e
sv

Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul Depreminin Eli Kulağında, 7,2’lik Bir Deprem Bekliyoruz!

nacigorur 1 | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İstanbul Depreminin Eli Kulağında, 7,2’lik Bir Deprem Bekliyoruz!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depreminin artık her an gerçekleşmek üzere olduğunu ve en az 7,0 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini dile getirdi. İstanbul’un depreme hazırlıklı olunmadığını söyleyen Görür, yetkililerin önlem almadıkları konusunda uyarıda bulundu.

İstanbul depremi, beraberinde büyük bir yıkım ve hasar getireceği sebebiyle Türkiye’yi en çok endişelendiren unsurlar arasında yer alıyor. Bu sebeple depremle ilgili incelemeler ve açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, yapılan gözlemler sonucunda İstanbul’un altından geçen fay hatlarının üzerinde çok yoğun bir şekilde enerji biriktiğini ve depreminin her an olabileceğini dile getirdi.

Açıklamalarını canlı yayına gerçekleştiren Prof. Dr. Naci Görür, gerçekleşmesi beklenen depremin en az 7,0 büyüklüğünde olacağı yönünde açıklamada bulundu. Yer bilimci, İstanbul’un bu depreme henüz hazırlıklı olmadığını ve tedbirler alınmaya başlanmazsa can kaybının çok fazla olacağını belirtti.

İki fay eş zamanlı olarak kırılırsa durum daha da kötü olacak

İBB'den çarpıcı bir araştırma daha: Yoksulluk depremi bile unutturuyor

Naci Görür, Türkiye’de deprem beklenen başka bölgelerin de olduğunu ancak İstanbul depremi ‘ne daha çok yoğunlaştığını belirtiyor. Görür’e göre 1999 yılında yaşanan Gölcük depremi, 250 senede birikebilecek bir enerjiyi 45 saniyede faylara aktardı ve bu yüzden de faylar artık dayanabilecek durumda olmadığını belirtti.

İstanbul’un altında riskli durumda 2 farklı fay bulunduğunu dile getiren Görür, bir fayın Kumburgaz fay kolu diğerinin ise Adalar’ın güneyinden geçen fay hattı olduğunu belirtiyor. Kumburgaz fay kolu kırılırsa 7,2, Adalar’dan geçen fay kolu kırılırsa 7,0 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşmesi bekleniyor. Görür, her iki fayın da aynı anda kırılması durumunda büyüklüğün 7,6’ya çıkacağını söyledi.

 

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI