e
sv

Koronavirüs Aşı Randevusu Nereden Nasıl Alınır?

koronavirus asilari nihayet turkiyeye geldi jV1e39f1 | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de koronavirüs aşısı için artık son aşamaya gelindi. Kademe kademe yapılacak olan bu aşının, hayatı normale döndüreceği düşünülüyor. Peki, Koronavirüs aşısını olmak için randevu nasıl alınır?

 

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını geçtiğimiz yılın 1 numaralı gündem maddesi olmasına neden olmuştu. Bilim insanları salgın için çalışmalarına hızla sürdürüp sonunda aşıyı bulmayı başarmışlardı. Faz testlerinden geçen ve etkinliği kanıtlanan aşı çok kısa bir zaman dilimi içerisinde Türkiye’de uygulanmaya başlanacak. Kademe kademe yapılacak olan bu aşı ile hayat eskisi gibi olacağı uzmanlar tarafından öngörülüyor. Peki, Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

Koronavirüs aşısı kademe kademe vurulacak. Risk ve iş gruplarına ilk olarak yapılacak bu aşı, öncelikle sağlık çalışanlarına yapılacak. Sonrasında ise daha yüksek oranlı ölümlerin gerçekleştiği risk grubunun en başında olan 65 yaş ve üzeri kişilere yapılacak. Aşı vurulmak için ise randevu almak zorunlu.

Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

Koronavirüs aşısı için randevu; Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin (MHRS)  internet sitesi olan https://www.mhrs.gov.tr adresinden yada 182’den randevu alınarak yapılacak.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu nasıl alınır?

MHRS’den randevu almak için öncelikle web sitesini açın. Sitede yer alan Randevu Al butonuna tıklayın. Üyeliğiniz yoksa; Üye Ol seçeneği ile gerekli bilgilerinizi  girerek sisteme üye olun. Üyeliğiniz varsa T.C. kimlik numaranız ile giriş sağlayın.

Randevu ekranı açıldığı zaman; Hastane randevusu al seçeneğinden Genel Arama ardından da Covid-19 aşı seçeneğine tıklayın. Eğer aşı için öncelik grubundaysanız aşı için randevu oluşturabilirsiniz. Fakat 65 yaş ve üzeri vatandaşlara veya sağlık çalışanı değilseniz “COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz. Yeni öncelikli gruplar eklendikçe durumunuz yeniden değerlendirilecektir.” uyarısı ile karşılaşacaksınız.

Ayrıca MHRS’nin sitesinden, iOS ve Android mobil uygulamasını cihazınıza indirerek aynı işlemleri mobil uygulama üzerinden de yapmak oldukça kolay. Ancak uygulama henüz App Store ve Play Store’da yer almadığı için uygulamayı cihazınıza indirmek için iPhone’da profil kurmanız ve Android’de ise APK şeklinde kurmanız gerekmekte bunun için telefonun ayarlar bölümünden bilinmeyen kaynaklara izin vermeniz gerekiyor aksi halde indiremeyeceksiniz.

Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

Öncelik grubun büyük bir bölümü tamamlandıktan sonra tüm vatandaşlarımızın bu aşıdan ücretsiz olarak faydalanabileceğini de belirtmiş olalım.

182 üzerinden randevu almak

Alo 182 Hastane Randevu sistemi üzerinden telefonunuzdan 182’yi arayarak operatör ile görüşebilir ve koronavirüs aşısı için randevu almanız mümkün. Ancak hatlarda yoğunluk olacağı için internet sitesini  kullanmak daha mantıklı olacaktır.

 

Benze makaleler için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI