e
sv

Huawei, HiCar için Yeni Bir Paydaşlık Duyurusu Yaptı

huawei hicar icin yeni bir paydaslik duyurusu yapti UJ5nUgI1 | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Huawei, ABD yaptırımlarının tesirlerinin akabinde akıllı telefon dalında keskin bir düşüşle karşılaşmıştı. Fakat bu, şirketin üretkenliğini asla durdurmadı. Güçlendirilmiş ambargo tesirleriyle karşı karşıya olmasına karşın, şirket HiCar ile araba sanayisinde kendine yer edinmeyi hedefliyor. Bugün çıkan bir rapor, şirketin yeni bir akıllı arabası olan HiCar projesini başlatmak için öteki bir marka ile işbirliği yaptığını belirtiyor.

ChinaStarMarket raporuna nazaran Çinli teknoloji devi, HiCar isimli akıllı araba projesi için BAIC Blue Valley ile iştirake girişti. Duyuru bugün erken saatlerde bir konferans sırasında yapıldı. Bu işbirliği görünüşe nazaran 28 Ocak 2020 tarihinde başlamış ancak resmi duyurusu yeni yapıldı. Yani Huawei ve BAIC Blue Valley, bu yılın birinci yarısında yeni bir akıllı araba tanıtımına hazırlanıyor olabilir.

Şu anda bu paydaşlık ya da akıllı otomobil ile ilgili daha ayrıntılı bilgi maalesef yok. Raporda BAIC Blue Valley’in Huawei akıllı arabasının yazılım sistemlerini ve ardındaki araştırma ve geliştirmeyi üstleneceği belirtildi. Ayrıyeten BAIC Blue Valley, yeni akıllı arabanın gerisindeki ICT teknolojisi ve bulut bilişim sistemlerinden de sorumlu olacak.

Huawei, HiCar teşebbüsü altında HarmonyOS’u içeren dünyanın birinci arabasını piyasaya sürmek için Çinli araba üreticisi BYD ile benzeri biçimde paydaşlık yapmıştı. Hatta söylentilere nazaran BYD araba modülleri ve sistemleri yapmaya başlamak için planları hazırlamıştı.

Huawei, HiCar için Yeni Bir Paydaşlık Duyurusu Yaptı

Bilmeyenler için bahsedelim; BAIC Blue Valley, dünyanın dört bir yanından başka büyük araba markaları ile işbirliği yapan Pekin merkezli bir elektrikli araç üreticisi. Bu nedenle, ağ oluşturma ve yazılım sistemleri konusunda hayli düzgün bir tecrübesi olan şirketin birebir ülkede Huawei üzere bir dev firmayla paydaşlık yapması, araba dalında neleri değiştirebileceği konusunda sonları zorlayacaktır.

 

Benzer makaleler için: teknodeha.com

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI