e
sv

iOS 14.3 Güncellemesi ve Apple ProRAW

ios 143 guncellemesi ve apple proraw fZkTOAtj | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Apple, 14 Aralık 2020 tarihinde iOS 14.3 güncellemesini yayınladı. Yayınlanan bu güncellemeyle birtakım yenilikleri kullanıcılara sunan Apple, ayrıyeten iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modelleri için de Apple ProRAW fotoğraf çekme özelliğini kullanıma sundu.

Apple ProRAW Nedir?

13 Ekim’de lanse edilen iPhone 12 Pro modellerinin tahminen de en dikkat cazip özelliklerinden biri ise Apple ProRAW özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik ise ham fotoğraf düzenleme ile hesaplamalı fotoğrafçılığı bir ortaya getiriyor.

Kullanıcıların RAW formatıyla fotoğraflar çekebilmesine imkan sağlayan Apple, bu kısımdaysa çok çerçeveli fotoğraf işlemenin yanı sıra Deep Fusion ve Smart HDR üzere hesaplamalı fotoğrafçılığın yararlarını da RAW formatının derinliğiyle birleştiriyor.

iOS 14.3 Güncellemesi ve Apple ProRAW

Bununla birlikte kullanıcıların çektikleri fotoğraflar üzerine oynamalarına imkan tanıyan şirket, ayrıyeten fotoğraf üzerindeki Sertleştirme, ton ayarlama yahut beyaz istikrarı üzere ayarları çok daha âlâ bir halde ayarlanmasına da imkan sunuyor.

Bunun yanı sıra ProRaw fotoğraf düzenleme süreci direkt Fotoğraflar uygulaması üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Tıpkı vakitte Gece Modu’nda da çalışan ProRaw, Adobe Digital Negative ve DNG evrak biçimini de kullanıyor. ProRAW formatıyla çekilen fotoğrafların ortalama boyutu ise 25 MB olarak karşımıza çıkıyor.

Apple ProRAW Nasıl Açılır?

iOS 14.3 güncellemesi ile bir arada iPhone 12 Pro kullanıcılarına sunulan ProRAW özelliğini açmak için Ayarlar> Kamera> Biçimler yolunu izlemeniz gerekiyor. Daha sonrasındaysa tek yapmanız gereken Biçimler menüsü üzerinden karşınıza çıkan ekrandan Apple ProRAW seçeneğini etkin etmek.

iOS 14.3 Güncellemesi

iOS 14.3 Güncellemesi İle Gelen Öbür Yenilikler

iOS 14.3 güncellemesinin öne çıkan özelliğini geride bırakıp, güncelleme ile gelen yeniliklerden de kısaca bahsedelim. Yeni iOS güncellemesi ProRaw özelliğinin haricinde 25FPS’de görüntü kaydı ve ön kamerayla çekilen fotoğraflar için ayna özelliğini de beraberinde getiriyor.

600 MB’lık güncellemeyle birlikte Apple Fitness Plus uygulamasını da yayınlayan Apple, ayrıyeten iOS 14.3 ile birlikte iPhone’lara AirPods Max takviyesini de ekliyor. Bunun haricinde birtakım kusur düzeltmelerinin de yapıldığı güncellemeyle, App Store’da Kapalılık bilgisi kısmı de kullanıcılara sunuluyor.

 

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

iOS 14.3 Güncellemesi ve Apple ProRAW