e
sv

LGA 775 İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemci nedir nasıl seçilir
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

LGA 775 İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

775 soket işlemciler günümüzde pek tercih edilmese de eskiden kalan bilgisayarlarını geliştirip kullanmak isteyenler günümüzde işlemci arayışına girebiliyor. Ancak bu arayışta çok dikkatli olmak gerekir çünkü her LGA 775 işlemci her 775 soket anakarta uymayabiliyor. Bu rehberimizde de dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için listeledik. Bu rehberden sonra bütçenize göre en iyi işlemci seçimini yapabilirsiniz.

Anakartınız Hangi LGA 775 İşlemcileri Destekliyor?

Makalenin başında da belirttiğimiz gibi her LGS 775 işlemci her 775 soket anakarta uymayabiliyor. Dolayısıyla bir işlemci seçmeden önce anakartımızın destek listesine bakmalıyız. Örneğin GA-945GCM-S2L anakartını ele alalım. Bu anakartın desteklediği işlemcileri öğrenmek için arama motorunuza model ismini yazıp resmi sitesine girmeniz yeterli olur. Site içerisinden Destek (Support) bölümüne giriş yaparak İşlemci Desteği (CPU Support) listesine ulaşabilirsiniz.

Her anakart üreticisinin sitesi aynı olmuyor ancak genel mantık aynıdır. Site içerisinden İşlemci Desteği (CPU Support) bölümünü bulmanız yeterli oluyor. Örnek verdiğimiz GA-945GCM-S2L anakartın işlemci destek listesine baktığımızda hiç bir 4 çekirdekli işlemciyi desteklemediğini görüyoruz. Listede Q9650, Q9550, Q9500 gibi işlemcilerin yazmasına aldanmayın çünkü burada önemli bir nokta bulunuyor.

Tablonun üst kısmında bir N/A= Not Support ibaresi bulunuyor. Bu da listede N/A ibaresi alan işlemcilerin anakart tarafından desteklenmediğini belirtir. Dolayısıyla listede gördüğümüz Q9650, Q9550, Q9500 gibi işlemcilerin bu anakart tarafından desteklenmediğini söyleyebiliriz.

LGA 775 işlemci alırken dikkat edilmesi gerekeneler

BIOS Sürümünüzü Kontrol Etmeyi Unutmayın

İşlemci anakartınızla tam olarak uyumlu olabilir. Ancak BIOS sürümünüz o işlemci için eski kalıyorsa sistem açılmayabilir. Bu sebeple işlemci almadan önce BIOS sürümünüzü kontrol edin, ardından ise işlemcinin minimum olarak ihtiyaç duyduğu BIOS sürümünü kontrol edin. Açılmıyor ise BIOS’un içinde uyumlu mikrokod ve uyumulu Intel ME FW (Management Engine Firmware) sürümü yoktur.

Örnek gösterdiğimiz GA-945GCM-S2L anakartın F3-F4-F5-F6-F7-F8d olmak üzere 6 adet BIOS’u bulunuyor. Eğer sizin anakartınızda bulunan BIOS sürümü F3 ise ve işlemci F6 BIOS sürümüne ihtiyaç duyuyorsa sistem açılmayabilir. Dolayısıyla işlemciyi almadan önce BIOS’unuzu en güncel sürüme güncellemeyi unutmayın. Burada çok önemli bir nokta bulunuyor. BIOS güncellemesini sadece sistemi açabilecek bir işlemci ile yapabilirsiniz. Yani anakartınızın BIOS sürümü işlemciye göre düşükse işlemciyi o anakarta takıp BIOS’u güncelleyemezsiniz. Dolayısıyla BIOS sürümü uygun olan bir işlemciniz olduğundan emin olun. Eğer şu anda o sistemi çalıştıran bir işlemciniz varsa sorununuz yok demektir. O işlemci takılıyken BIOS’u güncelleyebilirsiniz.

LGA 775 İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere işlemciler farklı farklı BIOS sürümlerine ihtiyaç duyabiliyor. Örneğin E8600 F8d BIOS sürümüne ihtiyaç duyuyor, dolayısıyla bu işlemciyi kullanmak istiyorsanız anakartınızdan en güncel BIOS sürümünün bulunması gerekiyor. Ek olarak, EFI/UEFI destekli PLGA775 (P ibaresi önceki demektir. Pentium 4 vs. ilk LGA775’dir ve bu yüzden onlara PLGA775 denir) ya da LGA775 Intel anakartların çoğunda mevcuttur. Örnek olarak Intel DP45SG ve Gigabyte GA-G41MT-D3V gösterilebilir.

lga775 teknodeha.com | Tekno Deha

Ekran Kartınız İçin Yeterli Bir İşlemci Seçin

Eğer ekran kartınıza darboğaz yapacak bir işlemci seçerseniz ekran kartınızın tam performansını kullanamazsınız. Bu da oyunlarda performans düşüşüne hatta takılmalara yol açabilir. Bu da bir oyuncunun isteyeceği son şey olur.

LGA 771 Xeon İşlemciler Alınmalı mı?

LGA 771 Xeon işlemciler modlama sayesinde LGA 775 anakartlarda kullanılabiliyorlar. Peki neden tam uyumlu Quad serisi 4 çekirdekli işlemciler varken kullanıcılar modlama ile Xeon işlemci kullanmaya çalışıyor? Çünkü Xeon işlemciler çok daha ucuzdur. Örnek vermek gerekirse X5450 ve Q9650 hemen hemen aynı güçtedir. Ancak an itibariyle Q9650 350 TL’ye bulunabilirken X5450 200 TL’ye bulunabiliyor. Ancak bu işlemcileri kullanmanın bir riski de mevcut. Intelin stok soğutucusu yetersiz kalabilir, bu sebeple ekstradan soğutucu almak durumunda kalabilirsiniz.

 

LGA 775 işlemci alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin LGA 775 işlemciler hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.