e
sv

HUAWEI Mate40 Pro Kamera Özellikleri ile Öne Çıkıyor

huawei mate40 pro kamera ozellikleri ile one cikiyor s6GVEVMX | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

HUAWEI Mate40 Pro Kamera Özellikleri ile Öne Çıkıyor

Sensörler kelam konusu olduğunda, boyut kıymetlidir. Günümüzün kamera sensörleri ışık toplayan milyonlarca pikselden oluşuyor. Piksel ne kadar büyük ve çoksa, sensörün ışığı algılama kapasitesi o kadar âlâ olur ve hasebiyle daha uygun manzara kalitesi sunar.

Profesyonel kameralar boyut ile sınırlandırılmadığından, üreticiler çok daha büyük sensörleri gövdeye entegre etme özgürlüğüne sahip ve bu da çok daha düzgün ışık yakalama kapasitesine imkan tanıyor. Birebir özgürlük akıllı telefon üreticileri için geçerli değil; akıllı telefonlarda alan, büyük bir lükstür. Sensör boyutu değerli olsa da, öteki tüm bileşenlerin boyutu da kıymetlidir.

Bu durum akıllı telefon üreticileri için önemli bir mühendislik sorunu teşkil ediyor ve birçok, öteki süreksiz tahlillerle birlikte performans farkını telafi ederken küçük sensörler kullanmaya karar verdi. HUAWEI ise öbür bir yol tercih etti.

HUAWEI, akıllı telefon dalının en büyük sensörlerinden kimilerini aygıtlarına entegre ederek zorlukların üstesinden geldi. HUAWEI’nin yüksek manzara kalitesi ve düşük ışık performansı sunan kameralı akıllı telefonlar üretme konusunda ün kazanmasını sağlayan şey, büyük sensörleri kullanma konusundaki ısrarı oldu.

 

HUAWEI Mate40 Pro’da, Ultra Vision Cine Kamera sisteminin ana kamerası olan 50MP Üstün Algılama Geniş Kamera, köşesi 1/1,28 inç ölçülerinde büyük bir akıllı telefon kamera sensörüne sahip. HUAWEI’nin çok sayıda büyük pikselle doldurması için büyük bir yüzey alanı sağlayan bu dev sensör, yüksek çözünürlüklü imajların yanı sıra rakiplerinin birçoklarının eserlerine kıyasla objektif olarak daha düzgün netlik ve detayla sonuçlanıyor.

Ana kamera sensörü, büyük bir boyuta sahip olmasının yanı sıra, HUAWEI’nin öncülüğünü yaptığı bir RYYB renk filtresi dizisine (CFA) sahip. Piyasadaki başka akıllı telefonların birçoklarında kullanılan RGGB CFA’nın tersine, RYYB CFA, yüzde 40’a kadar daha fazla ışık alımı sağlamak için yeşil piksel yerine sarı pikseller kullanıyor. Ve sonları daha da zorlamak için, 4’ü 1 ortada piksel gruplamayı ve Full Pixel Octa PD Otomatik Odaklama’yı da destekleyerek, daha güzel ışık algılama ve otomatik odaklama performansı için dört pikseli tek bir pikselde birleştiriyor. Tüm bu özellikler, HUAWEI Mate40 Pro’nun sunduğu etkileyici kamera performansına katkıda bulunuyor.

Görüntüleme teknolojisinde bir sıçrama

HUAWEI Mate40 Pro ’daki Kirin 9000 SoC, akıllı telefona öncüllerini geride bırakan daha güzel hesaplama ve görüntüleme yeteneklerini destekleme gücü veriyor. Fotoğrafçılık için, RAW kareleri yapay zeka ve algoritmalarla işleyen, renk, dinamik aralık ve detay üzere tüm değişkenleri optimize ederek daha kaliteli bir çıktı üreten XD Fusion Engine’i destekliyor.

Kirin 9000 SoC içindeki güçlü NPU ve ISP sayesinde HUAWEI Mate40 Pro, görüntü çekiminde XD Fusion HDR Video’yu desteklemek için kareleri süratli bir halde tahlil ediyor ve günlük kullanıcıların çarpıcı renklerle dolu görüntüler oluşturmasına yardımcı oluyor.

“Hayat üzere canlılık”

HUAWEI, yıllardır kamera sistemlerini Leica ile birlikte tasarlıyor. Güçlü ikili, renkten optik dizayna kadar kamerayla ilgili bir dizi geliştirme üzerinde iş birliği yaparak, Leica’nın çeşitli ve canlı renk paletiyle cep telefonlarından elde edilebilen fotoğraflar oluşturdu.

HUAWEI Mate40 Pro, renk doğruluğunu üç kanallı sensörlü bir akıllı telefon kamerasına kıyasla yüzde 45’e kadar artırmak için sekiz kanallı Çok Spektrumlu Renk Sıcaklığı Sensörü ve AI AWB Algoritmasına sahip. Kameralar tarafından yakalanan bilgilerin ekrana daha sadık bir formda aktarılması için yeni bir renk uyarlama tahlili de kullanılıyor. DCI-P3 renk gamından yararlanan HUAWEI Mate40 Pro, yakalayabileceği ve ekranda görüntüleyebileceği renk aralığını tesirli bir formda genişletiyor.

“Balık gözüne veda edin”

HUAWEI Mate40 Pro’daki Ultra Geniş Cine Kamerası, 1/1,53 inç sensörü sayesinde net gece çekimleri yapabiliyor.

huawei mate40 pro

Ultra Vision Selfie kameranın da kimi numaraları var. 100 dereceye kadar geniş görüş alanını destekleyerek vlog yapmayı çok daha kolay hale getiriyor ve kullanıcıların selfie çubuğu olmadan bile bir küme selfie’sinde daha fazla kişiyi kadraj içine almasına imkan tanıyor. İmgelerin gerçeğe sadık kalmasını sağlamak için “balık gözü” bozulma efektini en aza indirerek, her iki Cine kameradaki bozulma düzeltme algoritması sayesinde bozulma minimumda tutuyor.

Çok istikametli zoom aralığı

HUAWEI Mate40 Pro, Periskop Telefoto Kamerasıyla kaliteli yakınlaştırılmış çekimler sunuyor. Katlanmış bir optik sistemden yararlanan HUAWEI Mate40 Pro, uzaktaki objeleri yakınlaştırmak için 10x hibrit yakınlaştırma ve 50x dijital yakınlaştırmayı destekliyor. Ar-Ge yeteneklerinin bir delili olan ticari bir eser üzerinde bu optik tasarımı gerçekleştiren birinci üreticinin HUAWEI olduğunu belirtmek gerekir.

“Mate 40 Serisi ile fotoğrafçılıkta dünya liderliği”

DxOMark ölçümlerine nazaran Huawei Mate40 Pro, 136 puanla tepedeki telefonların ortasında yer alıyor. 140 puan alan Fotoğraf parametrelerinin sırasıyla 109, 104 ve 101 puanla Pozlama, Renk ve Doku olduğu ortaya çıktı. Yeni Huawei amiral gemisi, görüntü yetenekleriyle de etkileyerek taşınabilir videografide yeni bir standart oluşturuyor. Görüntü kategorisindeki alt derecelendirmeler olan Otomatik Netleme (105 nokta), Gürültü (105), Sabitleme (102), Pozlama (102) ve Yakınlaştırma (Tele ve Geniş) (88) ile HUAWEI Mate40 Pro’nun toplam görüntü puanı 116 puana ulaşıyor.

HUAWEI ekosisteminden yararlanın

HUAWEI Mate40 Pro, öteki HUAWEI eserleriyle de sinerji oluşturabilir. Örneğin, kullanıcılar HUAWEI FreeBuds Pro’yu bir HUAWEI Mate40 Pro ile eşleştirebilir ve kulaklıkları görüntü çekerken ses giriş aygıtı olarak kullanabilir. Post yapım için HUAWEI Share, kullanıcıların belgeleri HUAWEI Mate40 Pro’dan bir HUAWEI MateBook X Pro’ya süratli bir biçimde aktarmasına ve daha büyük bir ekranda daha âlâ üretkenliğin keyfini çıkarmasına imkan tanır.

huawei mate40 pro kamera ozellikleri ile one cikiyor 1 4vuvPaTI | Tekno Deha

Mahallî kamera uygulamasının ötesinde, AppGallery’de üçüncü taraf kamera uygulamaları dünyası var. AppGallery, dünya çapında birinci üç uygulama mağazasından biri olarak, kullanıcılara çok çeşitli global tanınan uygulamalar, oyunlar ve hizmetler sunuyor. Ayrıyeten AppGallery’yi kapsamlı arama fonksiyonuyla tamamlayan HUAWEI’nin resmi arama motoru Petal Search de var. HUAWEI kullanıcıları Instagram, Facebook, WhatsApp ve Zoom dahil olmak üzere Petal Search’teki en tanınan uygulamaları basitçe indirebiliyorlar.

Araçlar tek başına mükemmel fotoğraflar yahut görüntüler oluşturmazken, HUAWEI Mate40 Pro’daki güçlü donanım ve birçok kullanıcı dostu özellik muhakkak işin birçoklarını hallediyor. İster yalnızca içerik oluşturma ile uğraşıyor olun, ister her vakit yanınızda olacak emniyetli ikinci bir kamera arayan bir profesyonel, HUAWEI Mate40 Pro kusursuz bir arkadaş olacak.

HUAWEI Mate40 Pro, 13.999 TL tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatı ile tüketicilere sunuluyor. Teslimattan sonra siparişlerim sekmesinden “İnceleme Yaz” seçeneğine tıklayarak yorum bırakan tüketiciler, HUAWEI Band 4 Pro’yu 1 TL karşılığı alabileceği kupon kodu da kazanıyorlar.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.