e
sv

Hyundai ‘nin elektrikli arabası Ioniq 5’in teknik ayrıntıları ortaya çıktı

hyundainin elektrikli arabasi ioniq 5in teknik ayrintilari ortaya cikti 8a1EULmv | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Hyundai , geçtiğimiz aylarda yeni jenerasyon elektrikli araçlarını Ioniq markası altında piyasaya süreceğini duyurmuş, birinci modelin ismini de Ioniq 5 olarak açıklamıştı. Bugün Ioniq 5 ile ilgili birtakım teknik ayrıntılar sızdırıldı.

Ioniq 5 ile ilgili sızıntının kaynağı olan The Korean Car Blog, Hyundai Avusturya’nın elektrikli araba için şimdiden rezervasyon almaya başladığını ve bunun için yayınlanan sayfada kimi teknik ayrıntıların da yer aldığını fark etmiş. Buna nazaran Avusturya’daki müşterilerin sonlu sayıda üretilecek Ioniq 5 First Edition versiyonu için 1000 euro depozito ödemeleri gerekiyor.

Paylaşılan teknik ayrıntılara baktığımızda Ioniq 5 First Edition‘ın toplamda 313 beygir güç üreten iki elektrik motoruna sahip olacağını görüyoruz. Bu sayede dört tekerlekten çekiş tertibine sahip olacak elektrikli arabada WLTP’ye nazaran 450 kilometre sürüş menzili sağlayan 58 kWh‘lık batarya paketi bulunacak. Ioniq 5 First Edition’ın 0-100 km/s hızlanmasını 5.2 saniyede tamamlayacağı da ayrıntılar ortasında.

Hyundai 'nin elektrikli arabası Ioniq 5'in teknik ayrıntıları ortaya çıktı

Ioniq 5, Porsche Taycan’da da bulunan 800V şarj sistemiyle donatılacak. Bu sayede 350kW süratli şarj istasyonu vasıtasıyla arabanın yüzde 80 doluma ulaşması sadece 18 dakika sürecek. Bunun yanı sıra menzile katkı sağlayan güneş panelli tavan seçeneği de Ioniq 5 First Edition’da opsiyon olarak sunulacak. Gelen bilgiye nazaran arabanın 550 kilometre menzil sunan 73 kWh’lık bi batarya seçeneği daha bulunacak lakin onun ne vakit satışa sunulacağı şimdi muhakkak değil.

2021’de tanıtılması planlanan Ioniq 5, şirketin kısa mühlet evvel tanıttığı Electric-Global Modular Platform (E-GMP) isimli platform üzerine inşa edilecek. Rezervasyon sayfasında arabanın uzunluğu 4640 mm, genişliği 1890 mm, yüksekliği 1600 mm, aks arasıysa 3000 mm olarak açıklanmış. Ioniq 5’te klâsik yan aynalar yerine kameralar bulunacak ama buna her ülkede müsaade verilmediği için bu özellik opsiyon olarak sunulacak.

 

 

Benzeri makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI