e
sv

Kanser Tedavisi İçin Yeni Bir Umut Doğdu

kanser tedavisi icin yeni bir umut dogdu | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kanser Tedavisi İçin Yeni Bir Umut Doğdu

Son bir yıldır tüm tıp dünyası koronavirüs salgınını ortadan kaldırmak için ilaç ve aşı çalışmalarıyla haşır neşir durumda. Lakin her yıl yaklaşık 7 milyon insanın canını alan kanser hastalığı  tedavisi için yeni umut doğmuş üzere görünüyor.

Kanser tedavisi için yeni bir ilaç geliştirildi

Kanser tedavisi için son yıllarda hücrenin temel gücünü sağlayan mitokondrinin kıymeti ortaya çıkmıştı. Kanserli hücreler çoğalmak ve mevt oranını artırmak için hücrelerin mitokondrilerine saldırıyordu.

Bilim insanları, mitokondriyi etkisiz hale getirmek için kullanılan toksik yani bedenin bütünlüğüne ziyan veren ilaçlara bir alternatif geliştirdi. Yalnızca kanserli hücreleri gaye alan bu ilaç, mitokondrileri etkisiz hale getirirken, sağlıklı hücrelere de ziyan vermiyor.

Mitokondri tedavisi, kanser hastalarının son yıllarda başvurduğu ve umut sağlayan tedavilerden biri.  Alman ve İsviçre bilim insanlarının ortak geliştirdiği bu yeni ilaçla birlikte, kanser ilaçlarının olumsuz tesirlerini de ortadan kalkması bekleniyor.

Kanser Tedavisi

Mitokondri

Bu ilacın geliştirilmesinde, mitokondrinin mtDNA denilen, kendine has bir genetik gerece sahip olması yatıyor. Bu genetik yapıyı amaç alan ilaç sayesinde, takım sağlıklı olan hücrelere ziyan vermeden kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebildi.

Köln‘deki Max Planck Yaşlanma Biyolojisi Enstitüsü, Stockholm‘deki Karolinska Enstitüsü ve Göteborg Üniversitesi‘nden milletlerarası bir araştırma takımı tarafından ortak olarak geliştirilen bu ilacın kanser hastalığı için yeni bir umut olması bekleniyor.

Yeniden koronavirüs aşısıyla değerli bir muvaffakiyet elde eden BioNTech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin‘de, salgın sonrası kanser aşısı geliştireceklerinin muştusunu vermişti. Sizce koronavirüs sonrası bilim insanları kanser aşısı geliştirmek için bir ortaya gelebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI