiliz aktris Jessica Henwick, genç yaşına karşın hayli başarılı işlere imza atmış bir oyuncu. Genç aktris şu ana kadar toplamda 25’i aşkın projede yer almış. Star Wars: The Force Awakens , Iron Fist, The Defenders ve Luke Cage üzere üretimlerde vazife alan Jessica Henwick, bilhassa Iron Fist’te göz dolduran estetik dövüş sahneleri ile ‘’ Neo benzeri’’ karakteri için en azından alt yapı manasında hazır olduğunu kanıtlıyor.

Neil Patrick Harris

1973 Amerika doğumlu aktör, mesleğinde 1989 yılından bu yana pek çok başarılı işe imza atmış bir isim. Bugüne kadar 45’den fazla üretimde rol almış olan ünlü aktör, 13 mükafatın de ya sahibi ya da adayı olarak gösterildi. Birçok insan onu Amerikan Pastası’ndaki ya da How I Met Your Mother dizisindeki rolünden tanısa da Harris, pek çok başarılı işte kendine yer bulmayı başarmış bir isim. Harris ayrıyeten daha evvel iki kere Emmy Ödül Töreni’ni, dört defa Tony Ödül Töreni’ni ve bir kere de 87. Oscar Ödül Töreni’ni sundu.

Jonathan Groof

1985 Amerika doğumlu aktör, birebir vakitte şarkıcılık mesleğine de sahip. Groff, Broadway’in Spring Awakening isimli özgün üretiminde başrol olan Melchior Gabor karakterini oynayarak, 2006 yılında mesleğine giriş yaptı ve bu rolü için Tony En Düzgün Erkek Müzikal Başrol Oyuncusu Ödülü’ne aday gösterildi. 2015 yılında Hamilton müzikalinde III. George rolünü alarak Broadway’e geri dönen Groof, bu rolü için de Tony En Güzel Yardımcı Erkek Müzikal Oyuncusu Ödülü’ne aday gösterildi. Groof ayrıyeten müzikal performansı ile Grammy En Yeterli Müzikal Tiyatro Albümü Ödülü’nün de sahibi oldu.

Toby Onwumere

1990 Nijerya doğumlu aktör, Netflix’te yayınlanan Sense8’in ikinci döneminde Capheus rolüyle tanınmayı başarmış bir aktör. Onwumere ayrıyeten Thorp ve Empire isimli üretimlerde da misyon almış bir isim. Aktörlük mesleğinin şimdi başında olan Onwumere için şimdilik en düzgün işi Sense8 dizisindeki rolü diyebiliriz.

Erendira Ibarra

1985 Doğumlu Meksikalı aktris 20’nin üzerinde sinema ve tv üretiminde rol almış. Lakin aktrisin dünyaca ünlü bir üretimde uzunluk göstermişliği şimdi bulunmuyor. Aktrisin mesleğinin en yüksek işi ise Sense8 dizsindeki Daniela Velazquez rolü.

Trinty ve Neo Geri Dönebilir mi?

Matrix 4 Tekno Deha

Bu sorunun yanıtı elbette ki evet. Matrix serisi bilimkurgu çeşidinde bir seri ve bilim kurgu yapılarda neredeyse her şeyin olması mümkün. Sinemada Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’un rol alacak olması, Neo ve Trinity karakterlerini tekrar göreceğimiz manasına geliyor. Elbette farklı formlarda de bu ikilinin karşımıza çıkma ihtimalleri var. Lakin ben bu kelam konusu ihtimalleri gereğince güçlü bulmuyorum.

Matrix’te geri dönüşü en kolay olacak isim Neo olacaktır.  Bunun sebebi ise Neo’nun kendini tekrarlayan bir anormalliğin sonucu olması. Neo, son sinemada Matrix’i her ne kadar sıfırlamış olsa da cihanda anormallik hala mevcut. Bu da demek oluyor ki Neo bir sefer daha ortaya çıkabilir. Matrix serisinin son sinemasında kâhin Neo’yu bir kere daha göreceğine inandığını söylüyor. Bu telaffuz de tekrar Neo’nun geri dönüşü konusunda kapıları açık bırakan bir öteki olgu.

Trinitiy’nin geri dönüşü ise biraz daha sancılı ve kuvvetli bir süreç olacak üzere. Bunun ana sebebi ise Trinity’nin Matrix dışında ölmüş olması. Fakat bu noktada tekrar de Trinity’e açık kapı bırakan olgu, Trinity’nin Matrix’te doğmuş olması. Bu durum da Trinitynin Matrix’e geri dönmesi için ufak bir aralığın oluşmasına yol açıyor.

Morpheus’un Gençliği, Neo ve Trinity, Bir Flashback Bizi Bekliyor Üzere

Yazının bu noktasına kadar geldiğimizde elimizde kimi bilgiler birikmeye başladı. Artık öncelikle şunu söylemeliyim ki bu yazıyı kaleme alırken, ben de mevzuyu ve ayrıntıları sizle birlikte öğreniyorum ve sizlerin de yapabileceği üzere ben de varsayımlar yürütüyorum. Yazının birinci başında New Worlds teorimin boşa çıktığını yazı ilerledikçe görmüş olduk. Pekala Matrix 4 tam olarak bize neyi vaat ediyor? Kuvvetle mümkün bir flashback sineması göreceğiz. Bu, beni Matrix ile ilgili en çok endişelendiren husus. Bir izleyici olarak açıkçası kozmosun geçmişini çok da merak etmiyor bununla ilgilenmiyorum -konuyla ilgili halihazırda yapılmış olan The Animatrix’e göz atabilirsiniz. Benim açımdan devam sineması çok daha tatmin edici olurdu. Lakin pek çok insan için bu durum değişkenlik gösterebilir.

Bu noktaya kadar yazdıklarım, benim haberin kaynağı ve kendi görüşlerimi harmanladığım yerdi. Bu noktadan sonra ise sizi Matrix hakkında bir beyin fırtınası seyahatine çıkaracağım.

Ele aldığım bu makaleden sonra fikirlerimi daha keskin ve aydınlık hale getirebilmek için üçlemeyi tekrardan bir oturuşta izledim. Öncelikle söylemem gerekir ki bu üçleme hala epey âlâ. Çekilmesinin akabinde yıllar geçmiş olmasına karşın, Matrix hala sürükleyici ve hala keşiflere epey açık. Bilhassa açık bir zihinle sineması pür dikkat izleyecek olursanız şaşırabileceğiniz pek çok ayrıntıya rastlamanız mümkün. Elbette yazının bu kısmında sineması övüp ayrıntılarda gezintiye çıkmayacağım. Sinema bugüne kadar bizlere ne sundu ve Matrix 4 de neler görebiliriz bunlara bir bakalım

Matrix 4 Senaryosunda Flashback mümkün mü?

Öncelikle haberin kaynağında da geçen en güçlü teorilerden biri olan flashback muhtemelliğine bir göz atalım. Bana nazaran uzun yılların akabinde sinema serileri ile alakalı çekilen flashbackler, markanın isminden faydalanmak için yapılan içi boş ve yalnızca para kederi güdülerek çekilen sinemalar. Lakin bu noktada bende baş karışıklığı yaratan birtakım noktalar var.

Matrix 4, flashback dahi olsa Wachovski üzere David Mitchell üzere isimlerin ellerinde bir şahesere dönüşebilir. David Mitchell, bilhassa Cloud Atlas sinemasında beynin sonlarını zorlayarak, bana nazaran fevkalâde bir eser ortaya koymuş bir isim. Bu derece yetenekli yalnızca iki isim bile sinemanın muvaffakiyet elde etmesi için kâfi olabilir. Fakat tam bu noktada cast takımında ve idare grubunda ağır bir Netflix yapımı gözüme çarpıyor.

Matrix 4, Netflix Kokabilir

Sinemada yer alacak pek çok aktör, aktris ve kamera gerisindeki grup, Netflix dizisi Sense8 takımından. Netflix için devamlı olarak içerik üreten bu isimlerin sinemanın büyüklüğünü sekteye uğratabileceğinden korkuyorum. Netflix üretimi tadında bir işin ortaya koyulmasından korkuyorum. Elbette bu noktada Warner Bros’a da güvenmek gerek. Lakin Warner Bros çoklukla sinemaların dağıtımı ve gelirleri ile ilgilendiği için, bu noktada sineması başı boş bir halde bırakabilir.

Umuyorum Matrix 4’te modası gitgide artan toplumsal doğruculuk siyasetleri gözümüze sokulmaz. Matrix 4, bunların yapılabilmesi için uygun bir sinema değil üzere görünse de eminim ki istenildiği vakit üretimciler bunu sinemaya yedirmekte zorlanmazlar. Bu benim Matrix 4 ile alakalı birinci ve en büyük tasalarımdan biri.

