e
sv

Huawei ve Xiaomi Birlikte Çalışacak! Şimdi Amerika Düşünsün!

Huawei ve Xiaomi Birlikte Calisacak Simdi Amerika Dusunsun | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Huawei, son zamanlarda akıllı telefon sektöründe ABD yaptırımları ile baş etmeye çalışıyor. Çin pazarında hala sağlam bir kullanıcı sayısına sahip ve hatta Rusya gibi pazarlarda bile iyi sonuçlar elde eden firma bununla birlikte, markanın Kirin işlemciler üretemediği için geleceği oldukça belirsiz.

Kirin işlemcilerin üretim belirsizliği şirketi kara kara düşündürüyordu. Ancak bugün yapılan işbirliği ile Amerika menşeli firmalar ile olan ilişki kesilecek.

Huawei ve Xiaomi Birlikte Calisacak Simdi Amerika Dusunsun 1 | Tekno Deha

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) tarafından açıklanan bilgilere göre, 90 şirket Ulusal Entegre Devre Standardizasyon Teknik Komitesinin kurulması için ortak bir başvuruda bulundu. Çin’in yarı iletken Endüstrisi, elektronik üretimindeki zayıf halkalardan biri olacak.

Son zamanlarda ZTE’nin ABD’den aldığı yaptırımlar, yerel çip pazarının bir güvenlik açığını ortaya çıkardı. Bu şirketlerin yazılımı ve ilgili kısıtlamaları atlatmanın yolları vardı. Ancak, yerel pazarlarında işin gelişmesini sağlamak için uygun bir çip çözümü bulamadılar.

Yasağın yarattığı boşluğu doldurmak için çaba harcayan SMIC gibi yarı iletken şirketlerin bile ABD teknolojisine erişimi engellendi. Bu işbirliği ile yonga seti üretimi Çin’e kayacak.

Huawei Xiaomi

Huawei, Xiaomi ve ZTE‘nin yer aldığı bu birliktelik ile yonga seti üretimine yeni bir soluk kazandırılacak. Muhtemelen Huawei, önümüzdeki yıllarda Qualcomm ve MediaTek’e rakip bir yonga seti çıkaracak.

Bu işbirliğinin meyveleri sayesinde hem üst segment hem de orta segment yonga setlerini göreceğiz. Bu sayede Xiaomi ve Huawei gibi Çinli firmaların TSMC, Qualcomm ve MediaTek‘e olan bağlılıkları kesilecek. Bu özellikle Huawei için büyük bir avantaj olabilir.

 

 

Benzer makaleler için buraya tıklayın.