e
sv

İkinci Parti Çin Aşısı Hangi Tarihte Gelecek?

ikinci parti cin asisi ne vakit geliyor iste tarih HuiWuMsW | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İkinci Parti Çin Aşısı Hangi Tarihte Gelecek?

Koronavirüs salgınının yavaşlaması ve bağışıklık oluşması için tüm dünyada aşılama çalışmaları süratle devam ediyor. Türkiye’de de şu ana kadar 1 milyon 187 bin 113 kişi koronavirüs aşısı olmuş durumda. Toplamda 3,5 milyon doz aşı birinci etapta Türkiye’ye ulaştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Cuma namazı çıkışında, Çin aşısı için ikinci parti aşı kaç milyon doz olacak olacak ve ne vakit Türkiye’ye gelecek sorularına karşılık verdi.

Çin koronavirüs aşısı ikinci partide ne kadar doz elimize ulaşacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Buna nazaran SinoVac firması tarafından üretilen, Çin aşısı CoronaVac için ikinci partinin ne vakit geleceği sorularını Erdoğan:

“Aşı konusunda şu anda ikinci parti aşımız nasip olursa, yani onayı çıktı Çin’den, büyük ihtimalle bu hafta sonuna kadar gelebilir. Beklentimiz 10 milyon gelecek ve bu yaş kümesini sizler de söz ettiniz, bu yaş kümesi huzurevlerinde vesaire kalanlara yönelik aşılarımız devam edecek. Olağan bu ortada yeniden Bilim Konseyi‘nun yapacağı çalışmayla birlikte de kademelendirme motamot belirlenerek, o kademe çerçevesi içerisinde de aşı süreci devam edecek.” halinde cevapladı.

Çin Aşısı Tekno Deha

Türkiye’de şu anda sıhhat çalışanları için birinci doz aşı çalışmaları devam ediyor. Aşılama takviminin birinci evresinde yer alan kümeler ortasında 65 yaş üstü vatandaşlar ortasında 90 yaş üstü ve 85-89 yaş aralığında olan yaşlılara da aşılama çalışmaları başlamış durumda. Yeni gelecek 10 milyon doz aşı sonrası, aşılama çalışmalarının daha da süratli ilerlemesi bekleniyor.

Restoran ve Cafeler tekrar açılabilir mi?

Cumhurbaşkanı, Restoran ve Cafe üzere işletmelerin yine ne vakit açılacağı sorusuna ise:

Restoran işletmeciliği konusu ise bu hususla ilgili olarak da kabine toplantımızda inşallah bunun değerlendirmesini yine ele alacağız. Zira tasalarımız var malesef her ne kadar ‘sıkı tutacağız’ diyorlarsa da daha evvel de bunlar söylendi, maalesef sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var. Bu başarılı süreci tekrar bilakis çevirmek, bu türlü bir şeyin altına girmek, o riski almak istemiyoruz. Diyoruz ki bu süreci dikkatle yürütelim, başarılı bir formda yürütelim fakat elimize gelen datalara bakarız, o bilgilere nazaran de gerekirse bir esneme yapılabilir.” formunda karşılık verdi.

Çin koronavirüs aşısı için şimdi faz 3 çalışmaları açıklanmış değil. Fakat bilhassa yaşlı nüfusta ve hastalığı ağır geçirenlerde çok daha tesirli olduğu Türkiye, Brezilya ve Endonezya’da yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştı. Koronavirüs aşılama uygulaması ile ilgili gerçek bilgilere ve şimdiki datalara, Sıhhat Bakanlığı’nın aşılama çalışması için açtığı resmi siteden ulaşabilirsiniz.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İkinci Parti Çin Aşısı Hangi Tarihte Gelecek?