e
sv

Hangi Uygulamalar Hangi Bilgilerimize Erişebiliyor?

hangi uygulamalar hangi bilgilerimize sahip hzNtmwZ5 | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hangi Uygulamalar Hangi Bilgilerimize Erişebiliyor?

Facebook çatısı altındaki anlık iletileşme platformu WhatsApp‘ın kullanım yönergelerini değiştirmesi, bilgi kapalılığı tartışmalarını yine alevlendirdi. Toplumsal medyanın hayatımızın merkezine yerleşmesi, sanal ortamda bıraktığımız dijital ayak izlerimizi her zamankinden daha kıymetli kıldı. Biz de gündemin sıcaklığına kapılarak, toplumsal medya şirketlerinin bu husustaki siyasetlerini masaya yatırdık.  En çok kişisel veri toplayan uygulamalar hangileri, sizler için derledik.

Data saklılığı, dijital dünyanın en kıymetli bahislerinden biri. İnternette ayak bastığımız ya da kaydolduğumuz her platforma o denli ya da bu türlü şahsî bilgilerimizi bırakıyoruz. Pekala, hangi toplumsal medya platformunun hangi bilgilerimize ne kadar oranda sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Dijital saklılık ve güvenlik yazılımı Clario, dünyada farklı kesimlerden en çok kullanıcı bilgisi toplayan şirketleri araştırdı, fakat varsayım edebileceğiniz üzere bizim buradaki odak noktamız toplumsal medya şirketleri olacak.veri gizliliği | Tekno Deha

Toplanan bilgiler ortasında isim, yaş, cinsiyet, e-posta, uygar durum, ırk, dini inanç, cinsel yönelim, maaş ve evcil hayvan sahipliği üzere pek çok data bulunuyor. Alışılmış, bu bilgilerin her şirkete nazaran değiştiğini belirtmekte yarar var.

Listeye baktığımızda, birinci sırada yüzde 70,59 üzere epeyce yüksek bir oran ile WhatsApp‘ın çatı şirketi Facebook‘u görüyoruz. Onu, yüzde 58,82 ile Facebook’un sahibi olduğu fotoğraf ve görüntü paylaşım platformu Instagram takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 55,88 ile pozisyon merkezli arkadaşlık uygulaması Tinder var.

uygulamalar

Listenin aşağılarına hakikat göz gezdirdiğimizde, 28. sırada tanınan micro-blog platformu Twitter ile karşılaşıyoruz. Türkiye’de de geniş bir kullanıcı tabanına sahip olan uygulama, yüzde 20,59 oranında şahsî bilgi topluyor.

Son günlerin tartışılan uygulaması WhatsApp ise listeye 45. basamaktan giriyor. Kullanıcı bilgilerinin Facebook ile paylaşılmasını mecburî kılan yeni zımnilik yönergesi ile büyük reaksiyon çeken platform, yüzde 11,76‘lık bir data toplama oranına sahip.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.