e
sv

Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri Nedir?

koronavirus asisinin yan tesirleri neler | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri Nedir?

Dünya farklı şirket ve ülkelerin geliştirdiği koronavirüs aşılarından olumlu sonuçlar bekliyor. Bu noktada salgının en başından beri olduğu üzere pek çok ‘yalan haber’ de toplumsal medyada dolanıyor. Uzmanların görüşünü içermeyen yahut muteber bir kaynağa dayanmayan ‘koronavirüs’ haberlerine prestij etmemenizi öneriyoruz. Pekala, bu noktada Koronavirüs aşısının yan etkileri neler? Uzmanlar ne diyor? Dünyada ve Türkiye’deki yan etkiler neler?

Koronavirüs aşısının yan etkileri: Gerçekler ve argümanlar

Öncelikle Türkiye’deki durumdan bahsetmemiz gerekiyor. Sıhhat Bakanlığı Toplum Bilimleri Şurası üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi, 14 Ocak’tan bu yana 1 milyon 67 bin bireye vurulan aşının yan etkileri hakkında konuştu.

Aşılama sizlere daha evvel de aktardığımız üzere devam ediyor. DHA muhabirine konuşan Prof. Dr. Mustafa Necmi, aşının şu ana kadar uygulandığı bireylerde önemli bir yan etkinin görülmediğinin altını çizdi. Türkiye’de görülen yan etkiler arasında ise aşı yapılan bölgede kızarma, ağrı ve kimi şahıslarda de halsizlik yaşandı. Kimi şahıslar ise baş ağırısı yaşadığını söylüyor. Bu yan etkiler ise aslında dünyada görülen yan etkilerşe aşağı yukarı aynı.

 

Koronavirüs Tekno Deha

Dünyada durum ne? Argümanlar ve gerçek yan etkiler

Argümanlar:

Türkiye’deki yan etkiler bu formda seyrederken, farklı ülkelerden farklı aşıların yan etkilerinin olduğunun sav edildiği görüntüler ortaya çıkmaya başladı. Örneğin bir görüntüde Moderna’nın aşısını olan bir kişi titreme ve kasılma yan etkisini yaşarken bir başkası Pfizer’ın aşısını olduğunu söyleyen kişi etkileri ağır yaşadığını argüman ediyor. Sıhhat yetkilileri bu görüntülerdeki bireylerin yan etkilerini doğrulamıyor ve toplumsal medya üzerinden yayılan bu görüntülere prestij edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Titreme ve kas atmaları şu an için sav olarak kalıyor. Doğrulanmış bir sonuç bulunmuyor.

Gerçek yan etkiler:

Türkiye’de de olduğu üzere dünyada da ikinci dozdan sonra hastalarda kas ağrıları ve yorgunluk belirtisi görüldü. Bu belirtiler PolitiFact tarafından görüşlerine yer verilen Harvard Tıp Fakültesi İmmünoloji Yüksek Lisans Programı yöneticisi Dr. Shiv Pillai’ye nazaran çoklukla 24 saat içinde geçtiler.

Resmi sıhhat bilgilerine göreyse, hem Pfizer’ın hem de Moderna’nın 37 binden fazla kişiyi içeren klinik deneylerinde de aşıların yapıldığı bireylerde aşının yapıldığı yerde ağrı, kızarıklık gözlenirken; birtakım şahıslarda baş ağrısı, ateş, eklem ve kas ağırısı üzere şikayetler de bulunuyor. Bunlar hafif ve orta dereceli tepkiler olarak tanımlanıyor ve kısa müddette etkisini kaybediyor. Şayet bu semptomlar 2 gün içinde geçmiyorsa bir doktora danışmakta yarar var.

Koronavirüs aşısı şu anda alerjisi olan bireylere tavsiye edilmiyor olsa da tedbir alındığında uygulanabilir deniyor.

Sıhhat uzmanları, olaylarının soruşturulabilmesi için insanların rastgele bir yan etkiyi bildirmeleri gerektiğini söylüyor. Ayrıyeten tek tek olayların yan etkilerine bakmak yerine daha fazla şahısta benzeri yan etkilerin görülmesi gerekliliğinin de altı çiziliyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI