e
sv

Koronavirüsü Bir Dakikada Yok Eden Burun Spreyi!

Koronavirusu Bir Dakikada Yok Eden Burun Spreyi | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Koronavirüsü bir dakikada yok ettiği iddia edilen bir burun spreyi uzmanlar tarafından geliştirildi. İşte detayları!

Koronavirüs 2019 yılının aralık ayında Çin’de ortaya çıka geldi ve 2020 yılının Mart ayından bu yana da Türkiye’de. Salgın ülkemize gireli bir sene olmak üzere ancak hala istenilen başarı sağlanabilmiş değil. Bu sadece ülkemiz için geçerli değil tabii ki de. Zira diğer ülkeler de virüsle mücadelede yeterli başarıyı gösteremiyor. Her ne kadar çeşit çeşit aşılar geliştirilse de aşılamanın daha yeni başlaması, virüsün hala bir biçimde aramızda olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Koronavirusu Bir Dakikada Yok Eden Burun Spreyi 1 | Tekno Deha

Koronavirüsü bir dakikada öldüren burun spreyi!

Virüsü etkisiz hale getirebilmek adına çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu çalışmalar mevcut ve yavaş yavaş meyvesini de veriyor. Öyle ki Bursa Uludağ Ünivestitesi‘nde geliştirilen bir burun spreyi, umutları tedavi yöntemlerine yönelik olan umutları biraz daha arttırdı. İddialara göre tüm çalışmaları tamamlanan burun spreyi, koronavirüsü yalnızca bir dakika içerisinde etkisiz hale getirebiliyor. Yapılan çalışmalara göre geliştirilen solüsyonlar, bakteri ve virüslerin üreme ve çoğalmasını engelliyor.

Op. Dr. Ahmet Ümit Sabancı ise konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Çalışmalarına salgın öncesinde başladığını söyleyen Sabancı, “Solüsyonun anti bakteriyel etkinliği olduğunu Cüneyt hocamla birlikte gösterdik ve bu solüsyonu salgının başlamasıyla beraber diğer etkileriyle bir yola sokabilir miyiz diye düşündük, Covid-19 üzerine çalışmaya karar verdik.” dedi. Ayrıca Sabancı, spreyin virüsü bir dakikada ortadan kaldırdığı müjdesini de verdi ve sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

Yaptığımız çalışmalar sonucunda virüsün bir dakika içerisinde öldürüldüğü görüldü. Bunun üzerine yeni bir ağız ve burun spreyi, koruyucu cihaz geliştirmeyi düşündük. Daha sonra bunları biyo uyumluluk testlerine gönderdik. Yaptığımız çalışmalarda ağız ve burun dokusu üzerinde hem virüsü öldürdüğü, hem de iyileştirdiği tespit edildi. Virüsün bulaşma noktaları ağız ve burun olduğu biliniyor. Kısa sürede virüsün ölmesi demek, hücrenin içine girişini engellemek. Bunu kullandığımızda virüsün sayısını azaltır. Bulaşımı da engellerse bizim için iyi bir koruyucu olur.”

 

Benzer makaleler için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI