e
sv

Kamerasıyla Dikkat Çeken OnePlus Telefonların Evrimi

kamerasiyla dikkat ceken oneplus telefonlarin evrimi rhundMuM | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çin merkezli şirketlerden olan OnePlus, 2013’te kurulmasının akabinde bir yıl geçtikten sonra birinci telefonunu tanıttı. Pete Lau ve Carl Pei tarafından kurulan şirket, akıllı telefon pazarında kısa müddette ismini duyurmayı başardı. Kendi arayüz yazılımı olan OxygenOS ile karşımıza çıkan şirketin telefonlarında kamera performansı dikkat çekiyor.

OnePlus telefon evrimi 

Bu yazı serisinin daha evvel farklı markalarla olanlarını sizlerle buluşturmuştuk. Apple’dan Google’a kadar pek çok şirket akıllı telefonlarında farklı tercihler yaptı. Apple daha ileriye dönük özellikler getirmeyi tercih ederken, Google Pixel serisinde ‘amiral gemisi olmayan’ özellikleri yıllar içinde dahil etti. Her markanın farklı stratejileri bulunuyor. İşte Şirketin de bu noktada kıymetlendirilmesi gereken bir siyaseti var.

Öncelikle bu şirketin temellerinin nasıl atıldığına bir bakalım. Eski Oppo liderlerinden olan Pete Lau ve Carl Pei tarafından kurulan şirket, aslında üst bir şirkete bağlı. Yeniden Çin merkezli bir şirket olan BBK Electronics’e bağlı olan Oppo, Vivo, OnePlus, Realme ve İQOO markaları tek bir çatı altında toplanıyor. Tek bir çatı altında toplansa da bu şirketlerin birbirinden bağımsız olduğunu söylemek mümkün.

OnePlus One

Kamerasıyla Dikkat Çeken OnePlus Telefonların Evrimi

Şu anda farklı elektronik aygıtlar üreten bir şirket olan OnePlus’ın en dikkat çeken eseri elbette akıllı telefonları. 2014 yılında başlattığı kampanyalar ile eleştirilen ve ismini daha da duyuran Şirketin birinci telefonu ‘One’ oldu. OnePlus One, çıktığı periyottaki telefonlarla yarışacak özelliklere sahipti.

Tasarımsal olarak ince ve sade bir çizgiden ilerleyen Şirket, 5.5 inçlik 1080×1920 çözünürlüğünde IPS LCD bir ekrana mesken sahipliği yapıyor. Telefonun ön kamerasında tercih ettiği 5 Megapiksellik kamera 720p 30fps görüntü da çekebiliyor. Art kamerasında ise tek bir kameraya yer veren şirket 13 Megapiksellik seçtiği tek kamerasına f/2.0 diyafram açıkladığı, LED flaş, panorama çekim özelliği ve 4K 30fps görüntü çekme özelliği eklemişti.

Şirket birinci göz ağrısı olan akıllı telefonunun ekranı Corning Gorilla Glass 3 ile korunuyor. 3 RAM’e 16 GB ve tercihe nazaran 64 GB depolama alanı eşlik ediyor. Telefon 28 nm Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801’den güç alıyorken kutudan Android 4.4.2 KitKat ile çıkıyordu. Telefon en son 6.0.1 Marshmallow Android sürümüne kadar güncellendi.

Benzer makaleler için: teknodeha.com