e
sv

İşlemci Alırken Dikkat Etmemiz Gereken 5 Unsur

islemci alirken dikkat edilmesi gerekenler tekno deha 3 | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İşlemci Alırken Dikkat Etmemiz Gereken 5 Unsur

Bir bilgisayarın en önemli parçalarından biri işlemcidir. Bu parça bilgisayarınızın beynidir diyebiliriz. Kendisi bilgisayarın açılış hızından programların çalışma hızına kadar bir çok işlemde büyük rol oynuyor. Peki yeni bir bilgisayar alacaksak veya mevcut bilgisayarımıza daha güçlü bir işlemci alacaksak nelere dikkat etmeliyiz, sizler için listeledik.

İşlemciyi Hangi Amaçla Kullanacağınızı Belirleyin

Her işlemci her alanda başarılı olamayabilir. Örneğin biri oyunlarda çok iyi performans verebiliyorken bir diğeri de render-yayın tarzı işlerde daha başarılıdır. Dolayısıyla işlemciyi almadan önce kullanım alanına karar verin. Aksi takdirde büyük bir performans kaybı yaşayabilirsiniz. Örneğin Ryzen 5 3600 ve Ryzen 7 2700X çok yakın fiyatlı iki modeldir. Ryzen 5 3600 oyun kanadında oldukça başarılıyken Ryzen 7 2700X render-yayın tarafında daha başarılıdır. Bu durumda oyun oynayacaksanız Ryzen 5 3600’ü, render-yayın yapacaksanız Ryzen 7 2700X’i tercih etmeniz daha doğru olur.

işlemci alırken dikkat edilmesi gerkenler tekno deha

Anakartınız Dikkat Etmeniz Gereken En Önemli Bileşendir

İşlemcinizi anakartınıza uygun seçmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde sisteminiz çalışmaz, anakarta uymaz veya tam güçte çalışmayabilir. Dolayısıyla bir işlemci alırken dikkat etmeniz gereken en önemli bileşen anakarttır. Bir modelin anakarta uyup uymadığını anakartın resmi sitesinden öğrenebilirsiniz. Örneğin Ryzen 5 2600, Gigabyte B450M S2H anakarta uyumlu mudur sorusuna birlikte bakalım. Fotoğraflarda görebileceğiniz üzere Gigabyte B450M S2H anakartın resmi sitesindeki “Destek” bölümünden anakartın seçtiğimiz modeli destekleyip desteklemediğini öğrendik.

Ancak listede bulunması demek direkt olarak beslediği anlamına gelmez. BIOS sürümünün de uyumlu olması çok önemlidir. Aksi takdirde işlemciyi anakarta taksanız bile sistemi çalıştıramazsınız. Destek lisesinde mutlaka hangi modelin minimum olarak hangi BIOS sürümüne ihtiyaç duyduğu yazar. Ryzen 5 2600, F1 BIOS sürümüne yani anakartta hali hazırda bulunan bir sürüme ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla herhangi bir güncelleme yapmadan direkt olarak sistemi çalıştırabiliriz.

işlemci alırken nelere dikkat etmeliyiz tekno deha

Ekran Kartı (GPU)

Anakarttan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli bileşenlerden biri de ekran kartıdır. Ekran kartına dikkat etmeliyiz çünkü ekran kartına oranla çok düşük bir işlemci alırsak ekran kartına darboğaz oluşur. Darboğaz sisteminizde isteyeceğiniz en son şeylerden biri olmalı. Darboğaz en basit tabirle bir bileşenin güçsüz olması sebebiyle güçlü olan bileşeni kısıtlamasıdır. Dolayısıyla ekran kartına oranla düşük bir model almaktan mümkün olduğunca kaçınmalıyız.

Örnek verecek olursak eğer elinizdeki RTX 2080 ekran kartının yanına i3 10100F takarsanız büyük miktarda darboğaz olur. Darboğaz olması durumunda ise ekran kartınız tam gücünü kullanamaz, dolayısıyla da sisteminizde bir RTX 2080 değil de RTX 2060 varmış gibi düşünebilirsiniz, işlemcinin bu denli önemli bir rolü vardır. Darboğaz yapıp yapmayacağını benchmark testlerinden anlayabiliriz, tecrübeli değil iseniz bu kısımda biraz zorlanabilirsiniz.

Kesin bilgiye ulaşamadığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Örneğin bu videoda bir darboğaz mevcut, Ryzen 5 2600 yeterince güçlü olmadığı için ekran kartını besleyemiyor ve kart tam gücünü kullanamıyor.

Güç Kaynağı (PSU)

Güç kaynağı da bir işlemci alırken dikkate dilmesi gereken bileşenlerdendir. Güç kaynağınız sistemin geneli için yetersiz kalıyor ise sistem tam yük altındayken kendisini kapatır. Dolayısıyla yüksek güç tüketimli bir parça alırken güç kaynağınızın yeterli olduğundan emin olmanız gerekiyor. Aslında güç kaynağı daha çok ekran kartını ilgilendirir ancak yüksek güç tüketen herhangi bir parça alacaksanız güç kaynağını önemsemeniz gerekir.

işlemci alırken dikkat edilmesi gerekenler tekno deha

İşlemci Soğutucusu

İşlemciler soğutucuları olmadan uzun süre çalışamayan parçalardır. Çalışmaya başladıktan 10 saniye sonra fazla ısınıp güvenlik amaçlı kendilerini kapatırlar, dolayısıyla soğutucu oldukça önemli bir parçadır. Genellikle bir çoğu yanında stok soğutucu ile satılır. Ancak bazıları soğutucu olmadan satılabiliyor, mesela Intel’in K serisi stok soğutucu olmadan satılıyor. Yani mutlaka ekstradan bir soğutucu almanız gerekir. Bazılarının ise stok soğutucuları yeterli olmayabiliyor, bu durumda da daha güçlü bir soğutucu almak gerekir. Aksi takdirde işlemciniz soğutucu olmasına rağmen çok ısınır ve hızını düşünür, bu olaya “Thermal Throttling” adı verilir. Kimse para harcadığı bir parçanın normalden daha düşük bir performansta çalışmasını istemez, dolayısıyla soğutucu kısmına dikkat edin.

işlemci alırken dikkat edilmesi gerekenler tekno deha

Sizler için hazırladığımız makalenin sonuna geldik. Parçalar hakkında aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz. Tekno Deha, güncel haberin adresi.