e
sv

Hyundai Ioniq 5 Satışa Çıktı

ioniq 2 teknodeha.com | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz gün, Hyundai‘nin yeni EV modeli olan Ioniq 5 satışa çıktı. Gelin, birlikte inceleyelim.

ioniq 2 teknodeha.com | Tekno Deha

Hyundai Ioniq 5 Satışa Çıktı

Hyundai, yaşanan gecikmeler sonucunda çevrim içi gerçekleştirdiği lansman ile yeni modeli Ioniq 5’i tanıttı. Elektrikli otomobillerin yer alacağı Ioniq alt markasının ilk ürünü olan 5, E-GMP platformundan yükseliyor ve Koreli marka için çok büyük önem taşıyor.

Tasarım olarak büyük ölçüde Hyundai 45 konseptinin izinden giden otomobilin casus fotoğrafları da ne beklememiz gerektiğini zaten bizlere gösteriyordu. Oldukça esnek kabini ve alışılmışın dışında kokpit tasarımı ile dikkat çeken Ioniq 5, bolca teknolojiye de ev sahipliği yapıyor.

ioniq teknodeha.com | Tekno Deha

İlk bakışta aracın oranları dolayısıyla boyutların Golf 8 civarında olduğunu düşünebilirsiniz ancak 1,61 metre yüksekliği sayesinde Ioniq 5 crossover/SUV statüsünün hakkını veriyor. Yaklaşık 4,64 metre olan uzunluk ise onu Volkswagen ID.4 ve Nissan Ariya klasmanına taşıyor. Alışılmış motor düzeninin olmayışı sayesinde aks mesafesinin 3 metrede tutulduğunu da not edelim.

Tasarım olarak Hyundai’in ilk üretim modeli Pony’ye de selamlar verilmiş. Basit ve sade çizgilerle dolu dış tasarım biraz Volkswagen ve Peugeot ürünlerini andırmıyor değil. İstiridye kabuğu formlu ön kaput da göze oldukça hoş geliyor ancak bu parça öne doğru mu yoksa arkaya doğru mu açılıyor şimdilik bilemiyoruz.

ioniq 3 teknodeha.com | Tekno Deha

Far ve stop lambalarındaki çift U düzenini daha önce teaser görsellerinde görmüştük. Aynı durum, garip dizaynlı jantlar için de geçerli. Karosere gömülü gizli kapı kolları ise güzel gövdeye klas katmış.

ioniq 4 teknodeha.com | Tekno Deha

“Vision roof” adı verilen cam tavan, ekstra ücret karşılığında güneş panelleriyle alınabiliyor. Bu da araç durur hâldeyken bataryadan enerji çekilmesini engellediği gibi sürüş koşulunda menzilin de arttırılmasına yardımcı oluyor. Hyundai henüz bu teknolojinin detaylarını paylaşmadı.

Hyundai’in V2L adını verdiği fonksiyon sayesinde Ioniq 5, çift yönlü şarja da imkân sağlıyor. Kısacası Ioniq 5 ile elektrikli bisiklet, elektrikli scooter gibi cihazları şarj edebiliyorsunuz. Arka koltukların altına yerleştirilen konektör ve şarj girişi üzerinden sağlanan bu fonksiyon sayesinde 3,6 kW güç ile dış objelere şarj sunabiliyor.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayın.

 

etiketlerETİKETLER