Pekala flashback mümkün mü? Elbette mümkün. İzlediğimiz Matrix sineması aslında Matrix’in 6. kuruluşunu bizlere göstermekteydi. Sinemada daha evvel 5 döngü daha olmuş ve hepsinde misal olaylar yaşanmıştı. Döngü 6. seferde ise kâhinin planı ile kırılmıştı.

Hatırlayacak olursanız Neo sinemanın sonunda makineler kentine giderek makineler ile bir muahede yapmıştı. Bu muahede sonucu Matrix için bir virüs haline dönüşen Casus Smith’i yenmeyi taahhüt eden Neo, karşılığında makinelerden barış istemişti. Sinemanın sonunda Casus Smith’i yenebilmek ismine kendini feda eden Neo, böylece mutlak barışı ya da ateşkesi sağlamayı başarmıştı. Fakat sinemanın sonunda söylenen kimi şeyler kapının açık kalmasına yol açmıştı.

Söylediğim bu olay ise mimarın kâhine “büyük kumar oynadın ve başardın; lakin bu barış uzun sürmeyecek” demesi. Mimarın bunu demesinin sebebi sitemin bu barışı bir halde bozacağına inanıyor olmasından ötürü. Mimara nazaran insanın kusurlu beyni ve iç güdüleri mevcut barışı bir noktada bozacak ve döngü tekrardan başlayacaktı. Bu durum da bize flashback değil devam sinemasının kapılarını arkasına kadar açıyor üzere görünse de üretimciler bu noktada barışın hala karar sürdüğü vakit diliminin hala geçerli olduğu kanaatine varabilir.

Bu Noktada Ne Olacak?

Matrix 4 teknodeha
Keanu Reeves

Şayet üretimciler Matrix 4’te kelam konuşu barışın halan devam ettiği kanaatine varırlar ise ve geçmişi izleyicilere göstermek istiyorlarsa bunun için sanırım en yanlışsız seçenek Matrix’in öncesi ve nasıl ortaya çıktığı olur. Yapay zekâ ile beşerler ortasındaki savaşın tam olarak nasıl ortaya çıktığı ve birinci fitili kimin ateşlediği, savaşı kimin başlattığı bilinmiyor. Matrix ile alakalı bir flashback husus alınacaksa, bence bu mevzu en ideali olurdu. Fakat bunu görmemiz ve öğrenmemiz sıkıntı üzere duruyor.

Matrix 4’de Morpheus’un gençliğini göreceğimiz, sanıyorum ki katılaşmış durumda. Bu noktada 6. döngüden çok da geriye gidilebilmesi mümkün değil. Morpheus’un yaşını göz önünde bulundurduğumda mümkün bir flashback sinemasında tekrar 6. döngüyü görüyor olma ihtimalimiz yüksek.

Bu noktada sinema bizlere Neo’dan evvel neler olduğunu, Morpheus, Niobe ve Trinity üzere isimlerini seyahatlerini gösterebilir. Lakin gişe derdi göz önünde bulundurulduğunda bu ne kadar sağlıklı bir karar olur kuşkularım var. Evet Morpheus uygun beğenilen adam. Fakat onun seyahatini ne kadar izlemek isterim kestiremiyorum. Ayrıyeten sinemadaki yerine de bir türlü koyamıyorum. Dolayısı ile haberin kaynağında tez edilen flashback evet olabilir, bu mümkün, lakin bana nazaran bu seçimin tercih edilmesi pek muhtemel değil. Yani velhasıl teoride mümkün, pratikte mantıksız.

Matrix 4 Devam Sineması Olabilir Mi?

Bu noktada elimizde Matrix 4 ile alakalı ne var, bir bakmak gerek. Neo ve Trinity’nin yer aldığı bir set fotoğrafı mevcut. Bu fotoğrafta Neo ve Trinity bir motor kovalamaca sahnesinde rol alıyor. Fotoğrafta yer alan Neo ve Trinity’nin yaşları, seride en son nerede bıraktıysak hala birebir üzere. Yani bu da demek oluyor ki vakit dilimi çok da değişmiş olamaz.

