e
sv

IOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor? 

ios 14 ozelligi android 12 icin mi geliyor BN9sijac | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

IOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor?

Google tarafından Android 11 beta sürümlerinde denemesi yapılan, çift dokunma özelliği Android 12 ile birlikte karşımıza çıkabilir. Pekala ancak iOS 14 ile birlikte iPhone modellerine gelen Back Tab gibisi olan çift dokunma yani Columbus özelliği nedir ve nasıl çalışıyor?

Kimi Android 12 özellikleri sızdırıldı, çift dokunma özelliği de yolda

Android 12 özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Şimdi geliştirici ön sürümü yayınlanmasa da, Android 12 kaynak kodlarına ulaşan birtakım geliştiriciler, işletim sistemi ile ilgili birtakım özellikleri ortaya çıkardı. Buna nazaran çift dokunma özelliği, Andoroid 12 ile birlikte gerçeğe dönüşebilir.

Fakat bu özellik daha evvel Android 11 için denenmişti. Google daha sonradan bu fonksiyonu devreye almamaya karar verdi. Bunun ana nedeni olarak ise geliştiriciler tarafından Columbus özelliği olarak isimlendirilen özelliğin, Android 11 tarafında tıklamaları ayırmakta zorlanması gösteriliyordu.

IOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor? 

Geliştiricilerin yaptığı denemelerde, bilhassa çift dokunmanın varsayılan olarak Google Asistan uygulamasını çalıştırması bekleniyor. Lakin bu özelliğin alarm kurma, kamerayı başlatma, görüntü oynatma, ekran imajı alma üzere birçok hareket için kullanılması mümkün olacak. Tekrar kullanıcılara bu özelliği devre dışı bırakma imkanı da sunulacak.

Google şu anda Android 12 işletim sistemi tarafından, kazara dokunma ve itme hareketlerinin çift dokunma olarak algılanmaması için kullanıcıların bu hareketi kaydetmesi üzerinde çalışıyor. Böylelikle dokunma hassasiyetinizi algılayacak olan Android 12, farklı dokunmaları da çift dokunma aksiyonundan ayırabilecek.

Sızdırılan başka Android 12 özellikleri

Google’ın Android 12 işletim sisteminde yeni bir özellik denediği de birtakım geliştiriciler tarafından keşfedildi. Daha evvel sunulan bölünmüş ekran özelliği, Android 12 ile birlikte çok daha kullanışlı hale gelecek.

Google, Android 12 bölünmüş ekran özelliği için Uygulama Çiftleri ismi verilen büsbütün tekrar tasarlanmış bir bölünmüş ekran modu hazırlıyor üzere görünüyor.

Kullanılan uygulamalar üzerinde bu özellik sayesinde işletim sistemi birebir anda kullanılan uygulamaları artık tek bir uygulama üzere algılayacak. Böylelikle tıpkı anda iki uygulamanın işlemci ve RAM üzerinde çok baskı yapmasının da önüne geçilmesi planlanıyor.

Ortaya çıkan başka bir Android 12 özelliği ise uygulamaların Wi-Fi erişimini kısıtlamayı sağlayan kısıtlı ağ modu özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar hangi uygulamanın kablosuz ağa bağlanmasını tercih edebilecek üzere görünüyor. Şu an için özelliğin alt kırılımlarında nasıl yararlar sağlayacağı tam olarak ortaya çıkmış değil.

Benzer makaleler için: teknodeha.com

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

IOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor?