e
sv

Kimsenin Bilmediği PlayStation Hizmeti

psbbn 2 | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kimsenin bilmediği bir PlayStation hizmeti var. Bu kimsenin bilmediği PlayStation hizmeti nedir ve bu kimsenin bilmediği PlayStation hizmeti ne işe yarar? Adı ise Sony PlayStation BroadBand (BB) Navigator. Bundan önce Sony PlayStation nedir onu öğrenelim

tekno deha

Kimsenin Bilmediği PlayStation Hizmeti ve PlayStation Tarihi

PlayStation (Japonca: プレイステーションPureisutēshon; resmî olarak PS şeklinde kısaltılır), Sony Computer Entertainment tarafından geliştirilen video oyun konsolu serisi markası. İlk olarak 3 Aralık 1994 tarihinde, Japonya’da tanıtılan marka kapsamında beşinci, altıncı ve yedinci nesil video oyun konsolları üretildi. Günümüzde PlayStation markası altında dört ev konsolu, iki taşınabilir konsol, bir medya merkezi, çevrimiçi servis, telefon ile birlikte çeşitli oyun kumandası ve dergiler bulunmaktadır.

Serinin ilk konsolu olan ve 1994’te piyasaya sürülen PlayStation, satışa sunulduğu tarihten yaklaşık 9 yıl 6 aylık süre sonrasına kadar dünya çapında 100 milyonun üstünde sattı ve bu başarıyı elde eden ilk video oyunu konsolu oldu. Ardılı niteliğinde olan ve ilk olarak 2000’de satışa sunulan PlayStation 2, 31 Ocak 2011 itibarıyla sattığı 150 milyonun üzerindeki ürünle en çok satılan video oyunu konsolu oldu. Serinin üçüncü ev konsolu olan PlayStation 3 ise 29 Mart 2011 tarihi itibarıyla dünya genelinde 50 milyonun üzerinde bir satış rakamı elde etti. 2004’ün sonunda çıkarılan ve 2011’in üçüncü çeyreği itibarıyla yaklaşık 58,9 milyon ünite satan PlayStation Portable, serinin ilk taşınabilir oyun konsolu oldu. PlayStation Portable‘ın ardılı olan PlayStation Vita’nın ise 2012’nin ilk çeyreğinde satışa sunulmuştur.

Öte yandan PlayStation markası altında PSX isimli PlayStation ve PlayStation 2 entegreli dijital video kaydedicisi yayınlandı. Fakat yüksek fiyatı sebebiyle kısa ömürlü oldu ve Japonya dışında satışa sunulmadı. 2010’da üretilen PlayStation 2 entegreli Sony Bravia (KDL-22PX300) televizyon ise yine sadece Japonya’da piyasaya sürüldü. Serinin ana oyun kumandası ise DualShock adı altında üretildi ve 28 Haziran 2008 itibarıyla 28 milyonun üzerinde satıldı.

 

Sony PlayStation BroadBand (BB) Navigator

PlayStation Broadband Navigator (BB Navigator ve PSBBN olarak da anılır), Japon PlayStation 2 konsolları için, bu konsollarla kullanılmak üzere bir sabit disk (HDD) sürücüsünü biçimlendiren ve bu sabit disk sürücüsündeki verileri değiştirmek için bir arayüz sağlayan bir yazılımdır. Yalnızca resmi PlayStation 2 HDD birimleriyle çalışır.

PlayStation Broadband Navigator kurulum diskinin üzerinde normal PlayStation 2 yazılımına göre daha sıkı bir bölge kilidine sahip olduğu bildirildi, çünkü yazılım yalnızca model numarası 0 ile biten NTSC-J sistemlerinde başlatılacak, yani Japonya’da satılıyorlar. Yazılım, Kore ve Asya NTSC-J PlayStation 2 konsollarında kullanılamaz.

Yazılımla ilgili çevrimiçi hizmetler 31 Mart 2016‘da kapandı.

 

Örnek bir PSBBN videosu

 

Kaynak

Wikipedia

 

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kimsenin Bilmediği PlayStation Hizmeti