e
sv

Lada Niva’nın Daha Çağdaş Versiyonu: 2021 Lada Niva Travel

Lada Niva'nın Daha Çağdaş Versiyonu: 2021 Lada Niva Travel
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Lada Niva ‘nın Daha Çağdaş Versiyonu: 2021 Lada Niva Travel

40 yılı aşkın müddettir değişmeyen dizaynıyla ikon haline gelen “Lada Niva” ismi sonunda daha çağdaş bir dizaynla birleşiyor. Rus araba üreticisi yeni modelin üretimine başlıyor. Lada Niva Travel olarak isimlendirilen model teknik açıdan “4×4” olarak ikonik modele göre çok farklı olmasa da dizaynında önemli değişimler mevcut. Dizaynındaki bu değişimle daha çağdaş bir görünüm yakalamayı başaran Lada Niva Travel, bilhassa ön kısmın köşeli yapısı ve ayrıntıları ile “Toyota RAV4 kopyası” tenkitlerinden de kurtulamadı.

Yeni Lada Niva Travel’ın sıfırdan oluşturulmuş bir proje olmadığını belirtmekte yarar var. Aslında bu model birinci olarak 1998 yılında VAZ-2123 ismiyle piyasaya sürülmüştü. 2003 yılında General Motors ve AvtoWAZ ortasında yapılan iş birliği sonrası da Chevrolet Niva‘nın yine logolanmış versiyonu olarak karşımıza çıkmış, GM daha sonra bu paydaşlıktan çekilerek hissesini da Rus üreticiye devretmişti.

İşte bu küçük SUV 2021 yılında Lada markası altında, Niva Travel ismiyle dizaynındaki dokunuşlarla geri dönüyor.

Lada Niva Travel

Yapılan açıklamaya nazaran Lada Niva Travel’ın üretimi bu hafta başladı ve banttan inen birinci model Niva Travel’ın off-road versiyonu oldu. Kelam konusu modelin çamurluk ve eteklerinde siyah plastik ayrıntılar, off-road lastikleri, şnorkel ve standart olarak daima dört tekerlekten çekiş sistemi bulunuyor.

2021 Lada Niva Travel tasarım açısından hayli farklı olsa da kabuğun altındaki motor tanıdık. Yani kaputun altında 80 beygir güç ve 127 Nm tork üreten 1.7 litre akaryakıtlı motor oturmaya devam ediyor. Kelam konusu motor 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş. Bunun dışında yeni Lada Niva Travel’ın başka teknik ayrıntıları ve fiyatı şimdi muhakkak değil.

Son olarak, Lada Niva Travel’ı 4×4 olarak satılan ikonik modelle karıştırmamakta yarar var. Rus araba üreticisinin yıllardır değişmeyen dizaynıyla karşımızda olan bu modeli de yenilemek istediğini biliyoruz. Hatta bunun için 2018 yılında 4×4 Vision konsepti karşımıza çıkarılmıştı. Ancak seri üretim modelinden hala ses yok.

Peki ya sizlerin bu araç hakkındaki düşünceleri nedir?

Misal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI