e
sv

Intel Rocket Lake İşlemcileri Resmiyet Kazandı: %19 IPC Artışı Geldi

intel rocket lake islemcileri resmiyet kazandi 19 ipc artisi geldi | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Intel Rocket Lake İşlemcileri Resmiyet Kazandı: %19 IPC Artışı Geldi

Yarıiletken üreticisi Intel nihayet beklenen Rocket Lake işlemcilerini resmi olarak duyurdu. Model, TDP ve fiyat, performans bilgisi üzere kritik ayrıntıların üzerindeki örtü kaldırılmasa da karşılık bekleyen birtakım sorular karşılık buldu. Intel’in slaylarına nazaran 5. jenerasyon Core işlemci ailesinden bu yana -en son 10. jenerasyon Comet Lake dahil- kullanılan SkyLake mimarisi sonunda terk edildi.

14 nm+++ sürecinde %19 IPC artışı

Sunny Cove çekirdeklerini 10 nm sürecinden 14 nm+++ sürecine geriye aktaran firma yeni mimari sayesinde AMD’nin karşısına kıymetli bir avantajla çıkacak. Mavi takımın sunumuna nazaran Cypress Cove çekirdekleri Rocket Lake’e %19’luk IPC artışı kazandıracak. Intel’e nazaran oyunlarda %2-9 ortasında güzelleşme yaşanacak. Intel Rocket Lake ile birlikte mimarisel değişikliğe gitmenin yanı sıra yeni mimariyi daha geniş önbellekle desteklemeyi de ihmal etmemiş.

L1 ve L2 önbelleklerinde %100’e varan artış

Çekirdek başına 32 KB’lık L1 önbelleği 48 KB’a çıkarılırken yeniden çekirdek başına 256 KB seviyesinde tutulan L2 önbelleği de artık 512 KB’a çekilmiş durumda. AMD’nin çokça önbelleğe yer vermesi Intel’i de benzeri bir atılıma itmiş.

Rocket Lake Tekno Deha

Core i9-11900K’da 4.8 GHz’lik all-core boost frekansı belirlenirken, yonga tek çekirdeğiyle 5.3 GHz’e ulaşabilecek. 125 wattlık ısıl tasarım gücüne sahip yonganın 250 wattlık PL2 seviyesinde 56 saniye boyunca tutunacağını da ekleyelim. Rocket Lake ile birlikte DDR4 bellek frekansı dayanağı de 3200 MHz’e çıkarılırken PCIe teknolojisi kanadında beklenen adım ortadan geçen yılların akabinde sonunda atıldı.

Yıllar sonra gelen PCIe 4.0

İşlemciden sağlanacak 20 adet PCIe 4.0 kanalından ekran kartının yanı sıra NVMe şoförleri de x4 modunda faydalanabilecek.

AMD’nin çipsetle irtibatı PCIe 4.0’la güncellediği günümüzde Intel de bu alanda bir geliştirmeye gitmiş. DMI link’i 4 kanaldan 8 kanala yükselten firma ne yazık ki bu data yolunda PCIe 3.0 standartında bağlantısı tercih etmiş. Bununla birlikte güncelleme yongasetinin USB 3.2 Gen 2×2 yani 20 Gbps süratte data transferi yapabilmesinin de önünü açmış durumda.

iGPU güncellemesi

Yeni AVX-512 komut setleri ve tekrar dizayn edilmiş iGPU mimarisini temel alan Xe Graphics tahlili de 11. jenerasyonun değerli başlıklarından. Yeni Xe iGPU’suna eklenen AV1 dayanağı sayesinde kodek başlığında aktüel bir düzeye ulaşılmış.

Notebook gibisi ekran kartı geçişi masaüstüne geldi

Rocket Lake ile birlikte iGPU konusunda gidilen değerli bir değişiklik, uzun müddettir dizüstülerde kullanılan yol masaüstü platformuna da geldi.

Buna nazaran harici ekran kartı ile dahili iGPU birebir anda faal kalacak ve kullanıcılar oyun için harici ekran kartını kullanırken akış çözmek ya da kolay ofis işleri için dahili Xe yongasından faydalanabilecek. Ekran kartlarının idaresi ise ekstra kurulacak bir yazılım üzerinden sağlanacak. Son olarak yeni işlemciler için içinde bulunduğumuz çeyreğe işaret edilmiş.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI