e
sv

Intel Xe Ekran Kartı Testte Göründü

intelin giris duzey harici xe ekran karti testte gorundu wEwuK3IA | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Intel Xe Ekran Kartı Testte Göründü

Intel ’in dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği Iris Xe Max harici grafik kartlarından bahsetmiştik. Fakat mavililerin masaüstü platform için hazırlıklar yaptığını biliyoruz ve 2021 yılında kimi bombalar patlatabilirler.

Görünüşe bakılırsa Intel şu an giriş düzeye hitap eden bir GPU’yu kıymetlendirme etabında. TUM_APISAK tarafından Geekbench testlerinde keşfedilen GPU, Xe-LP (Düşük Profil) yahut Xe-HPG (Yüksek Performanslı Oyunculuk) mimarisine dayanıyor olabilir. Intel ‘in Xe-LP mimarisini kullanma ihtimali ise daha yüksek.

Intel XE

Tespit edilen harici Xe ekran kartı, Intel’in 9. kuşak platformunda test edildi. Sızdırılan testte kullanılan ekran kartının bir mühendislik olduğu çok açık ve tam potansiyelinde çalışmıyordu. 3 GB belleğe ve azamî 1.4 GHz frekans suratına çıkan Gen 12 GPU, OpenCL testinde sadece 9311 puan alabildi.

Intel Xe Harici Ekran Karti DG2 | Tekno Deha

Bu paha, başta dizüstü bilgisayarlar için bahsettiğimiz Xe Max harici GPU’lardan bile geride. Xe Max 96 Yürütme Ünitesi (768 gölgeleme birimi) içerirken, karşımızdaki GPU 128 Yürütme Birimi’ne (1024 gölgeleme birimi) sahip görünüyor. Daha evvelki söylentilere döndüğümüzde, yeni harici kartların 384 Yürütme Birimi’ne (3072 gölgeleme birimi) kadar çıkması bekleniyor.

Intel’in gelecek yıl Xe-HPG sınıfı oyuncu kartlarını ve giriş düzey ekran kartlarını piyasaya sürmesini bekliyoruz. Bu bağlamda CES 2021’de birtakım yeni ayrıntılar yahut bir yol haritası görmemiz mümkün. İşlemci kanadında dünya devlerinden biri olan bu şirketin harici grafik birimlerine de el atması büyük bir heyecan veriyor.

Sıradaki içerik:

Intel Xe Ekran Kartı Testte Göründü