e
sv

Intel 7nm İşlemci Üretim Sıkıntılarını Aşıyor

intel 7nm islemci uretim sikintilarini asiyor | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Intel, 7nm İşlemci Üretim Sıkıntılarını Aşıyor

Bob Swan’ın idaresinde olduğu Intel’in son raporu, şirketin yaşadığı üretim sakıncaları göz önüne alındığında dahi şaşırtan derecede olumlu görünüyor. Intel ’in CEO’su Bob Swan’ın misyonunu 15 Şubat’ta devredeceği Pat Gelsinger, yaptığı açıklamada 7nm çipler için çalışmaların muvaffakiyetle devam ettiğini, lakin tıpkı vakitte çip üretiminin bir kısmını dışarıdan tedarik etme muhtaçlığının olduğunun da kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Intel’in 2020 yılı kar raporu yayınlandı ve görünüşe nazaran şirket 2020’de 77.9 milyar dolarlık rekor bir gelir elde etti. Bu, 2019 performansına nazaran yüzde 8 artış manasına geliyor. Bununla birlikte Intel 20.9 milyar dolar kar elde ettiğini ve hissedarlara 19.8 milyar dolar ödeme yaptığını da açıkladı. Şirket bu sonuçları günümüz pandemi şartlarında meskenden çalışmaya süratli geçişin getirdiği fazla bilgisayar satışına bağlamakta. Yalnızca çip satışları değil, değişik bir halde şirketin şoförsüz araba kısmı de 2020’nin 4. çeyreğinde 2019’un birebir çeyreğine nazaran yüzde 39 daha fazla satış gerçekleştirdi. Intel’in Mobileye olarak isimlendirdiği şoförsüz araba kısmı nispeten küçük bir çalışma alanı olmasına karşın, Tesla’nın rakip olmak için altyapısını geliştirmeye devam ediyor.

Bu raporun sunulmasından sonra şirketin başına yeni geçecek olan isim Pat Gelsinger, Intel 7nm yonga portföyünün seri üretimini sağlamak için yaşanılan problemlerini çözme yolunda büyük bir ilerleme kaydedildiğini açıkladı. Gelsinger ayrıyeten Intel’in büyük olasılıkla 7nm çip üretiminin bir kısmını harici dökümhanelere yaptırmak zorunda kalacağını da belirtti. Üretim konusunda yaşanılan bu aksaklık farklı çip üreticilerinden hizmet alınarak çözüleceğe benziyor. Şirket, farklı dökümhaneleri kullanarak hangi model işlemcileri üreteceği bilinmiyor. Fakat önceliğin Core i3 serisi olduğu varsayım ediliyor.

Intel Tekno Deha

Pat Gelsinger, Intel’in Cupertino’daki muhakkak hayat biçimi şirketlerinden daha yeterli eserler sunması gerektiğini söyledi. Burada Apple’a atıfta bulunuyor lakin bunun nasıl gerçekleştirileceğine dair şimdi bir plan yapılmış değil. Pat Gelsinger daha evvel Intel’de 30 yılını CTO da dahil olmak üzere çeşitli rollerde geçirmiş bir emektar olarak biliniyor. Bilhassa mühendislik konusuna odaklanılmış temel prensiplerle Intel’de kimi değişikliklerin baş mimarı formunda nitelendirilmesi beklenen.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Intel 7nm İşlemci Üretim Sıkıntılarını Aşıyor