e
sv

İnternetsiz Bilgisayardan Wi-Fi İle Bilgi Çalmak Mümkün

internetsiz bilgisayardan wi fi ile bilgi calmak mumkun klE1u56q | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternetsiz Bilgisayardan Wi-Fi İle Bilgi Çalmak Mümkün

İsrailli araştırmacıların keşfine nazaran Wi-Fi üzerinden data transferi yapmak için bilgisayarların kablosuz internete bağlı olmasına gerek yok.

İşletmeler, saldırganların, bâtın bilgilerine erişememesi için aygıtlarını mahallî bir ağa bile bağlamadan, “air gap” ismi verilen bir teknikle müdafaaya çalışıyor. Kulağa her ne kadar inançlı bir metotmuş üzere gelse de, bu stil aygıt ya da ağlara sızmak çok da sıkıntı değil.

Wi-Fi Tekno Deha

Negev Ben-Gurion Üniversitesi’nden, alanında uzman araştırmacı Mordechai Guri’nin bu bilgileri nasıl elde edebileceğinize dair bulduğu usuller ehemmiyet kazanıyor. Lakin yapılan yeni bir araştırmaya nazaran, izole edilmiş bir bilgisayardan Wi-Fi kullanılarak datalara sızmanın yeni bir yolu var ve buna da Air-Fi deniyor.

Air-Fi nedir ve nasıl çalışır?

Air-Fi formülünün bu kadar işe fayda olmasının sebebi, ulaşılacak bilgisayarın Wi-Fi donanımı olmasa bile aygıta erişebiliyor olmanız. Bu metotta, ağ ilişkisi kullanmak yerine, DDR SDRAM bellek yolunu 2.4 GHz’lik elektromanyetik yayım için kullanan bir aygıta yerleştirilen makus gayeli yazılımlar üzerinden çalışabiliyor.

Wi-Fi Tekno Deha

Bu yazılım, elektromanyetik yayımdaki gerekli bilgileri muhakkak varyasyonlarla kodlayabiliyor ve Wi-Fi alıcısı olan rastgele bir aygıt, hatta daha evvel sızılmış bir aygıt da dahil olmak üzere oluşturulan bu sinyalleri yakalayıp tutabiliyor. Rastgele bir aygıttan kastımız akıllı telefon ya da akıllı ampul bile olabiliyor.

Siber güvenlik açısından baktığımızda Air-Fi adeta kanayan bir yara. İzole edilmiş bir bilgisayardaki bilgilere bu metotla ulaşmak için yönetici müsaadeleri üzere ek güvenlikleri aşmaya gerek kalmıyor ve standart kullanıcı hesabı ile de süreç tamamlanıyor.

Araştırmacılar, sızılan aygıtın donanımı ile sızan aygıtın rastgele bir bozulma yaşanmadan 2-3 metre aralıktan saniyede 100 bit suratında data aktarabildiğini belirtiyor. Air-Fi bu noktada öteki prosedürlere nazaran yavaş kalıyor.

Air-Fi sızmalarına karşı nasıl tedbir alınır?

Elektromanyetik yayımlar kullanan Air-Fi formülünden şu formlarla korunabilirsiniz:

– İşletmenize dışarıdan rastgele bir aygıtın getirilmesine -tuşlu telefonların bile- müsaade vermeyin.

– İzole edilmiş sistemlerinizi, kuşkulu durumlar için daima takip edin.

– Wi-Fi erişimi olan aygıtları, izole edilmiş sistemlerinizin yakınlarına katiyen yaklaştırmayın.

– Bilgisayarlarınızı Faraday kafesi içerisinde koruma edin.

Wi-Fi Tekno Deha

Faraday kafesi: Elektriksel iletken metal ile kaplanmış yahut iletkenler ile ağ biçiminde örülmüş içteki hacmi dışardaki elektrik alanlardan koruyan bir korumadır. 1836 yılında İngiliz Fizikçi Michael Faraday’ın buluşu olduğu için “Faraday kafesi” diye isimlendirilmiştir.

Tıpkı başka benzeri prosedürler üzere Air-Fi da, alışılagelmiş siber hatalıların günlük ataklarında kullanabileceği üzere süratli ve kolay bir seçenek değil. Yönetici müsaadelerine muhtaçlık duyulmadan işe yaradığı için, Air-Fi daha çok casusluk ile özel isimlerce kullanılması mümkün bir alternatif. Bu prosedürle ilgili daha geniş bilgiye bu araştırmadan ulaşabilirsiniz.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.