e
sv

Katmerciler ‘den Kenya’ya 500 milyon liralık HIZIR 4×4 kara aracı satışı

katmercilerden kenyaya 500 milyon liralik hizir 4x4 kara araci satisi 8u3VzB6V | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Ürettiği kara araçlarıyla sivil kullanımda ve savunma endüstride büyük hisseye sahip şirketlerden Katmerciler, büyük bir satışa imza atmak üzere. Kenya’nın ulusal gazetelerinden The Star’ın haberine nazaran Kenya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Zipporah Kioko, Katmerciler’den 118 adet HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç satın almak için mutabakat sağlandığını söyledi. Şimdi imzalar atılmadı. Muahedenin 7,7 milyar Kenya şilini yani yaklaşık 518 milyon TL fiyatında olduğu iddia ediliyor.

Katmerciler tarafından üretilen HIZIR, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarında aktif bir halde kullanıldı. Kenya, Suriye’deki başarısı nedeniyle HIZIR’ı tercih etti. Bu araçlar Kenya’nın Somali hududundaki El-Şebab terör örgütüne karşı kullanacak. Bölgenin fizikî yapısı ve örgütün taarruz usulleri Suriye’deki şartlara benzerlik gösteriyor. Katmerciler’in Uganda’ya sattığı HIZIR’lar faal bir halde kullanılıyor.

Katmerciler

HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Özellikleri

Yüksek balistik ve mayın müdafaa düzeyine sahip. Operasyonlarda komuta denetim aracı, silah taşıyıcı araç, hudut güvenliği aracı, keşif aracı, ambulans aracı üzere çeşitli rollere bürünebiliyor.

400 beygir güç, 1550 Nm tork üreten 8.9 litrelik turboşarjlı dizel motordan güç alıyor. Tam depo ile 700 kilometre aralık kat ediyor. Azamî 120 km/h sürate ulaşabilen araç, yüzde 70 eğimli yolları tırmanabiliyor. Katmerciler, bu aracın hibrit motorlu versiyonunu yapmayı hedefliyor.

Katmerciler

HIZIR’da silah sistemi olarak ASELSAN tarafından üretilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi kullanılıyor. Makineli tüfek ya da 40 milimetre otomatik bomba atar takılabilen SARP sistemi sahip olduğu yüksek stabilizasyon, otomatik amaç takip ve tespit yeteneği özellikleriyle dikkat çekiyor.

HIZIR istenirse 7 farklı opsiyonla donatılıyor. Bu opsiyonlar kurtarma vinci, silah kulesi, merkezi lastik şişirme sistemi, KBRN hava filtre sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi ve GPS. Kenya, HIZIR’da çeşitli özelleştirmeler yapılmasını istedi. Bu özelleştirmelerin ne olduğu şimdi bilinmiyor.

Benzer makaleler için: teknodeha.com

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Katmerciler ‘den Kenya’ya 500 milyon liralık HIZIR 4×4 kara aracı satışı