e
sv

LG, webOS 6.0 Smart TV Platformunu Tekrardan Tasarladı

lg webos 60 smart tv platformunu yine tasarladi gbJJ1XZA | Tekno Deha
avatar

Yiğit Buğra Kına

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

LG, webOS 6.0 Smart TV Platformunu Tekrardan Tasarladı

LG Electronics (LG) bugün 2021 OLED, QNED Küçük LED, NanoCell ve UHD Smart TV’leri için webOS 6.0’ı tanıttı. Şirketin beğenilen Smart TV platformunun yeni Sihirli Kumanda ile eşleştirilen en son sürümü, izleyicilere daha keyifli ve sezgisel bir içerik keşfi tecrübesi vadediyor. LG ThinQ AI teknolojisini içeren webOS 6.0, hem Google Assistant hem de Amazon Alexa için yeni sesli komutları destekleyerek TV idaresini, akış hizmetlerini, internet ve yayın kanallarında arama yapmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

webOS’a aşina olan kullanıcılar, daha fazla kullanılabilirlik ve izleyicilerin değişen içerik tüketim alışkanlıklarının getirdiği gereksinimleri karşılamak için tekrar tasarlanan ana ekranını çabucak fark edecekler. Yeni ana ekran, en sık kullanılan uygulamalara daha süratli erişim sağlıyor, kullanıcının tercihlerine ve görüntüleme geçmişine dayalı tekliflerle içerik keşfini kolaylaştırıyor. Tercih edilen içeriği ve ilgili bilgileri bir bakışta göstermek için tam ekran olarak görüntülenen yeni ana ekran, ayarlar ve daha büyük webOS ekosistemi için bir merkez misyonu görüyor.

 

Yeni dizaynının ötesinde, Sihirli Kumanda, LG’nin çoklu yapay zeka seçeneklerinden LG ThinQ, Amazon Alexa yahut Google Assistant ile ses tanımayı kullanırken daha kolay denetimler sunuyor. Hareket sensörü özelliği ile kullanıcılara kolay Smart TV tecrübesini sunan yeni Sihirli Kumanda, TV ile öteki aygıtlar ortasında daha süratli irtibat sağlıyor. Ayrıyeten, Netflix, Amazon Prime Görüntü üzere tanınan içerik sağlayıcılara erişim için kısayol tuşları dahil olmak üzere daha kullanıcı dostu özellikler sunuyor. Sihirli Kumanda’daki tek dokunuşlu NFC fonksiyonu olan Magic Tap, birçok izleme imkanına anında erişim sağlıyor. İzleyiciler, sadece NFC özellikli bir akıllı telefonu uzaktan kumandaya dokundurarak telefonlarından TV’ye yahut aksisi istikamette içerik paylaşabiliyor. Kullanıcılar, en sevdikleri akıllı telefon uygulamalarını ve özelliklerini kullanmaya devam ederken, cep telefonlarında depolanan içeriği LG TV’lerinde görüntüleyebiliyor.

Yapay zeka teknolojisindeki en son gelişmelerden, sesle TV denetiminden ve Sihirli Kumanda’dan yararlanan izleyicilerin, muhtaçlık duydukları bilgiyi almak için tek yapması gereken sesli komut vermek. LG’nin Magic Link’inin gelişmiş bir sürümü olan Magic Explorer, ekranda gösterilenlerle ilgili bilgilendirici içerik sunuyor. Böylelikle izleyiciler, izledikleri sinema ve gösterilerdeki oyuncular, yerler ve başka ilgi alımlı öğeler hakkında daha fazla bilgi edinebiliyor. İçeriğe bağlı özellik tıpkı vakitte, Magic Explorer’da  paylaşılacak bilgi olduğunda imlecin rengini değiştirerek, Canlı TV, Galeri, Ayarlar ve TV Rehberinin de dahil olduğu seçili yayın kanallarında ve LG TV hizmetlerinde görünen eserler için en kolay ve en kolay erişim tecrübesini sunuyor.

LG, webOS 6.0 Smart TV Platformunu Tekrardan Tasarladı

Dahası, yeni ‘Sonraki Seçimler’ özelliği, izleyicilerin zevklerine uygun daha fazla içerik keşfetmek için tercihlerini tahlil ediyor. Geçmiş bilgilerini görüntüleme özelliğini kullanan Sonraki Seçimler özelliği, yayından yahut set üstü kutu seçeneklerinden iki canlı programın yanı sıra izleyicilerin beğenebilecekleri bir içeriği yahut uygulamayı öneriyor.

LG Mesken Cümbüş Sistemleri Şirketi Lideri Park Hyoung-sei, “Kullanıcı dostu açık kaynaklı TV platformumuz webOS 6.0’ın en son sürümü, webOS’u 2014’te birinci kere kullanıma sunduğumuzdan bu yana en kıymetli güncellemeyi temsil ediyor. webOS’un yeni sürümü ile LG, bedelli müşterilerimizin gereksinim ve isteklerine yanıt veren hizmetler, eserler ve teknolojiler sunma taahhüdünü ortaya koyuyor” formunda konuştu.

LG’nin webOS 6.0 özelliğine sahip en yeni TV’leri, 11 Ocak’tan itibaren CES 2021’de LG’nin sanal stant standında sergilenecek. Serinin Türkiye’de 2021’in ikinci çeyreği itibariyle satışa sunulması planlanıyor.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI