e
sv

Hava Kirliliği Görme Kaybına Yol Açıyor Olabilir

hava kirligi gorme kaybina yol aciyor dmu3lfBj | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hava Kirliliği Görme Kaybına Yol Açıyor Olabilir

University College London’ın yeni araştırmasına nazaran hava kirliliğindeki artışların görme kaybını tetiklediği tespit edildi. 116 bin kişi üzerinde yapılan çalışmalara nazaran hava kirliliğine sebep olan partiküllerin gözü olumsuz etkilediği anlaşıldı. Hava kirliliğinin yüksek olduğu kentlerde yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) ya da halk ortasındaki tabirle sarı nokta hastalığı ve görme kaybı riskinin daha yüksek olduğu belirlendi. Bu çalışma ile hava kirliliği ve körlük ortasında ilişki olduğu birinci kere tespit edildi.

British Journal of Ophthalmology mecmuasında yayımlanan çalışmada havada kirliliğe neden olan küçük partüküllerdeki artışın AMD riskini yüzde 8, daha büyük partiküllerdeki artışın ve nitrojen dioksitteki küçük değişikliklerin görme kaybı riskini yüzde 12 artırdığı ortaya koyuldu.

Araştırma yapılırken rastgele bir göz sorunu olmayan, 40-69 yaş ortası 116 bin kişinin İngiltere Biobank bilgileri incelendi. 50 binden fazla insanın retinası tarandı. 1 µg/m3 ek küçük parçacıklara maruz kalan şahısların AMD riskinin yüzde 8 daha fazla olduğu kanısına varıldı. İngiltere, hava kirliğinin düşük olduğu ülkelerden biri. Ülke genelindeki ortalama küçük partikül düzeyi metreküp başına 10 mikrogram.

Türkiye’de hava kirliliği İngiltere’den daha fazla

Hava Kirliliği Tekno Deha

Türkiye’de hiçbir kentin havası İngiltere kadar pak değil. 2019 yılı ortalamasına nazaran en pak hava Hatay ve Hakkari’de. Bu kentlerde yıllık ortalama PM10 pahası 14 µg/m3 olarak ölçüldü. En kirli hava ise yıllık ortalama 113 µg/m3 ile Muş, 117 µg/m3 ile Iğdır ve 87 µg/m3 ile Kahramanmaraş olarak ölçüldü. 2017 yılı datalarına nazaran ülke genelindeki PM10 ölçüsü ortalama 56 µg/m3 olarak belirlendi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yıllık PM10 ortalamasının hudut pahası olarak 20 µg/m3 limit belirledi. Türkiye ortalaması, bu limitin çok üzerinde. Bulunduğunuz bölgenin anlık PM10 değerine https://www.havaizleme.gov.tr/ adresinden bakabilirsiniz.

Hava Kirliliği Tekno Deha

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Robert MacLaren şunları söyledi: “Bu bulgu değerli. İncelenen şahıslar ortalama 60 yaşında. Yüzde 8’lik riskin önümüzdeki on yıllar içerisinde daha da artması olası görünüyor.” dedi.

Leeds Üniversitesi’nden Profesör Chris Inglehearn ise İngiltere’deki çalışmaya misal olarak Tayvan’daki bir çalışmanın trafikle ilgili kirliliğin misal sonuca vardığına dikkat çekti. Profesör Inglehearn, “İki çalışmanın benzeri sonuçlara varması, hava kirliliğinin yarattığı tehlikenin gerçek olduğuna dair daha fazla inanç veriyor” sözünü kullandı.

2019’da yapılan araştırma, solunan parçacıklar bedende dolaşıp iltihaplanmaya neden olduğu için hava kirliliğinin insan bedenindeki her organa ziyan verebileceği sonucuna vardı. Gelecek yıllarda hava kirliğinin olumsuz tesirini daha fazla hissedeceğiz.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.