e
sv

İkinci El Araç Fiyatları Düşüyor Ancak Tüketici Satın Almıyor

ikinci el araclardaki fiyat dususu tuketiciyi satin almaya yoneltmedi DZ5H85mY | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İkinci El Araç Fiyatları Düşüyor Ancak Tüketici Satın Almıyor

2020’nin birinci yarısından itibaren ikinci el araç piyasası rekor kırmış, fiyatlar yükselmişti. Fakat Kasım ayında pandemi sebebiyle hayatımıza tekrar giriş yapan sokağa çıkma kısıtlamaları, ekonomik belirsizlik, aşı çalışmaları ve kredi faiz oranlarındaki artış ikinci el araç satışlarında sakinlik yaşanmasına sebep oldu.

Kış aylarının da etkisiyle zamanını daha fazla meskende geçirmeye başlayan tüketiciler, fiyatlarda düşüş yaşansa da hem artan faiz oranları hem de fiyatlardaki düşüşün devamı tarafındaki beklentileri sebebiyle araç alma konusunda ivedi etmiyor. Yayındaki ilanlarda evvelki aylara nazaran yaklaşık %15’lik artış olması da, alıcıların fiyatların düşeceğine dair beklentisini takviyeler nitelikte.

Türkiye’nin önde gelen 2.el araba ilan platformu otomobilim.com, geçtiğimiz Aralık ayının ilan bilgilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı. Buna nazaran otomobilim.com’daki ilanların %72’sini arabalar oluşturuyor. Arabaları hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları üzere ilanlar ise %2’lik dilimde yer alıyor.

İkinci el araç

Oranlar İlgi çekici

Renault, Aralık ayında da %1’lik artış göstererek birinciliğini koruyor. En çok ilan verilen birinci 10 markanın oranları Kasım ayı ile birlikte stabil ilerlerken markanın %1’lik artışı dikkat çekiyor. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Fiat, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Mercedes – Benz ve BMW izliyor. İlanlara model özelinde bakıldığında Aralık ayında en çok ilan verilen araba modelleri Clio, Astra ve Focus oldu. Bu üç modeli sırasıyla  Megane, Passat ve Corolla takip ediyor.

otomobilim.com’da Aralık ayında en fazla ilan verilen araç model yılı %8,4 oranı ile 2015 model oldu. Bunu sırasıyla 2016, 2017 ve 2012 model araçlar takip etti. Bu yıllar ortasındaki ilan oranlarının Ekim ayından itibaren artışın devamı, bizlere 2. el ve yaşı daha genç olan araçlara yönelimin devam ettiğini gösteriyor.

İkinci el araç

Motor hacmi arttıkça Yakıt tüketimi ve MTV ölçüleri da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2.el araç alımında ülkü olduğu gözlemleniyor. Başka aylarda olduğu üzere 1.2 – 1.4 ortası ve 1.4-1.6 ortası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini müdafaaya devam ediyor. Ancak 2001 cm3 ve üzeri motor hacmine sahip ilanların oranı Kasım ayına göre %4’lük artış gösteriyor.

İlanlar içinde en yüksek hissesi %27,3 oranıyla 50-100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. Genel sınırlarıyla bakıldığında ilan sayılarında düşüş yaşanıyor fakat 2020 yıl sonunda araba markalarının yaptığı indirim kampanyalarının tesirleri görülüyor zira 150 bin TL – 250 bin TL fiyat aralığındaki ilanların yüzdesel oranı, Aralık ayında artış göstermeye devam ediyor.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.