e
sv

Hafif ve stabil çalışan 6 tarayıcı önerisi

Tarayıcı önerileri
avatar

Alperen Güner

 • e 2

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilgisayarımızda sıklıkla kullandığımız ve internete erişmemize olanak sağlayan tarayıcıların, farklı varyasyonları bulunuyor. Bugün bu yazımızda ise stabil ve hafif çalışan tarayıcı listemizi derledik. Listemizde performansı ve öne çıkan özelliklere sahip tarayıcılar yer almakta. Hazırsanız, başlayalım!

1. Brave Browser

Brave, Chromium altyapısı ile çalışan bir tarayıcıdır, ayrıca açık kaynak kodlu bir tarayıcıdır. Brave, çok hafif ve özellikle RAM tüketimi konusunda öne çıkmaktadır. Brave Browser’ı indirmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Brave Browser çalıştırmak için Windows 7 çalıştıran bir bilgisayara sahip olmanız yeterli olacaktır.

Brave Tarayıcı

2. Microsoft Edge Chromium

Microsoft’un ilk varyasonu olan Edge pek tutulmasa da, yenilenen Chromium tabanlı Microsoft Edge ise performansı ve düşük RAM tüketimi ile öne çıkıyor. Windows 10 20H1 (2004) sürümü ile Windows 10’a entegre olarak gelen browser’ı indirmek için herhangi birşey yapmanıza gerek yoktur. Chromium tabanlı Edge’yi çalıştırmak için Windows 7 çalıştıran bir bilgisayara sahip olmanız yeterli olacaktır. Microsoft Edge’nin eski sistemlere de desteği bulunmaktadır. Windows 8.1 ve Windows 7’de sisteme maalesef entegre olarak gelmemektedir. Bu durumda Microsoft Edge tarayıcıyı kullanabilmek için bu bağlantıya tıklamanız ve indirme işlemini başlatmanız yeterlidir.

Microsoft Edge Tarayıcı

3. Google Chrome

Yıllardır ön planda olan Google Chrome ise performansı ve özelleştirmeleri ile öne çıkıyor. Üzerinde dahili çeviri desteğini de bulunduran tarayıcının RAM ve sistem kaynakları tüketimi açısından pek de başarılı olduğunu söyleyemeyiz, ancak yeterli donanımlara sahipseniz Google Chrome’da yeterli performansı verecektir. Google Chrome’u çalıştırmak için Windows XP çalıştıran bir bilgisayar kullanıyor olmanız yeterlidir, ancak yeni sürümleri kullanabilmeniz için minimum olarak Windows 7 çalıştıran bir bilgisayara ihtiyacınız var. Google Chrome’u indirmek için bu bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Google Chrome Tarayıcı

4. Mozilla Firefox

Açık kaynak kodlu ve köklü temelleri bulunan Mozilla Firefox ise öne çıkan tarayıcılardan birisi. Kolay kullanım ve yeterli bir performans sağlaması ile listemize giriyor. Mozilla Firefox’u çalıştırabilmeniz için Windows 7 çalıştıran bir bilgisayar kullanıyor olmanız yeterlidir. Mozilla Firefox’u indirmek için bu bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Firefox Tarayıcı

5. Opera Browser

Uzun yıllardır tarayıcıların içerisinde stabilitesi ve düşük sistem kullanımları ile listemize giren bir diğeri ise Opera Browser olmakta. Çok düşük sistemlerde dahi başarılı performans sağlayan bu programı kullanabilmek için Windows XP çalıştıran bir bilgisayar kullanıyor olmanız yeterli. En güncel sürüme sahip Opera’yı kullanabilmek için Windows 7 çalıştıran bir bilgisayar kullanıyor olmanız yeterli. Opera Browser’ı indirmek için bu bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Opera Tarayıcı

6. Vivaldi

Eski Opera kurucuları tarafından dolu bir ekiple geliştirilen Vivaldi ise Chromium tabanlı çalışan ve açık kaynak kodlarını kullanmaktadır. Vivaldi, performansı ve düşük kaynak tüketimi ile ön plana çıkmaktadır. Vivaldi’yi kullanabilmeniz için ise Windows 7 veya üzerinde bir işletim sistemi kullanabilmeniz gerekmektedir. Vivaldi Browser’ı indirmek için bu bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Vivaldi Tarayıcı

 

En başarılı ve stabil çalışan 6 tarayıcı önerisinden bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin bu yazımız hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve yazılım kategorimizdeki yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. teknodeha.com