e
sv

Intel Tiger Lake H35 Taşınabilir İşlemciler Tanıtıldı

11 kusak intel tiger lake h35 tasinabilir islemciler tanitildi fWkI7NHn | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Intel Tiger Lake H35 Taşınabilir İşlemciler Tanıtıldı

Son birkaç yılı pek parlak geçmeyen Intel, 2021 yılında hem taşınabilir hem de masaüstü pazara tezli bir formda girmeyi planlıyor. Dersine sıkı bir halde çalışan Amerikalı silikon üreticisi, AMD’ye kaptırdığı pazar hisselerini tekrar almanın peşinde. Taşınabilir tarafta 14 nm düğüme veda eden mavi ekip, CES 2021 etkinliğinde yeni işlemcilerini tanıttı. Peki Intel Tiger Lake H35 işlemciler hangi özelliklere sahip?

H35 serisi işlemciler, çoklu çekirdekten çok tekli çekirdek performansına odaklanmış durumda.

Intel Core Tiger Lake H35 taşınabilir işlemciler CES 2021’de görücüye çıktı

2021 yılında taşınabilir işlemcilerini H35 ve H45 olarak ikiye bölen Intel, CES 2021’de düzenlediği aktiflik ile H35 işlemcilerini tanıttı. H35 serisi üç farklı işlemciden oluşurken, bunların hepsi 35W TDP bedeline sahip. H45 serisi ise 45W TDP pahasına sahip olacak. 14 nm üretime veda eden Amerikalı üretici, nihayet H35 serisi ile oyuncu bilgisayarlarında 10 nm üretime geçti ve 10. kuşak H serisi taşınabilir işlemcilere kıyasla tekli çekirdek tarafında yüzde 15’lik performans artışı yaşadı.

Tiger Lake Tekno Deha

i7-11375H, i7-11370H ve i5-11300H olmak üzere üç farklı işlemci tanıtan Intel, tüm işlemcilerde 4 çekirdek / 8 izlek dizilimini kullanıyor. 6 ve 8 çekirdekli i7-i9 işlemciler nerede diye soracak olursanız Intel, H45 işlemcilerini Mart ayının sonunda tanıtmayı planlıyor. Intel Tiger Lake H35 işlemciler, frekans suratı tarafında da hayli cömert frekanslara sahip. Intel’in özgün 10 nm mimarisi Sunny Cove, uygun bir IPC’ye sahipti. Lakin, bu mimari gereğince yüksek saat suratlarını kaldıramadı. Bu yüzden Intel, Willow Cowe çekirdeklerine ve 10 nm+ SuperFin üretimine geçti.

Tiger Lake Tekno Deha

Willow Cove çekirdekleri ile bant genişliği iki katına çıkarken, çift halka teknolojisine yer verildi. Ek olarak Tiger Lake işlemciler, dahili grafik ünitesi tarafında birinci Xe iGPU ile gelen işlemciler oldu ve bu ünite 2.6 TFLOP güce ulaşabiliyor. PlayStation 4’ün 1.85 TFLOP olduğunu düşünürsek, dahili bir grafik ünitesi için epey güzel bir performans sunulduğunu söyleyebiliriz. Bellek tarafınsa ise 3200 MHz DDR4 ve 4266 MHz LPDDR4X frekanslarına kadar takviye sunuluyor.

Tiger Lake Tekno Deha

PCIe Gen 4 ile gelen işlemciler, taşınabilir tarafta da ultra süratli M.2 SSD’lerin önünü açtı. Ayrıyeten Intel, yeni işlemciler ile 16 mm inceliğe kadar performanstan taviz vermeyen bilgisayarların üretilebileceğini belirtti. Bunun için Acer, Asus, MSI, Dell, Lenovo, HP ve Vaio üzere iş ortakları ile çalışan şirket, 2021 yılının birinci yarısında 40’dan fazla dizaynın piyasaya sürüleceğini belirtti.

Tiger Lake Tekno Deha

Temas tarafında da yeni gelişmiş özelliklere sahip olan Tiger Lake ailesi, Wi-Fi 6/6E teknolojisi ile geliyor. M1 işlemcili MacBook ailesinde gördüğümüz Thunderbolt 4 girişi, H35 işlemcilerde de kullanıcılara sunulacak. Tüm bunlara ek olarak Resizable BAR ile gelen yeni Intel işlemciler, NVIDIA ekran kartları ile performans tarafında artış yaşayacak.

İleride ne olacak?

Intel Tiger Lake H35 işlemciler, 2021 yılında AMD’nin Ryzen 5000 serisi taşınabilir işlemcileri ile rekabet edecek. Masaüstü kısmındaki rekabetin taşınabilir tarafa da taşınması, yıllardır pek bir gelişim göstermeyen taşınabilir oyunculuğa da katkı sağladı. Şayet Intel bundan sonraki süreçte rastgele bir üretim kusuru yapmazsa, 12. jenerasyon taşınabilir işlemcilerle 7 nm üretim sürecine geçmeyi planlıyor. AMD’nin ise Ryzen 5000 işlemcilerden sonra 5 nm üretime geçeceği biliniyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Intel Tiger Lake H35 Taşınabilir İşlemciler Tanıtıldı