e
sv

İngiltere’de Dağıtılan Ücretsiz Laptop Virüs Paniği Yarattı

ingilterede fiyatsiz dagitilan laptoplarda virus panigi wsXr3A1i | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İngiltere’de Dağıtılan Ücretsiz Laptop Virüs Paniği Yarattı

Her ülke ihtiyaç sahibi öğrenciler için bazı takviyeler sunuyor. İngiltere hükümeti de yaklaşık 800 bin kadar ücretsiz laptop ve tableti ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıttı. Kısa bir süre önce ücretsiz dağıtılan bu aygıtlarda Rusya merkezli sunuculara bağlı virüslerin bulaştığı ortaya çıktı. Şu ana kadar 800 bin öğrenciye ulaşan bu aygıtların kötü amaçlı yazılım içermesi epey şanssız bir durum olarak kayıtlara geçiyor. İngiliz hükümeti çabucak harekete geçtiğini duyurdu.

Kötü amaçlı yazılım ücretsiz dağıtılan bilgisayarlarda görüldü

BBC tarafından aktarılan habere nazaran bilgisayarlardaki ilk açığı öğretmenler fark etti. Bradford okuluna gönderilen aygıtlarda bulunan kuşkulu belgelerin varlığını internet üzerinden forumlardan paylaşan öğretmenler, İngiltere’deki Eğitim Bakanlığı’nın(DfE) harekete geçmesini sağladı.

Husus hakkında araştırmanın ivedilikle başlatıldığını bildiren haberde, Rusya’daki sunucularla irtibatlı olduğu saptanan makus emelli yazılımın öğrencilere verilen laptop ve tabletlerdeki dataları toplayabileceği söyleniyor.

Bir yetkiliye nazaran bahis fark edildiği üzere çabucak tahlil yolları üzerine odaklanıldı. DfE yetkilileri kelam konusu açığın olduğu öğrencilerle iletişeme geçiyor. Şu an için çok az sayıda bilgisayarda bu yazılımsal açığın olduğunu belirten yetkililer, duruma kısa müddette müdahale ettiklerini söylüyor.

 

Ücretsiz Laptop Tekno DehaBunun yanı sıra ilk etapta bu olay, forumlarda paylaşıldı ve oradaki bilgilere göreyse kelam konusu Windows işletim sistemine sahip bu bilgisayarda 2012’de Microsoft tarafından tanımlanan bir bilgisayar virüsü( solucan) Gamarue.I‘yı içeriyor. Bu solucan spam e-posta irtibatı açıldığında geliyor ve kendini USB şoförlerine de kopyalayabiliyor.

İngiltere hükümetinin başlattığı proje kapsamında meskende eğitim sistemine geçildiğinde imkanı olmayan öğrencilere bilgisayar takviyesi sunulmaya başlandı. Ücretsiz olarak 800 binin üzerinde aygıtı öğrencilere ulaştıran hükümetin açıklamasına göreyse bu bilgisayar solucanı yeni olan bilgisayarlara ‘internet ağı’ yoluyla bulaşıyor. Okullara tıpkı vakitte ek bir tedbir olarak ağlarını da denetim etmeleri tavsiye ediliyor.

Bilgi güvenliği danışmanı olan Paul Moore BBC’ye, Gamarue solucanının “herhangi bir PC yahut ağ için çok önemli bir tehdit oluşturduğunu” söylüyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.