Morpheus’un gençliği ise sahiden baş karışıklığı yaratan bir durum. Açıkçası bir devam sinemasında Morpheus’un gençliği sinemaya nasıl yedirilebilir emin değilim. Bu husus beni iki sonuca götürüyor. Ya sinemanın imalcileri gaye şaşırtmak ve baş karışıklığı yaratarak izleyicileri şaşırtmayı hedefliyor ya da karma yapı görebiliriz.

Burada karma yapıdan kastım, sinemanın bir kısmının mevcut vakit diliminin gerisinde, bir kısmının ise son olaylardan birkaç yıl sonrasını bahis alabilecek olması. Aslında bu teori tam orta yol sayılır. Böylece hem yapımcıların söyledikleri kulağa mantıklı gelir, hem de Neo ve Trinity’nin sinemadaki mevcut rollerini manalandırabiliriz. Lakin hala tek bir soru aklıma takılmış durumda. Morpheus’un gençliğinin geçtiği vakit dilimi bize ne katabilir?

Matrix 4 ile alakalı sorgulamamız gereken bir öteki nokta ise Neo ve Trinity’nin nasıl geri döneceği. İşte bu noktada yeniden baş karışıklığına yol açmakta. Bildiğiniz üzere Neo, Zion’u kurtarmak ve daim bir barış ortamı sağlamak ismine Casus Smith’in kedisini kopyalamasına müsaade vermiş ve tüm Smith’lerin yok olmasını sağlamıştı. Doğal olarak Neo da bu süreç içerisinde ölmüştü. Neo’nun geri dönüşü ile alakalı sinemanın sonunda Kâhin, onu tekrar görmeyi ümit etmekten kelam ediyor. Buradaki ümidi 7. döngü mü yoksa Neo’nun hala yaşadığına dair inancı mı bunu kestirmek güç. Fakat daha evvel mevtten geri dönen ve tam manası ile bir anormallik olan Neo, yeniden bir formda hayata dönmeyi başarabilir.

Trinity’nin nasıl hayata döneceği ise tam manası ile bir soru işareti. Anıları tazelemek ismine hatırlatayım: Matrix’te Trinity Neo’yu makineler kentine yetiştirmek üzere gemiyi kullanıyordu ve çarpışma sonucu vücuduna isabet eden kazıklar sonucunda hayatını kaybetti. Bu noktada Matrix 4’te Trinity’nin nasıl geri döneceği benim açımdan soru işareti. Bir klasik olarak aslında ölmemişti hala yaşıyordu ve Trinity bir biçimde Zion’a dönmeyi başardı biçiminde bir yol izlenebilir. Bu taktik her ne kadar inanılmaz derecede klişe olsa da en kabul edilebilir senaryo sanırım bu.

Matrix 4’te Ne görmeyi Umuyorum?

Bu sorunun yanıtı benim için muhakkak bir devam sineması. Neo, Trinity ve geri kalan tüm takımı bir ortada gördüğüm dolu dolu aksiyon sahnelerin yanı sıra, felsefi akımlar ve niyetler ile insanları etkileyen bir imal. Muhakkak görmek istediğim bu.

Umuyorum ki Matrix 4 bize orijinal baş düşmanlar verir ve bu düşmanlarla çaba etmek için kahramanlarımız tekrardan bir ortaya gelir. Hayatın ve sistemin sorgulandığı Matrix’te çok daha büyük bir yapının içinde çok küçük oyuncular olduğumuzun farkına varıldığı bir yapı da şimdiden benim için heyecan verici. Yesyeni bir döngünün başlangıcı izlemek ve yeni bir senin habercisi olunması da beni keyiflendirecektir.

Sonuç

Son olarak Matrix 4 bir erteleme yaşanmaz ise 22 Aralık 2021 tarihinde vizyona girecek. Matrix 4, her ne olursa olsun izleyicileri ekran başına kitlemeyi kesinlikle başaracaktır. Ben bu biçim beklediğim ve sevdiğim sinemalar hakkında düşünmeyi, baş patlatmayı ve teoriler üretmeyi seviyorum. Bana nazaran bu aksiyon hayli keyif verici. Yazının neredeyse baştan sona benim şahsî fikirlerim ve isteklerim olduğunu lütfen unutmayın. Elbette pek çok insanın sinemadan beklentisi ve sinemaya bakış açısı farklı olabilir. Şayet sizlerin de Matrix 4 ile alakalı fikirleri, teorileri ve ek bilgileri varsa lütfen yorumlarda paylaşın.

 

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI