e
sv

Bakanlıktan Açıklama: Kripto Paralar İçin Düzenleme Geliyor [2021]

Kripto Para
avatar

Taha Berk Çelik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bakanlıktan Açıklama: Kripto Paralar İçin Düzenleme Geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye bakanlığı yaptığı açıklamada kripto paralara yönelik çalışma gerçekleştirdiğini duyurdu. Kripto paralara yönelik vergi geliyor…

Kripto Para

 

Kimi Etkiliyor?

Kripto Paralar İçin Vergi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre Bitcoin, Cardano gibi kripto paralarla ilgili çok önemli bilgiler paylaşıldı. Tabii bu haber ülkemizdeki kripto para işleri ile uğraşan kişilere göre olumsuz bir gelişme olarak karşılandığını söyleyebiliriz.

 

Gelen açıklamada, “Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz. Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir” şeklinde açıklama yapıldı. Kripto paralara yönelik olan açıklamada ise Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla ortaklaşa çalışmaların yürütüldü belirtildi.

Hangi Düzenlenmeler Uygulanacak?

Kripto Para

Şu anda kripto paralara hangi düzenlenmelerin uygulanacağı bilinmiyor. Devlet, kripto paralara yönelik diğer ülkelerdeki vergi sistemleri hakkında gerekli veriyi toplayıp, inceliyor  ve Türkiye’ye uyarlamak için çalışmalar yürütüyor. Türkiye’de henüz kripto paralar için bir vergi yaptırımı bulunmasa da ilerideki günlerde Türkiye için vergi alınması söz konusu, bu haberin ise kripto para severler için çok üzücü olduğunu söyleyebilirim.

 

Hangi Ülkeler Kripto’yu Ne Kadar Kullanıyor?

Kripto Para

Seçilen ülkelerdeki kripto para birimini kullandıklarını veya sahip olduklarını söyleyen katılımcıların payı üstteki fotoğraflarda belirtilmiştir.

Listede görebileceğiniz üzere kripto parayı en çok kullanan ülkelerden birisi Türkiye’dir. Hatta en çok kullanan dördüncü ülke olduğumuz “Statista Küresel Tüketici Anketi” tarafından açıklanmıştır.

Devletten yeni gelecek kripto paralara güncelleme hakkında bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin bu yazımız hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve kripto para kategorimizdeki yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. teknodeha.com