e
sv

League of Legends Nasıl Ping Düşürülür

lol ping dusurme nedir iste 5 farkli lol ping dusurme yolu OeWUY4aH | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

League of Legends Nasıl Ping Düşürülür

CS:GO, DOTA ve League of Legends gibi internet üzerinden oynanan oyunlarda birçok kullanıcı Ping sorunu yaşar. Bu makalemizde ping değerini nasıl düşürebileceğinizi anlattık.

League of Legends nedir?

League of Legends (LoL), grup halinde yahut ferdî olarak oynanabilen bir strateji oyunudur. Minyon ismi verilen yaratıklar ile birlikte rakiplerin merkez üssünü yok etmeniz gerekmektedir. Baron Nashor ve Ejder üzere canavarları keserek kadronuza ekstra atak, yetenek ve güçlendirilmiş dönüş sağlayabilirsiniz.

League of Legends Ping testi nasıl yapılır? Adım adım teknikler

League of Legends

League of Legends için ping testi yaparak ortalama kıymetlerinizi denetim edebilir, olağandışı bir durum ile karşılaştığınızdaki servis sağlayıcınıza erkenden bildirebilirsiniz. Oyun oynamadan evvel Ping bedellerinizi denetim etmek için speedtest.net gibisi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Oyun oynarken Ping denetimi yapmak içinse oyundayken CTRL + F tuşlarına basarak FPS ve Ping bedellerinizi görebilirsiniz. İsterseniz oyunun ayarlar menüsünde bulunan HOTKEYS sekmesi üzerinden kısa yol tuşlarını değiştirebilirsiniz. Daha âlâ oyun tecrübesi yaşayabilmeniz için LoL ping düşürme yolları nelerdir? sorusuna makalemizde birden fazla karşılık bulabileceksiniz.

League of Legends

DNS ve VPN ayarlarınızı denetim edin

League of Legends ping düşürme yolları arasında en etkili olanlardan biri DNS ve VPN denetimi. Ülkemizde birçok kişinin faal olarak kullandığı DNS sunucuları oyun ilişkinizin yavaşlamasına sebep olacaktır. Rastgele bir süreç yaptığınızda bu süreci DNS sunucusu aracılığı ile oyun sunucularına aktaracağınız için Ping sorunu yaşamanız olağan. Ayrıyeten bilgisayarınızda VPN uygulaması da kullanıyorsanız DNS ayarlarınızı varsayılan hale getirdikten sonra oyun oynarken VPN uygulamasını kapatmanız Ping sıkıntısını çözecektir.

League of Legends

Windows ayarları menüsünde bulunan Ağ ve İnternet sekmesine tıklayın.

League of Legends ping düşürme

Akabinde açılan pencerede Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir butonuna tıkladıktan sonra kullanmış olduğunuz bağdaştırıcıya sağ tıklayarak özellikler sekmesine tıklayın.

lol ping dusurme nedir iste 5 farkli lol ping dusurme yolu 4 AO7t4DDE | Tekno Deha

Açılan pencerede İnternet Protokol Sürümü 4 sekmesine gelerek çift tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda her iki kısmı da otomatik olarak ayarlayın.

lol ping dusurme nedir iste 5 farkli lol ping dusurme yolu 5 5enSMniS | Tekno Deha lol ping dusurme nedir iste 5 farkli lol ping dusurme yolu 6 8lkHs9Sr | Tekno Deha

Modem ayarlarınızı değiştirin

Bilhassa Wi-Fi ağına bağlanarak oyun oynayan bireylerin Ping sorunu yaşıyor olmaları mümkün. Servis sağlayıcılar tarafından verilen modemlerin varsayılan kablosuz ağ kanalları tıpkı pahaya sahip oluyor. Varsayılan kanallar haricinde bir kablosuz ağ kanalı seçtiğinizde Wi-Fi kalitesi konusunda daha yeterli sonuçlar elde edeceksiniz. Netspot gibisi programlarla hangi kanalın uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Bilgisayarınız ve modeminiz 5 GHz destekliyorsa gecikmeleri önlemek için modeminiz üzerinden Wi-Fi ağınızı 5 GHz olarak ayarlamanızı tavsiye ediyoruz.

Ağa bağlı aygıtları denetim edin

En tesirli LoL ping düşürme formüllerinden bir başkasıysa ağınızdaki hareketleri denetim etmek. Ağınızda internetinizi kullanan başka aygıtların denetimini gerçekleştirmeniz ve yüksek trafik tüketen aygıtların ağ irtibatlarını sonlandırmanız ping düşürme konusunda yardımcı olacaktır. Örneğin akıllı telefonlar muhakkak aralıklarla güncelleme evrakları indiriyor. Modem arayüzünüz üzerinden hangi aygıtların ne kadar trafik tükettiğini inceleyerek ağ ilişkilerini kısa müddetliğine kesebilirsiniz. Ayrıyeten muhakkak aralıklarla ağınızdaki aygıtları denetim etmeniz berbat niyetli kullanıcıların ağınıza erişip erişmediğini de tespit etmenizi sağlayacaktır.

Arka planda çalışan uygulamaları inceleyin

Kimi kullanıcılar oyun oynarken art planda çalışan uygulamaları incelemeyi unutabiliyor. Örneğin rastgele bir torrent evrakı indirdiğinizde ağ trafiğinizi olumsuz etkileyeceği için LoL ping bedeliniz yükselecektir. Oyun oynarken art planda YouTube üzerinden yüksek çözünürlüklü görüntü oynatmak, Spotify gibisi uygulamalar üzerinden müzik dinlemek üzere süreçler ping bedelinin yüksek olmasına sebep olacaktır.

Art planda yüksek internet trafiği kullanan programları tespit ettikten sonra Vazife Yöneticisi üzerinden programı bularak sağ tıklayın ve Vazifesi Sonlandır butonuna basın.

lol ping dusurme nedir iste 5 farkli lol ping dusurme yolu 7 Uin5CQnP | Tekno Deha

Windows Güncelleştirmelerini kapatın

Bir öbür LoL ping düşürme prosedürü deo yenileştirme kapatma. Birçok kullanıcı Windows Güncelleştirmelerini kapatmadığı için neredeyse tüm oyunlarda Ping sorunu yaşıyor. Ayarlar menüsünden Aktüelleştirme ve Güvenlik sekmesine tıklayın.

lol ping dusurme nedir iste 5 farkli lol ping dusurme yolu 8 MwGFfTQz | Tekno Deha

Akabinde açılan pencerede Aktif Saatleri Değiştir sekmesine tıklayın. Oyun oynadığınız saat aralığını yazarak Windows güncelleme evraklarının inmesini engelleyebilirsiniz. Bir başka seçenek ise oyun oynadığınız müddet içerisinde rastgele bir süreç yapılmaması için ana menüde bulunan Güncelleştirmeleri 7 günlüğüne duraklat butonuna tıklayabilirsiniz.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.