e
sv

Kali Linux 2020.4 çıktı! Yeni neler var?

Kali Linux 2020.4 çıktı! Yeni neler var?
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 3

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kali Linux 2020.4 çıktı! Yeni neler var?

Kali Linux Nedir?

Kendisi Gücünü Linux, daha doğrusu Debian’dan alan bir işletim sistemidir. Son kullanıcıdan ziyade Hackerlar için tasarlanmıştır ve bir çok araç içinde gelir. O yüzden grafiği vs. fazla önem verilmez.

Geçtiğimiz haftalarda Kali, 2020.4 adında yeni versiyonunu yayınlamıştı. Bakalım ne gibi değişiklikler var? Ayrıca güncellemek isteyenler : apt update && apt-get dist-upgrade komutu ile sistemi en son sürüme güncelleyebilir. İndirmek için tıklayınız.

ZSH Terminal

Kali 2020.3 güncellemesini alınca hala normal terminaldeydi ama isteyen kullanıcılar basit komutlar ile yeni Z Shell’e geçebiliyordu, artık Kali Linux 2020.4’te ise bu default olarak geliyor. Z Shell ile Normal Bash’in bir farkı yoktur, görünüş farkı vardır ve Z Shell ufak olsa da kişiselleştirmeye müsaittir. Z Shell’den bir görüntü:

Kali Linux 2020.4 çıktı! Yeni neler var?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni araçlar:

Kali Linux’a aynı zamanda yeni birkaç araç geldi. Bunlar;

Apple Bleee

CertGraph

dnscat2

FinalRecon

goDoH

hostapd-mana

Metasploit Framework Console versiyon 6

whatmask

En önemli yenilik: Metasploit Version6

Kali Linux 2020.4 çıktı! Yeni neler var?

Birçok hacker, msfconsole yani Metasploit’i bilir, kendisi trojan yani truva atı virüsü veya diğer virüsler için port dinlemeye yarar. Önemli bir hack aracıdır. Kali Linux 2020.4’te artık Metasploit Framework Console versiyon 6 yer alıyor. Kali’nin en bariz değişikliklerinden birisi. Kendisi yine yan yazılım olan msfvenom yani Metasploit’in kendi trojan fabrikası ile rahatça çalışabilir. Eğer port sorunları vs. meydana gelir ise ngrok yazılımı kullanılabilir.

Peki Kali’yi kullanmak suç mudur? Serbest midir?

Bir söz vardır; Keskin nişancı tüfeğine sahip olmak sizi keskin nişancı yapmaz. Kali kullanan herkes hacker olmaz. Hackerların dünyası çok geniştir, Linux ile değil Windows ile de bu işi yapan bir o kadar çoktur. Hacking için Manjaro, Debian, veya Parrot OS, BlackArch gibi dağıtımlar tercih edilebilir. Dediğimiz gibi keskin nişancı tüfeğine sahip olmak sizi keskin nişancı yapmaz. İstediğiniz zaman bir keskin nişancı olabilirsiniz ama yapmayın bizden söylemesi. 🙂

Peki Kali Linux ve Windows farkı nedir?

Kuşkusuz birinci farkı içinde hack araçlarının hazır gelmesi, ama bu kadar mı? Tabii ki de hayır. Kali Linux kullanan hackerların daha gizli olduğu görülmüştür çünkü Offensive Security, Microsoft gibi kullanıcının verilerini toplamaz. Çünkü kullanılan şey açık kaynak kodlu bir Linux dağıtımıdır. Yani Kali Linux kullanmak bir tık gizli yapar.

Kali dışında hacking için başka dağıtımlar var mıdır?

Tabii ki vardır. Parrot OS, BlackArch veya BackBox bunun için uygundur. Arch veya Debian olmasının bir sakıncası yoktur. Hatta kendinize güveniyorsanız kendi dağıtımınızı bile yapabilirsiniz.

 

 

 • Adnan bey fanı
  2 sene önce

  çok yaralı bir makale olmuş teşekkür ederim

  yorum beğen
 • Azra
  2 sene önce

  Mükemmel!! :3

  yorum beğen