e
sv

HAVELSAN ’dan WhatsApp’a rakip uygulama

havelsandan whatsappa rakip uygulama z8lJuHpn | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

HAVELSAN ’dan WhatsApp’a rakip uygulama

Uygulama mühendisleri tarafından geliştirilen “HAVELSAN ileti”, dünyanın birinci beyaz kutu kriptografisine sahip inançlı irtibat ve iletileşme uygulaması olarak öne çıkıyor.

HAVELSAN ’dan WhatsApp’a rakip uygulama

Öncelikle HAVELSAN‘daki çalışanlar tarafından kullanılmaya başlanan uygulama, çığ üzere büyüyen WhatsApp gündemi sonrası, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Rekabet Kurumu’nda da kullanıma sunuldu.

Özgün kriptografi algoritmaları ile geliştirilen “HAVELSAN mesaj“, barındırdığı güvenlik teknolojileri ile dikkat çekiyor. Şahsî bilgilerin korunması kapsamında üçüncü parti şahısların bildirilerinizi ele geçirmesini engelleyen “mesaj” uygulaması, kurumsal bilgileri inançta tutuyor.

Ayrıyeten “HAVELSAN mesaj“nin dikkat çeken bir öteki özelliği de, Google Play yahut App Store üzere mağazalara ihtiyaç duymadan yüklenebiliyor ve güncelleme alabiliyor oluşu. Mesajlaşmanın yanı sıra sesli ve manzaralı irtibat de sağlayan “mesaj“, medya paylaşımını da destekliyor.

Yerli irtibat uygulamasının, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yayınlanan, Bilgi ve İrtibat Güvenliği Rehberine uygun olarak geliştirildiğini söyleyen HAVELSAN Genel Müdürü Dr.Mehmet Akif Nacar,

“HAVELSAN mesaj, kullandığı Beyaz Kutu Kriptografi Kütüphanesi sayesinde yüksek düzeyde yazılımsal güvenlik ile dataların inançlı bir halde iletilmesini ve saklanmasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile “ileti”, güvenlik açısından öbür anlık iletileşme uygulamalarından bir adım öne çıkmaktadır. Uçtan uca irtibat güvenliğini sağlamakla birlikte, bilgi güvenliği kapsamında kurumların kendi sunucularına suramı yapılabilen mesaj uygulamasında, irtibat güvenliğine dair ekstra tedbirler alındı. Merkezi idare paneli aracılığı ile kullanıcı ve küme idaresi, kurumsal küme oluşturma üzere süreçler kurum tarafından gerçekleştirilirken, kurumlara kendi süreçlerini yönetme fırsatı da verilmektedir. HAVELSAN mesaj, kurumların bünyesinde yer alan sistemler ile inançlı biçimde entegrasyon yapma takviyesiyle, yaşamakta olduğumuz teknoloji çağında şahısların süratli irtibata geçmesine ve çalışma hayatında verimliliğin artmasına imkan sağlamaktadır.” dedi.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.