e
sv

Haftalık Dizi Önerisi 06: Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

Haftalik Dizi Önerisi
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Haftalık Dizi Önerisi 06: Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

Bilim kurgu güldürü tipi ne yazık ki günümüzde yalnızca animasyonlar ile karşımıza çıkan bir çeşit. Elbette animasyon olmayan ve kaliteli olan birtakım örnekler var fakat evvelden daha fazla olduğu bariz bir halde belirli. Haftalık dizi tekliflerimizin altıncısında da bilim kurgu güldürü tipinde olan ve tahminen de bu çeşidin ustası diyebileceğimiz isimden gelen bir dizi önereceğiz: Dirk Gently’s Holistic Detective Agency.

Yaratıcılığını Max Landis’in yaptığı dizinin oyuncu takımında Samuel Barnett, Elijah Wood, Hannah Marks, Jade Eshete, Mpho Koaho, Dustin Milligan, Fiona Dourif ve Osric Chau üzere isimler bulunuyor. Otostopçunun Galaksi Rehberi serisi ile tanınan Douglas Adams’ın tekrar Dirk Gently’s Holistic Detective Agency isimli romanını mevzu alan dizi temelde bir dedektiflik ve güldürü dizisi lakin birinci dönem genelinde bilim kurgu, ikinci dönemde da fantastik tipi de barındırıyor. Birinci dönemi 2016, ikinci dönemi ise 2017 yılında yayınlandı. Toplamda 18 kısımdan oluşuyor.

Haftalık Dizi

Sıradan bir hayatı olan Todd Brotzman, bir otelde belboy olarak çalışmaya başlar. Çalıştığı otelde kalan ünlü iş adamının cinayete kurban gitmesiyle işler hafifçe karışır. Öldürülen iş adamının odasında bulunan dev köpek balığı ısırığını öğrendikten sonra işler yeterlice karışır. Bir de yetmiyormuş üzere otelde kendisini görür lakin üstünde hakikaten garip bir kıyafet olan halini görür. Başı karışan Todd ne yapacağını düşünürken, Holistik Dedektif olduğunu söyleyen ve gerçekten çok farklı tahlil usulleri olan Dirk Gently’nin de gelmesi ile Todd ve Dirk cinayeti araştırmaya başlar. Bu sadece birinci dönem, ikinci dönemde bu kıssa ile ufak bir teması olan fakat genel olarak farklı bir öykü bulunuyor.

Şayet kitapları okuduysanız hoş bir uyarlama olduğunu söyleyebilirim. Sırf Otostopçunun Galaksi Rehberi’ni okuyanlar da dizinin biçimine ziyadesiyle aşikâr olacaktır. Lakin kitapların hiçbirini okumadıysanız ve Douglas Adams’ın şeklini pek bilmiyorsanız, dizi size başlangıçta karmaşık gelebilir. Dizinin istediği başınızı karıştırmak. Anlamadığınız için gerilmenize gerek yok, dizi size vakti geldiğinde her şeyi başınızda hiçbir soru işareti kalmayacak halde açıklıyor. Olayları birbirine bağlama konusunda da ziyadesiyle başarılı ki Douglas Adams’ın başarılı olduğu bir nokta bu.

Haftalık Dizi

Dizinin tüm kısımları şu anda Netflix’te bulunuyor. Şayet kaliteli bilim kurgu ve fantastik üretimleri seviyorsanız, bu diziye bakmanızı da öneririm. Şayet okumak isterseniz kitapları da şu anda Türkçe formda ülkemizde bulunuyor.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI