e
sv

Intel 12. Nesil İşlemcilerin Ne Zaman Tanıtılacakları Belli Oldu

intel alder lake s islemcilerin tanitim tarihi belirli oldu hZk9CCS8 | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Intel 12. Nesil İşlemcilerin Ne Zaman Tanıtılacakları Belli Oldu

CES 2021’de Rocket Lake ailesinin amiral gemisi i9-11900K‘yı tanıtan Intel, en büyük kozunu yıl sonuna saklıyor. 14 nm üretim bandının son üyesi olan Rocket Lake ailesi, aynı zamanda LGA 1200 soketinin de son üyesi. Alder Lake-S ailesi ile LGA 1700 soketine geçmeyi planlayan firma, temel güç patlamasını Intel 12. nesil işlemciler ile yaşayacak. Yıl sonunda gelmesi beklenen Intel Alder Lake-S işlemcilerin tanıtım tarihi de muhakkak oldu.

11. jenerasyon Rocket Lake ailesinde ise çift haneli IPC artışı yaşanacak.

Intel 12. Nesil Intel Alder Lake-S işlemcilerin tanıtım tarihi ortaya çıktı

Twitter’da sızıntıları ile bilinen @unikoshardware, 12. nesil Intel işlemciler hakkında kimi ayrıntıları ortaya çıkardı. Belirtilene nazaran, Intel Alder Lake-S işlemciler bu yılın Eylül ayında tanıtılacak. Alder Lake işlemcilerin bu kadar erken gelmesi, aslında 11. jenerasyon Intel Core Rocket Lake masaüstü işlemcilerinin de meyyit doğması manasına gelebilir.

12. nesil Tekno Deha

Z490 anakarta sahip bir kişinin, 11. jenerasyon Intel Rocket Lake işlemciye yükseltme yapması pek mantıksız olmasa da sıfırdan sistem toplayacak şahısların yıl sonunu beklemesi daha düzgün olacaktır. Şayet yalnızca oyun oynayan biriyseniz, Ryzen 5 5600X, i5-10400F ve i7-10700F üzere işlemciler orta-üst düzeyde hala yeterli birer alternatif.

Ortaya çıkan bilgiler, yalnızca Intel Alder Lake-S işlemcilerin tanıtım tarihi ile kısıtlı değil. Intel, Alder Lake-S işlemciler ile 10 nm SuperFin üretimine geçecek. Buna ek olarak, akıllı telefon bölümünde gördüğümüz lakin masaüstü işlemcilerde alışık olmadığımız hibrit dizaynın da Alder Lake-S işlemciler ile hayata geçmesi bekleniyor. Beklenti, İ9-12900K işlemcisinin 16 çekirdek / 24 izlek tasarımı ile gelmesi tarafında.

Bu 16 çekirdeğin 8 tanesi performans odaklı olurken, 8 tanesi ise verimlilik odaklı olacak. Performans odaklı çekirdeklerde 2 izlek bulunurken, verimlilik odaklı çekirdeklerde ise tek izleğe yer verilecek. Tüm bunlara ek olarak, 12. kuşak Intel işlemciler soket ve MIM geliştirmesi ile geliyor. Böylelikle Intel, işlemcilere verilen voltajın çok daha istikrarlı ve tesirli bir biçimde iletilmesini sağlayacak.

Intel Alder-Lake S işlemcileri mi yoksa AMD Ryzen 6000 serisi işlemcileri mi daha çok merak ediyorsunuz?

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Intel 12. Nesil İşlemcilerin Ne Zaman Tanıtılacakları Belli Oldu