e
sv

Intel Video BIOS Dosyası Çıkartma İşlemi

vbt 2 teknodeha.com | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir Intel işlemcili anakartın BIOS dosyasından nasıl Video BIOS dosyası çıkartılır onu göstereceğim. Gelin, “Intel Video BIOS Dosyası Çıkartma İşlemi” nasıl yapalır birlikte bakalım.

vbt 2 teknodeha.com | Tekno Deha

Intel Video BIOS Dosyası Çıkartma İşlemi

İlk önce Video BIOS nedir bilmekte fayda var. Video BIOS, (genellikle IBM PC’den türetilmiş) bir bilgisayardaki grafik kartının BIOS’udur. Ayrıca, belirli bir video sürücüsü yüklenmeden önce temel metin ve video modu çıkışı için INT 10h interrupt ve VESA BIOS Extensions (VBE)  uygular. UEFI 2.x sistemlerinde, INT 10h ve VBE, UEFI GOP ile değiştirilir.

Sistem BIOS’unun, yazılım programlarının sistem donanımına erişmek için kullandığı bir dizi işlevi sağlaması gibi, video BIOS’u, programlar tarafından video donanımına erişmek ve satıcıyı depolamak için kullanılan bir dizi videoyla ilgili işlev sağlar. kart adı, saat frekansları, VRAM miktarı ve voltajları gibi belirli ayarlar. Video BIOS’u, yazılımı video yonga setine, sistem BIOS’unun sistem yonga seti için yaptığı gibi arabirim oluşturur. ROM ayrıca, video kartı bunun yerine bu yazı tipi setine sahip bir yazı tipi ROM’u içermiyorsa, video bağdaştırıcısı yazı tipi RAM’ine yüklemek için temel bir yazı tipi seti içeriyordu.

Diğer bazı donanım bileşenlerinden farklı olarak, kullanıcının neler olup bittiğini görebilmesi için ekran kartının genellikle önyükleme işlemi sırasında çok erken aktif olması gerekir. Bu, herhangi bir işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce kartın etkinleştirilmesini gerektirir; bu nedenle, bu erken aşamada bulunan tek yazılım olan BIOS tarafından etkinleştirilmesi gerekir. Sistem BIOS’u, video BIOS’unu kartın ROM’undan sistem RAM’ine yükler ve önyükleme sırasının başında denetimi ona aktarır.

İlk bilgisayarlar sistem BIOS’unda MDA ve CGA kartlarını sürmek için işlevler içeriyordu ve bu kartlarda yerleşik Video BIOS yoktu. EGA kartı ilk olarak 1984 yılında satıldığında, Video BIOS bu kartları mevcut bilgisayarlarla uyumlu hale getirmek için tanıtıldı. BIOS’u bir EGA kartını nasıl kullanacağını bilmiyordu. O zamandan beri, EGA / VGA ve tüm gelişmiş VGA uyumlu kartlar bir Video BIOS içeriyor. Bilgisayar başlatıldığında, bazı grafik kartları (genellikle belirli Nvidia kartları) satıcılarını, modellerini, Video BIOS sürümünü ve video belleği miktarını görüntüler.

 

Adımlar

1.İlk önce BIOS dosyası indirin

2. UEFITool yazılımını indirin

3. UEFITool yazılımını açın ve File>Open image file yolunu izleyerek BIOS dosyanızı açın:

vbt teknodeha.com | Tekno Deha

 

4. Seçtikten sonra CTRL+F yapın ve açılan menüden “Text” sekmesine gelin. Buradan “Unicode” kutusunda bulunan işareti kaldırın ve boş alana VBT yazın:

vbt 3 teknodeha.com | Tekno Deha

 

5.”Search” yazan bölümden ilk çıkan sonuca çift tıklayın. Daha sonra “Raw section” ı seçin ve Sağ tık>Extract body… seçeneğini seçin. vbios.dat olarak kaydedin:

vbt 4 teknodeha.com | Tekno Deha

 

Daha fazla makale okumak için buraya tıklayın.