e
sv

Koronavirüs aşıları nihayet Türkiye’ye geldi

koronavirus asilari nihayet turkiyeye geldi jV1e39f1 | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Koronavirüs aşıları nihayet Türkiye’ye geldi

Türkiye’nin Çinli üretici Sinovac’tan satın aldığı Koronavirüs aşılarının birinci kısmı Türkiye’ye geldi. Daha evvel çok defa aşının gelişi hakkında tarih verilmiş lakin bu tarihlere riayet edilmemişti. Sonunda aşı birinci defa Türkiye topraklarına gelmiş oldu.

Çin’den sipariş edilen aşıları taşıyan uçak bu sabah Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Soğuk hava depolarında getirilen aşılar Ankara’daki depolara taşındı.

Sıhhat Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, aşıları test ederek ziyanlı olup olmadığını inceleyecek. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bu testlerin 14 gün süreceğini açıkladı. Bakan Koca’nın bahisle ilgili açıklaması şöyle:

“Aşılarımızı getiren uçak Esenboğa Havalimanımıza ulaştı. 14 gün sürecek testleri çabucak Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sıhhati GM uyumunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız.”

Koronavirüs aşıları nihayet Türkiye'ye geldi

Türkiye, Çinli Sinovac şirketinden 50 milyon doz aşı sipariş etti. Bu siparişin birinci partisi bugün geldi. Ayrıyeten Ocak ayının başında da Pfizer-BioNTech üretimi aşıdan 550 bin dozunun da Türkiye’ye gelmesi planlanıyor. Pfizer-BioNTech aşısından 4,5 milyon doz sipariş edildi. Bu siparişlerin tamamının Mart ayı sonuna kadar Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor.

Kim ne vakit aşı olacak?

Aşının test çalışmaları tamamlanıp onay alındıktan sonra aşılamaya başlanacak. Birinci evrede sıhhat çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, muhafaza meskenlerinde kalanlar üzere toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

İkinci basamakta toplumun işleyişi için gerekli bölümlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan şahıslar ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan bireyler aşılanacak.

Üçüncü basamak, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, birinci iki kümede yer almayan dal ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır.

Dördüncü ve son etapta ise birinci üç kümenin dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI