e
sv

Rocket Lake serisi işlemcisi 6.9 GHz’e Overclock yapıldı

11. Nesil Intel Core
avatar

Efe İlhan Yüce

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Overclock yapıldığı videodaki bir kare.

Bir gizemli overclockçu geçen günlerde piyasaya çıkmamış olan ve CES 2021’de tanıtılması beklenen bir Intel Rocket Lake-S işlemcisini inanılmaz bir şekilde overclock yaptı. Emektar olan 14 nm+++ nodun yüksek frekans avantajı hala devam edecek gibi.

Video VWorld adlı kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşıldı. Gizemli olan extreme overclockçu Rocket Lake serisindeki bir işlemciyi sıvı azotla 6.9 GHz gibi ciddi bir değere overclock yaptı. Görünüşe göre yeni 11. nesil işlemciler farklı bir şeye benzeyecek. Ne yazık ki henüz videodaki işlemci belli değil. 8 çekirdekli işlemci için anakart olarak Gigabyte Z590’ın bir anakart modeli kullanılmış. Videocardz’ın belirttiği üzere, yeni çıkacak Intel işlemciler için daha çok heyecan uyandırmak adına o kişiyi görevlendirmiş olabilir.

Intel Rocket-Lake-S işlemcinin overclock hakkındaki diğer bilgiler.

Overclocklanmış işlemcinin ve belleğin CPU-Z, anakart verileri.

CPU-Z’deki verilere göre aynı zamanda AVX-512F ve SHA gibi komutsetlerini de desteklediğini görüyoruz. Belleklere de ciddi bir overclock uygulanmış. 1.83V ile 6666MHz gibi saat hızlarına çıkarılmış. Diğer CPU-Z bilgilerine göre bir çekirdek başına 512KB’lık L2 ve toplamda ise 16MB L3 önbellek olduğunu görüyoruz. Bazı kaynaklara göre 16MB L3 önbellek yapılı iki çarpan kilidi açık Rocket Lake işlemcileri mevcut. İlki Core i7 11700K ve ikincisi de Core i9 11900K. Büyük ihtimalle iki işlemciden birisi çıkacak gibi görünüyor.

Donanım ile ilgili diğer makalelere ulaşmak için buraya göz atabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Rocket Lake serisi işlemcisi 6.9 GHz’e Overclock yapıldı