e
sv

Virüs Tanı Kiti Satılmasına Erişim Engeli

internetten covid 19 tani kiti satilmasina erisim engeli u8CaTRED | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Virüs kapmış bireylerin tespit edilmesini sağlayan tanı kitleri, internete düştü. Durumun tespit edilmesi üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, hızlı bir şekilde reaksiyon alarak, tanı kitlerinin internetten satılmasının önüne geçti ve ilgili sitelere erişim engeli getirildi.

Normal koşullarda virüs tanı kitlerinin internet üzerinden satılması yasak. Ancak bazı kesimler, nereden temin edildiği bile belli olmayan bu kitlerini sosyal medya ya da alışveriş siteleri gibi mecralardan satışına devam etti. Bakanlığa gönderilen 90 bildirimin tümünü detaylı bir şekilde inceleyen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı yetkilileri, bunlardan 39 tanesinde test kitlerinin satıldığı ya da tanıtımın yapıldığını belirledi.

COVID-19 test kiti satan kişi ve kurumlar, denetlemeden geçirildi

1aaf64a1ab57dc13bb2d18bc4c938b6cd9411b54 | Tekno Deha

Edinilen bilgilere göre Sağlık Bakanlığı’na gönderilen 90 bildirimin 28 tanesinde, çeşitli internet sitelerinde test kitleri satıldığı aktarılıyordu. Üstelik bu bildirimlerden 20’si, Türkiye’deki bilindik alışveriş platformlarına yönelikti. Bu konuda ilgililere ulaşan bakanlık yetkilileri, ürünlerin satışının durdurulmasını talep ettiler. An itibarıyla test kitlerinin hala listelenmekte olduğunu ancak bunların “Tükendi” olarak satıştan kaldırıldığını görüyoruz.

Bakanlık, COVID-19 test kitlerinin sadece internet siteleri üzerinden satılmadığını da tespit etti. Yapılan incelemelere göre 3 farklı kaynak, bu ürünleri telefon numarası ve WhatsApp üzerinden satıyordu. Bu satıcılar hakkında da gerekli incelemeleri yapan Sağlık Bakanlığı, sorumlularla ilgili uygulanması gereken prosedürü gerçekleştirdi.

 

Benzer makale ve haberler için bu kategorimize göz atabilirsiniz: Yaşam – Tekno Deha

Sıradaki içerik:

Virüs Tanı Kiti Satılmasına Erişim Engeli