e
sv

GNU/Linux, Yeni başlayanlar için Linux nedir?

GNU/Linux, Yeni başlayanlar için Linux nedir?
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Linux Nedir? GNU/Linux ve farkı

GNU/Linux bir OS’dir. Linux bir çekirdektir, Linux çekirdeği üzerine dağıtım yapılabilir, çünkü Linux açık kaynak kodludur yani istenildiği gibi düzenlenebilir, istenilen uygulama veya paket yüklenebilir, GNU/Linux ise bir işletim sistemidir, dağıtımdır.

Windows ve Linux’un farkı ise birisinin monolitik çekirdeğe sahip olmasıdır. ayrıca Linux, executable yani Windows’taki exe dosyalarını çalıştıramaz. Çünkü ikisi farklı çekirdeklerdir. Ama bu günümüzde Wine veya PlayOnLinux gibi programlar ile mümkün hale gelebilir.

Linux sanılanın aksine Windows’a göre daha güvenlidir, çünkü virüslerin çoğu Windows’a göre yazılır, Linux bunları çalıştıramaz. Linux’ta bu yüzden güvenlik sorunu yoktur, ama Linux için de birkaç trojan yani truva atı virüsü bulunmaktadır.

Linux’un açık kaynak olması gizliliği de beraberinde getirir. Bu yüzden Hacker’ların çoğu Linux’u tercih etmektedir. Aynı zamanda çoğu Hack toolu da Linux’a göre yapılmıştır.

Linux, ev kullanıcılarına da hitap etse de genellikle ev kullanıcıları tarafından fazla kullanılmaz, güvenli olduğu için askeri veya birkaç resmi kuruluş Linux’a geçiş yapmıştır, örneğin: Kahramanmaraş Belediyesi Pardus kullanmaktadır. Çünkü Linux masrafları büyük oranda azaltır, açık kaynak kodlu olması onu ücretsiz yapar. Sadece Windows anahtarlarından 145 milyon liraya yakın kar elde edilmiştir.

Windows yerine Linux’a geçmek çok iyi bir seçenektir. Bunun için Ubuntu veya Linux Mint ile başlayabilirsiniz.

Ubuntu:

GNU/Linux, Yeni başlayanlar için Linux nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

Ubuntu günümüzde biraz fazla RAM yiyen ama hala çok güzel bir dağıtımdır. Kendisi benim favori dağıtımımdır. Çünkü çok güzel durmaktadır ve donmaz, stabildir. Optimizesi de bir o kadar iyidir. Mor ve pembeye yakın bir tema ile gelmektedir. İndirmek için tıklayınız.

Linux Mint

GNU/Linux, Yeni başlayanlar için Linux nedir?

Linux Mint, beni şahsen duygulandırıyor, kullandığım en eski dağıtım. Hızlıdır, stabilliğine bir şey diyemem her cihazda maalesef iyi çalışmayabiliyor ve Cinnamon kullanıyor. Çok güzel bir görünümü vardır. İndirmek için tıklayınız.

Linux ve GNU/Linux yeni gelenler için ufak terminal komutları:

GNU/Linux, Yeni başlayanlar için Linux nedir?

Bildiğimiz gibi Linux’ta depo vardır, bunu şöyle düşünelim: App Store grafik arayüz içeren bir uygulama mağazasıdır, depo da aynı mantıktır ama grafik arayüzü yoktur. Depoda bulunan her uygulamayı (paketleri) kurabilirsiniz. Bu sadece depo için bir örnektir, şimdi Linux’taki depo ve normal terminal komutlarına geçelim.

cd : İstenilen dizine gitmeye yarar. Örneğin: cd Desktop/

ls : Mevcut dizindeki öğeleri listeler. Örneğin: a.txt  a.py …

apt install : Depodan istediğiniz uygulamayı indirmeye yarar. Örneğin: apt install discord yazarsanız Discord’u indirir.

apt search : Depodaki istediğiniz uygulamanın depodaki adını bilmiyorsunuz sayalım. İstediğiniz Discord var sayalım, adı depoda discord-stable ama bilmiyorsunuz. apt search ile öğrenebilirsiniz.

apt purge : İstenilen paketi dosya ve ayarları ile kaldırır. Örneğin apt purge discord derseniz Discord’u ayarları ve dosyaları ile beraber kaldırır.

dpkg -i : Her paket depo ile kurulmak zorunda değildir. Linux’ta Debian için örnek veriyoruz. Bu komut ile .deb paketlerini kurabilirsiniz. Örneğin: dpkg -i dosyaadı.deb

sudo : Yetki alarak işlem yapmanızı sağlar, neredeyse her komutta en başa yazmanızı öneriyoruz.

Linux ile ilgili yazımız bu kadardı, umarız ki faydalı olmuştur.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI